2011-11-15, 19:51
#3865
Citat:
Ursprungligen postat av eriklaakso
Stuxnet skriver:
Det här inlägget, som nummer 50 i tråden (https://www.flashback.org/t1275257p5) om att JA var misstänkt för våldtäkt, var ett av de som låg till grund för mina tankegångar. För övrigt kan sägas att knappt någon under de första hundratalen inlägg i den tråden, ens försöker tro att anmälarna kan ha rätt. Redan inledningsvis sätts såväl ton som vinkel.
Det här inlägget, som nummer 50 i tråden (https://www.flashback.org/t1275257p5) om att JA var misstänkt för våldtäkt, var ett av de som låg till grund för mina tankegångar. För övrigt kan sägas att knappt någon under de första hundratalen inlägg i den tråden, ens försöker tro att anmälarna kan ha rätt. Redan inledningsvis sätts såväl ton som vinkel.
Det finns ingen vinkel på en Flashbacktråd, eftersom det inte finns någon som bestämmer vad som skall väljas ut. Att målsäganden granskas så hårt är i mångt och mycket en följd av att de inte granskas alls i traditionell media. Om du jämför med situationen utomlands vore det som om anklagelserna mot Dominique Strauss-Kahn skulle diskuteras utan att man fått reda på detaljer om fallet eller vem som anklagade honom. Det ser jag som en omöjlighet. När anklagelserna mot Assange väl blir kända är det omöjligt att granska honom "opartiskt" utan att också diskutera personerna bakom dem, speciellt som Assange är den han är.
Men denna grundläggande journalistik görs inte, därför att Sverige har våra bisarra pressetiska regler, som säger att den inte bör göras. Följden blir en mycket ensiding fokusering på "skitstöveln" Assange som alla journalister "vet" är en paranoid gris.
Men bland krönikörer och ledarskribenter härskar istället uppfattningen att Ardin och Wilén är utsatta för en "kampanj" som man då får anta består av bl.a tråden på Flashback, där var och en får tycka och skriva vad de vill, med sedvanligt lite kaotiskt resultat.
Därför stöder man den falska gräsrotskampanjen för kvinnorna och mot Assange genom artiklar, priser och uppmärksamhet och kallar denna ideologiskt drivna vänskapskorruption för en nödvändig balansering och t.o.m "journalistik"! Samtidigt får kvinnornas ombud Claes Borgström, som tillhör makteliten och har stark förankring i det officiella Jurist- och Politikersverige, bland annat som f.d Jämo, i dussintals framträdande i statlig riksmedia och de stora tidningarna ge sin partsinlaga av att Assange är skyldig, i en sällan skådad Trial by Media-kampanj. Sedan har han seminarier ihop med #prataomdet. Men till och med efter detta är det förstås två skilda saker, enligt den officiella massmediabilden. Jovisst.
Undra på att Assange måste skaffa en PR-konsult.