Citat:
Ursprungligen postat av
mestersnokarN
En sak jag har funderat på som en introvert straight man. Är det inte hemskt jobbigt för introverta bögar i miljöer med många extremt flamboyanta extroverta personer?
Självklart förstår jag att långt ifrån alla bögar har såna personligheter men mina erfarenheter av hbtq miljöer är att dom tycks vara överrepresenterade.
Har följt med på bögbar några gånger med en lesbisk barndomskompis och kan konstatera att alla var extremt trevliga men mitt sociala batteri fick kortslutning efter ca 1 timme.
Lesbiska överlag tycker jag är mycket lättare att orka prata längre stunder.
Umgås man som introvert bög hellre med lebbar?
Finns självklart olika sorters bögar också och umgängen är väl till viss del uppdelade i bögar med slappa handleder och bögar med normala handleder.
En introvert bög kanske trots allt har lättare att hitta vänner och ligg än en hetero som ska konkurrera på den marknaden.