Citat:
Ursprungligen postat av
skvallrare
Och du fattar så väldigt mycket? Hur vet du att Paolo träffat ett traffickingoffer?
”Flera av kvinnorna som polisen kom i kontakt med kommer från Europas fattigaste länder. Ofta har de tvingats hit genom hot och utpressning.
Wieslander berättar att det vanligtvis går att sortera in offren i två kategorier, dels de som kommer till Sverige för att tigga och som sedan hamnar i prostitution, dels de som tvingas hit på grund av extrem fattigdom eller genom hot och utpressning.
-En kvinna som vi träffade hade utsatts av två män för en väldigt brutal våldtäkt som filmats, där de hotade henne med att om hon inte sålde sex för dem i Sverige så skulle filmen läggas ut på internet, och hela hennes släkt skulle få se vilken ”hora” hon var, säger han.
Utpressningen gör det svårare för offren att vända sig till svenska myndigheter, eftersom polisen i Sverige sällan kan hjälpa dem med det ursprungliga hotet i hemlandet, enligt Wieslander.”
Enligt SVT artikeln; ”Kvinnor i sexköpsrazzia pressas och utnyttjas”
Jag hoppas alla torskar förstår att det enda ni bidrar med är att vidare förstöra människors liv. Tänk om detta hände er själva eller era nära och kära? Två män våldtar er, filmar det och sen hotar med att visa det till hela internet och alla som känner er! Och tar er till ett land där ni inte pratar språket. Vad fan skulle ni ha gjort själva om ni var en tonåring eller ung person dessutom!