Citat:
Ursprungligen postat av Quwerrt93
Du får ursäkta för att det kanske var dumma förslag, men förvånansvärt ofta brukar det hjälpa med dessa åtgärder. Men tyvärr gjorde det inte det för dig. Hade du skrivit att du redan hade försökt med de åtgärderna hade jag ju inte behövt föreslå de.
Men prova att reseta routern, om du nu inte redan har gjort det??
Har du tillgång till en annan dator, eller inte?? Eftersom du skrev från en kompis konto. Kommer du ut på internet på din andra eventuella dator, är det ju nog problem med just den här datorn och borde ju i så fall inte vara problem med routern.
Ansluter du datorn till internet trådlöst eller med sladd?? Har du provat att ansluta på båda sätten??
Om du har en annan dator, kan du ju ladda ner en annan webbläsare och föra över på ett USB-Minne och sen installera på den strulande datorn för att se om det fungerar att komma ut på internet med den webbläsaren.
Du får ursäkta om du tycker att dessa förslag är dumma och du redan har gjort dom, men jag vill faktiskt bara försöka hjälpa till. Du får ju ta och vara glad att någon vill svara på dina inlägg när du är så otrevlig.
Det är totalt 4 laptops i hushållet (inklusive den jag skriver ifrån nu) och min stationära som jag använder till spel och liknande. Det är enbart på den problemet finns.
Jag laddade hem IE och även det funkade inte, dock kom jag till google men inte längre (till exempel så visades inga bilder om jag sökte på "hej" under google bilder).
Jag har tyvärr ingen möjlighet att dra nätverkskabel till routern heller då den är för långt bort.
Inte min mening att vara otrevlig, dock så var det lite väl mycket för mig när jag suttit i 1h+ och pillat som en galning utan att komma ett enda steg i rätt riktning att höra att jag skulle restarta datorn (kan man ju kanske förstå?

)
Konstaterande;
Det verkar som att nätverksinställningarna på min stationära har havererat totalt.
Jag kommer inte ut på nätet via browser (dock såg jag att mina uoppdaterade antivirusprogram och liknande hade uppdaterat sig efter ett tag, så helt utan internetåtkomst verkar jag inte vara)
Fråga;
Finns det något sätt att, likt en formatering, återställa nätverks-inställningarna till fabriks-inställningarna? Jag orkar fan inte med en formatering, tar sån sjuk jävla tid!
Tack för svaret!
Mvh