Citat:
Ursprungligen postat av
Dofterna
Du vill inte ligga med Frank Ocean för att du är bög. Du vill ligga med FO för att FO är FO, det vill alla oavsett läggning. Jag skulle ge det ett försök, skulle förmodligen inte gå, men banne mig att jag skulle försöka!
Vilken var/är bögens bästa tid? Då eller nu?
Kram,
Dofterna
Haha fair enough.
Nu, lätt. Jag e 40+ och jag minns hur arsligt det var när jag var tonåring. Jag kan faen inte tänka mig hur rövigt det måste vart tidigare än då.
Jag e lyckligt gift, både jag och min man är öppna på våra respektive jobb om vem vi är ihop med. Våra föräldrar, familjer, kompisar var med på vårt bröllop. En av dom mest drivande i debatten för att införa lika rätt i det området var förre Ärkebiskopen - vilket i sig är rätt unikt.
Det finns kanske en och annan som inte gillar bögar, men dom har ofta vett nog att hålla sig hemma och hålla käften och inte göra det till mitt problem.
Om jag får vara petig dock, ett problem med nu - och det är nog för att jag e en boomer - är woke kulturen. Där ord väger högre än handlingar och ett enormt kodspråk utan möjlighet till att göra fel vuxit upp kring det. Dom bästa bundsförvanterna jag haft i mitt liv är ofta män som är hetero, använder fel uttryck konstant, men agerar rätt. Hade en gammal förman som gled fram och dundrade ut när jag lyckats bli outad på en arbetsplats som yngre "Jaha, så du e bög alltså? Om nån jävlas med dig för att du är en kuksugare säg till så ser jag till att dom vet att hålla käften".
Karln hade inte klarat sig en sekund på Twitter. Han hade inte kodspråket, han visste inte HUR han skulle säga det han ville säga om du hajjar?
Jag menar det finns ett värde att inte oförståendes göra det värre för folk som e i processen att komma ut - MEN det är enligt mig snäppet värre att blanda ihop "kan inte alla uttryck, ord och begrepp" med "hatar HBTQ folk". Vart faen lämnar det vanliga lallare som plötsligt måste ha ett jävla lexikon i bakfickan? Alla kan inte vara experter på allt oberoende hur värdefullt det kanske vart?
JAG kan inte skillnaden mellan pan/omni/bi på rak hand och skulle nog säga fel på tre sekunder.
Lyckligtvis så är det här lätt i verkliga världen. 99.9999% av alla HBTQ folk hajjar att folk inte är experter och att flesta är schyssta normala människor som vill vara schyssta människor så säger nån "fel" eller gör "fel" så är man inte ett as mot dom utan man är samma schyssta normala person tillbaka.
(har en kompis som är transperson och jag sa ju, eftersom jag är dum i huvudet, fel jävla namn självklart. Eftersom man är så van vid woke kulturen på Twitter tänkte man att "nu får man nog en pungspark" men, eftersom Twitter inte är verkligheten så sa hon sitt korrekta namn, jag sa "shit sorry", hon sa "ingen fara" och sen fortsatte det som normalt)
Allt det sagt - det är 1000 resor bättre än att få stryk eller mördas på stan, att hamna på kåken eller bli kastrerad och leva sitt liv i skräck, självklart. Hellre woke än lynchad typ.