Citat:
Ursprungligen postat av
Hassanbobadilla
Hej, vet någon om MTR lokförarutbildning också har studiedagar på fredagar liksom TCC och Protrain?
Mvh
Först och främst, MTR har i dagsläget två olika utbildningstyper, den ena är en utbildning där du blir anställd direkt och får en lön under utbildningen, där du sedan binder dig att arbeta en tid vid pendeltågen, tror inte man därefter är jätteattraktiv hos de andra operatörerna då man skalat av en hel del på utbildningen.
Sedan har man MTR YH, som liknar de andra YH-utbildningarna, kanske är det denna du menar?
Någon som brukar läsa här borde ju gå/ha gått denna utbildning, så hoppas att du får svar, annars kan du säkert maila till någon kontaktperson för MTR YH och få ett svar på hur schemat kan se ut på teorin.
Tänk på att på LIA-perioderna följer man handledarens schema, så då är du inte garanterad att vara ledig någon viss dag i veckan, om det nu är viktigt.
Hur som helst, söker man nu någon av MTRs utbildningar skulle jag alla dagar i veckan välja YHn, man har bättre valmöjligheter efter utbildningen än med den betalda utbildningen, samt att man får möjligheten att prova på olika typer av trafikslag under LIA.
Nu har det varit anställningsstopp på Pendeln ett tag, så viserligen tror jag i dagsläget att den betalda utbildningen inte anordnas mer, men man vet ju inte.