Ett exempel på det är förslaget att göra den 9 oktober till en särskild minnesdag för afrosvenskar – för att slaveriet avskaffades på den karibiska ön Saint Barthélemy den dagen. Det visar på det fullkomligt absurda narrativ som ligger till grund för den kommunala planen.Hur uppstod dessa amerikanska narrativ? Om du avfärdar strukturell rasism som någonting verkligt, vad är det då för strukturer som ger näring till lögner om t.ex. strukturell rasism och svensk slavhandel? Det var knappast en slump som fick Göteborgs stad och så många andra att importera just de berättelserna. Dit går inte Boström, utan han faller i stället ned i platt egalitärt mässande, som varken tänkande människor till höger eller vänster har någon nytta av.
Slavhandeln på den pyttelilla ön Saint Barthélemy som förvaltades av Sverige från 1784, avskaffades 1847. Sveriges inblandning i den transatlantiska slavhandeln var fullständigt försumbar och går knappt att räkna i promillen. Svensk ekonomi byggde aldrig på slavhandel, ens marginellt. De afrosvenskar som befinner sig i Sverige idag har därför inget med Saint Barthélemy att göra. Sannolikheten är större att de har slavhandlare i släkten än att någon infödd svensk har det, då slavhandel var betydligt vanligare på den afrikanska kontinenten långt in på 1800-talet än det någonsin varit i Sverige.
Men sådana fakta väger lätt när Göteborgs stad ska importera amerikanska narrativ om kollektiv vit skuld och förutbestämda offer och förövare.
Socialdemokraterna och Miljöpartiet har insett att det inte går att vinna kulturkriget genom att slåss mot gubbplogning och kräva könsneutrala toaletter.
/---/
I Sverige förändras synen på rättsstaten i snabb takt. I kampen mot kriminaliteten och fuskande invandrare gör man inskränkningar i individens rättigheter som tidigare hade väckt massiva protester.
Nu protesterar ingen mot orwelsk kameraövervakning, anonyma vittnen och visitationszoner där särskilt invandrare trakasseras utan brottsmisstanke.
Kristdemokraterna går så långt att de kräver att alla som vill bo i Sverige bör ha vissa bestämda åsikter och värderingar.
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Swish: 123 536 99 96 Bankgiro: 211-4106