2022-06-04, 22:00
  #82237
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Jag tror att den enda vetenskap som har något matnyttigt att få ut av denna verklighet som nu finns är historiker.

Är jag defaitistisk? Nåväl, då är jag defaitistisk. De som är investerade i detta kommer inte att ändra sig, och de oinvesterade springer åt olika håll. För att anknyta till Det Goda Samhällets bibelreferenser De hava Moses och profeterna. Lyssna de icke till dem kommer de inte att lyssna om så någon uppstår från de döda.



Då blir det alltså inget. Mer än för historiker.

Så är det ju. De antika romarna tänkte sig att framtiden kommer bakifrån.
Citera
2022-06-05, 12:27
  #82238
Medlem
Artikeln är låst. Någon som vet vad det är för två nya uttryck som myntats vid den pågående Järvaveckan? Mångkulturella språkliga krumbukter har ofta ett visst underhållningsvärde.

https://www.expressen.se/kronikorer/...adda-fororten/
Citera
2022-06-05, 17:36
  #82239
Medlem
Den som lyssnade till Söndagsintervjun i P1 i morse fick sig en lektion i lögnaktigt svammel från miljardären Robert Weil.
Han spelade på judarnas viktigaste strängar Demokrati och Polariteten mellan grupper, dvs att värna den första och minska den senare.

Han - en judisk börshaj med skumma metoder genom åren (bl a i konkursen gällande Gota-banken tidigt 90-tal som han straxt före konkursen sålde sitt innehav i vilket gav honom en miljard och sedan överlät åt skattebetalarna att städa upp i, något som Weil inte med annat än obegripligt yrande kunde försvara ) numera med 3 globla adresser i Tel Aviv, New York och Stockholm, sitter och yrar i en timme om hur viktigt det är att bevara demokratin i Sverige och att minska klassklyftorna i Sverige och Väst

Ett makalöst och skamlöst ljugande. Weils enda intresse under alla år han byggt sina miljarder har varit att vara ytterst snillrik på börserna i världen och bygga upp sina tillgångar som sen skall gå in i stiftelser för judiska ändamål i främst Israel (skickligheten på börsen och hans förutseende med avregleringen i Sverige lyfter man på hatten för, tydligen ett judiskt drag detta som spåmän i finansvärldens svängningar).
Minska klyftorna i världen och öka rättvisan mellan fattiga och rika är Weils övergripande önskan och mål? Kiss my ass.

Naturligtvis såg han, trots sin utomordentliga position gentemot 99, 9 % av världen folk ett nytt 30-tal komma i Sverige och Väst och Världen och hans bevis var väntade: Putin, Xi jin Pi och Republikanerna i USA (Trump vågade han inte nämna).

Intervjun var semantiskt obegriplig eftersom Weil inte gick att förstå i sitt svammel men ändå väldigt talande.

Det som skrämmer juden är att kriget, Kinas ökade inflytande och Republikanernas möjliga återkomst med USA first kan minska hans miljardinnehav.
Demokrati och minskade klassklyftor mellan de som har och de som inte har, är Weils primära mål i världen?
Kiss my ass, again.

Att sedan den evige Göran Rosenberg senare i P1 i Krönikan i Godmorgon världen ältade sitt likaledes eviga tema om hur Lögnen besegrar Sanningen i världen och hänvisar till Orwell för 1000 ggn är så man trodde man liksom gällande Weil var inne i "Public Service "-delen i Godmorgon Världen.
Eftersom Orwell i Djurfarmen och i 1984 varnade för just såna demagoger som Rosenberg, men det undgår Rosenbergs öga.

Begreppen Demokrati och Värdegrund och Sanning är ägda att analyseras och fastslås allmängiltigt av vissa mycket privilegierade grupper i Sverige i Main Stream Media i Sverige.
Vi andra göre oss inte besvär, annat än på nätet.

Trots vackert väder var det ingen bra söndagsmorgon att vakna upp till.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2022-06-05 kl. 18:31.
Citera
2022-06-05, 17:55
  #82240
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Att det är kört kan vi vara eniga om. Det intressanta är att samtalet kan liknas vid att man som tioåring försöker fylla ut en kostym anpassad för en kraftigt överviktig person som är 2 meter lång. Nu ska man inte raljera allt för mycket. Det fanns samtal om volymers betydelse och att Danmarks väg var att efterlikna. Begreppet återvandring är inte kriminologers uppgift att samtala om. Vetenskapen söker efter varför et är på ett visst sätt, inte komma med lösningar. Förslag kan man göra, men inte att detta är det enda riktiga.

För mig var samtalet inte ingenting. Det fanns flera viktiga brytpunkter. Man pratade om det förfärliga 10-talet. Återvandring har nämnts av Kvartal, men inte diskuterats vidare. Att lägga vår nivå innebär att det inte finns annat än denna tråd. Det är hybris.

Sverige var ett land, som hade en homogen befolkning och låg brottslighet.


På knappt två generationer har svenska regeringar - gemensamt och i samförstånd - skapat ett nytt land, där en tredjedel av befolkningen har utländskt ursprung och brottsutvecklingen är spektakulär.

Denna befolkningsförändring har svenska regeringar - gemensamt och i samförstånd - ombesörjt på mindre än femtio år. Det är en världsunik utveckling. Aldrig tidigare under världhistorien har de styrande i ett land genomfört något sådant.

Väljarna har inte tillåtits invända mot utvecklingen eller ens att uppmärksamma den, då all media, med SR/SVT, TT och DN i spetsen - gemensamt och i samförstånd - systematiskt har angripit och smutskastat någon, som ifrågasatt Sveriges transformation och brännmärkt denne som "rasist" (och/eller "nazist"). Katarina Gunnarsson påpekar, att det har varit oerhört "känsligt" att lyfta utvecklingen. Sveriges förvandling har inte kunnat uppmärksammas - annat än som en berikande, positiv och välkommen förändring.

Media inkl. Kvartal/Jörgen Hvitfeldt drar tyvärr beslutsamt en slöja över det politiska ansvaret för Sveriges utveckling genom att beskriva det som något, som "vi skapar"; frågan ställs varför "vi" inte klarar det jämte fler formuleringar med "vi" som subjekt.

"Vi"/väljarna/befolkningen har dock inte något ansvar för något, som gemene man inte har tillåtits invända mot eller ens att uppmärksamma.

Lasse Wierup ger en förklaring till utvecklingen, när han säger att man - regeringen, svenska staten och även media - "har velat uppnå något annat" och har en annan ideologi, än att förhindra den negativa utveckling som diskuteras.

Från att ha satt munkavle på gemene man och förnekat någon negativ utveckling, så har media (inkl. Kvartal) jämte de invandringsansvariga riksdagspartierna nu tillsammans lanserat narrativet, att en förbättring kommer att ta minst 10-20 år. Idag får utvecklingen diskuteras - av rätt personer som noga väger sina ord.

Det slutgiltiga narrativet kommer i framtiden sannolikt att bli tillbakablickande. Berättelsen, som framtida generationer anbefalls, kommer förmodligen att bli, att tillfället fanns - men tyvärr försattes - att förhindra Sveriges utveckling från ett land, som visserligen var lite tråkigt men ett mycket tryggt land, till ett helt annat, "spännande och intressant" land, där den organiserade brottsligheten är en dominerande faktor som påverkar alla verksamheter.

När det fanns en möjlighet att stämma i bäcken stoppade media kraftfullt all meningsfull debatt. Idag handlar det om, att gemene man ska tillrådas att tålmodigt se tiden an. I framtiden kommer medborgarna sannolikt uppmanas att acceptera tillståndet i landet, eftersom det ju är, som det är.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2022-06-05 kl. 19:04.
Citera
2022-06-05, 21:16
  #82241
Medlem
Sam.Spades avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Kriminologen svarade på om den socioekonomiska faktorn betyder något. Det gör det, men absolut inte i den omfattning man gör gällande.
Problemet är väl snarare att SES (socioekonomisk status) används semantiskt av kriminologer för att förleda lekmän. Delvis är det inte den lägre utbildningsgraden och medelinkomsten som leder till brott (vilket många lekmän tolker det som), utan att personer som har ASPD, lågbegåvning, impulsivitet, aggressivitet och koncentrationssvårigheter av naturliga skäl kommer att ha ha en låg SES, då ett lägre IQ och ASPD korrelerar positivt med en lägre SES. ASPD är förövrigt genetiskt betingat snarare än miljömässigt, och i stort sett alla yrkeskriminella har ASPD. SES korrelerar dessutom enbart med viss brottslighet.

Dessa intellektuellt ohederliga kriminologer (jag räknar även dit Manne Gerell trots att han är något mer nyanserad än Sarnecki) har ju dessutom argumenterat i åratal för att längre straff inte har någon effekt, vilket enbart är semantik för att psykopati inte kan botas. Men man vet samtidigt att psykopaters utåtagerande och asociala beteende drastiskt minskar efter 40-års ålder, vilket betyder att längre straff visst bör ses som något gott.

Det man borde ha diskuterat är om det är möjligt och motiverat att utvisa kriminella invandrare och klaner.
__________________
Senast redigerad av Sam.Spade 2022-06-05 kl. 21:27.
Citera
2022-06-05, 21:36
  #82242
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Spade
Problemet är väl snarare att SES (socioekonomisk status) används semantiskt av kriminologer för att förleda lekmän. Delvis är det inte den lägre utbildningsgraden och medelinkomsten som leder till brott (vilket många lekmän tolker det som), utan att personer som har ASPD, lågbegåvning, impulsivitet, aggressivitet och koncentrationssvårigheter av naturliga skäl kommer att ha ha en låg SES, då ett lägre IQ och ASPD korrelerar positivt med en lägre SES. ASPD är förövrigt genetiskt betingat snarare än miljömässigt, och i stort sett alla yrkeskriminella har ASPD. SES korrelerar dessutom enbart med viss brottslighet.

Dessa intellektuellt ohederliga kriminologer (jag räknar även dit Manne Gerell trots att han är något mer nyanserad än Sarnecki) har ju dessutom argumenterat i åratal för att längre straff inte har någon effekt, vilket enbart är semantik för att psykopati inte kan botas. Men man vet samtidigt att psykopaters utåtagerande och asociala beteende drastiskt minskar efter 40-års ålder, vilket betyder att längre straff visst bör ses som något gott.

Det man borde ha diskuterat är om det är möjligt och motiverat att utvisa kriminella invandrare och klaner.
Detta får nog ses som en av de mer "baserade" inläggen avseende kriminalpolitik.
Citera
2022-06-05, 22:10
  #82243
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lantarbetaren
Den som lyssnade till Söndagsintervjun i P1 i morse fick sig en lektion i lögnaktigt svammel från miljardären Robert Weil.
Han spelade på judarnas viktigaste strängar Demokrati och Polariteten mellan grupper, dvs att värna den första och minska den senare.

Han - en judisk börshaj med skumma metoder genom åren (bl a i konkursen gällande Gota-banken tidigt 90-tal som han straxt före konkursen sålde sitt innehav i vilket gav honom en miljard och sedan överlät åt skattebetalarna att städa upp i, något som Weil inte med annat än obegripligt yrande kunde försvara )

Och de som inte lät sig imponeras av det obegripliga yrandet avfärdade han som antisemiter. Jag är så långsint att jag ännu inte glömt det, efter att över 30 är förlidit. Weil är en psykopat som använder vilken retorik som helst som passar hans agenda för ögonblicket. En djupt osympatisk människa. A maker of antisemitism.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2022-06-05 kl. 22:33.
Citera
2022-06-05, 23:46
  #82244
Medlem
n

Citat:
Ursprungligen postat av Sam.Spade
Problemet är väl snarare att SES (socioekonomisk status) används semantiskt av kriminologer för att förleda lekmän. Delvis är det inte den lägre utbildningsgraden och medelinkomsten som leder till brott (vilket många lekmän tolker det som), utan att personer som har ASPD, lågbegåvning, impulsivitet, aggressivitet och koncentrationssvårigheter av naturliga skäl kommer att ha ha en låg SES, då ett lägre IQ och ASPD korrelerar positivt med en lägre SES. ASPD är förövrigt genetiskt betingat snarare än miljömässigt, och i stort sett alla yrkeskriminella har ASPD. SES korrelerar dessutom enbart med viss brottslighet.

Dessa intellektuellt ohederliga kriminologer (jag räknar även dit Manne Gerell trots att han är något mer nyanserad än Sarnecki) har ju dessutom argumenterat i åratal för att längre straff inte har någon effekt, vilket enbart är semantik för att psykopati inte kan botas. Men man vet samtidigt att psykopaters utåtagerande och asociala beteende drastiskt minskar efter 40-års ålder, vilket betyder att längre straff visst bör ses som något gott.

Det man borde ha diskuterat är om det är möjligt och motiverat att utvisa kriminella invandrare och klaner.


Det psykiatriska perspektivet på migrationen är naturligtvis hyperintressant, minst lika intressant som det är avsiktligt översett.

Man kan ju spekulera i huruvida genomsnitts-IQ är lägre, samt om det är en högre förekomst av personlighetsstörningar och neuropsykiatriska fuktionsnedsättningar bland populationerna i MENA-länder. MENA-ländernas våldsamma, korrupta och instabila samhällen kan naturligtvis tas till intäkt för denna tes.

Vad man i tillägg bör tänka på, är ju att det i sin tur är ett urval av MENA-populationen som migrerar. Om vi avfärdar tanken på att alla flyr för sina liv, så kan man fråga sig vilka individer som migrerar, och varför? Jobb och bidrag kan naturligtvis locka, men man bör i tillägg fråga sig vem som har så lös koppling till sin hembygd att man väljer att flytta till ett helt främmande land med taskigt klimat och en kultur som man föraktar? Hur många migrerar egentligen för att de gjort sig socialt omöjliga hemma i bergsbyn? Eller rentutav för att slippa undan rättvisan?

En bekant studerade till läkare i Göteborg åren efter millennieskiftet. En föreläsare inom neurologi, eller om det var neurofarmakologi, talade om den sorts personlighetstyp som väljer att migrera, han använde termen ”vagabonderande personlighet”. Föga överraskande sågs han med oblida ögon och fråntogs undervisningsuppdraget.

Är det någon läkare i tråden som vet mer om nämnda föreläsare, och om det finns någon forskning på vagabonderande personligheter?
__________________
Senast redigerad av BarrySlisk 2022-06-05 kl. 23:54. Anledning: j
Citera
2022-06-06, 00:25
  #82245
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BarrySlisk
om det finns någon forskning på vagabonderande personligheter?

Detta är ju ot (men relevant för mångkulturfrågan allmänt), men Harpending och Drapers artikel från 1988, "Antisocial Behavior and the Other Side of Cultural Evolution" är ju en klassiker. Hittar ett citat från Google books (annars får du fulladda artikeln från lämplig piratkälla)

Citat:
...the mobility of sociopaths in our contemporary complex society is an adaptation in the sense that the longer they stay in one place the more visible their fundamental failure to reciprocate and the lower their fitness.

https://books.google.se/books?id=Dqn...ecQ6AF6BAgGEAE

Och (från samma källa)

Citat:
Migration may have longer term impact on the prevalence of psychopathy in a population if there is differential migration of those who carry the biological predisposition for the disorder

Med det uppenbara exempelt USA som samtidigt helt migrationsgrundat och med mycket höga procenttal sociopater.

Likaså på samma sida citeras Dugatkin, att "con men" klarar sig bättre i samhällen med låg kulturell överföring mellan individer. "Låg kulturell överföring", det är just det mångkulturella samhället det!

Fast sådana här insikter är som Moses och profeterna. Obvious i årtionden. Nu är tårtan uppäten, och bara frågan "hur kunde det gå så här?" återstår, av akademiskt intresse enbart för historiker. Vi andra får leva med att ha förstått bättre men inget kunnat göra.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2022-06-06 kl. 00:44.
Citera
2022-06-06, 12:51
  #82246
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Antar att de flesta redan sett Mauricio Rojas lansdragning för en liberal patriotism i dagens SvD. Med strikta rågångar mot såväl etnonationalism som multikulturalism.

Citat:
Detta framtidsprojekt kallar jag liberal patriotism och är motsatsen till både den inskränkta etnonationalismen och den splittrande multikulturalismen. Det lyfter fram betydelsen av kärleken för och lojaliteten med det land som vi delar med varandra. Dess historia, kulturarv och språk är det naturliga fundamentet för att bygga upp ett mångfaldssamhälle, som i respekten för individens integritet och frihet ser mångfaldens oförhandlingsbara röda linjer.

Etnonationalismen illustrerar Rojas med de ryska federalisterna Nu får alltså nationalister klä skott för just sådan expansiv federalism som de är motståndare till... Nej, tvärtom, alla folks frihet, inklusive det ryskas, betyder hela världens fred.

https://www.svd.se/a/v5omp4/mauricio...ch-integration

Min kommentar: Ännu en rosenröd och humanekologiskt helt oprövad drömsyn uttänkt en ljum vårkväll med solblänk i vattnet. Och vinet var... inte dumt alls faktiskt.

Adenauer igen: Keine Experimente! Men rådrummet synes trångt och handlingsfönstret närmast stängt.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2022-06-06 kl. 13:03.
Citera
2022-06-06, 13:07
  #82247
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Antar att de flesta redan sett Mauricio Rojas lansdragning för en liberal patriotism i dagens SvD. Med strikta rågångar mot såväl etnonationalism som multikulturalism.



https://www.svd.se/a/v5omp4/mauricio...ch-integration

Min kommentar: Ännu en rosenröd och humanekologiskt helt oprövad drömsyn uttänkt en ljum vårkväll med solblänk i vattnet. Och vinet var... inte dumt alls faktiskt.

Adenauer igen: Keine Experimente!

Det handlar om sagoberättande för (ff.a. den tidigare) befolkningen.

Den tidigare befolkningen ska lugnas med en pseudoreligiös förkunnelse att det kommer att bli bättre i framtiden - parat med uppdraget att erövra förlorade områden "med en inbjudande och generös patriotism, som är lika bestämd vad gäller att öppna samhällets dörrar, som att bekämpa all separatism och försvara de frihetliga och demokratiska framstegen som vi är stolta över".

Citat:
Jag vill avrunda denna text med en referens till en berömd lundensare. För dryg två hundra år sedan, efter den traumatiska förlusten av rikets östra halva, utmanade Esaias Tegnér svenskarna “att inom Sveriges gräns erövra Finland åter”.

Vårt Finland heter idag Rosengård, Rinkeby, Skäggetorp, Vivalla, Navestad eller Hammarkulle. Det måste vi erövra med en inbjudande och generös patriotism, som är lika bestämd vad gäller att öppna samhällets dörrar, som att bekämpa all separatism och försvara de frihetliga och demokratiska framstegen som vi är stolta över.
Citera
2022-06-06, 13:37
  #82248
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Detta är ju ot (men relevant för mångkulturfrågan allmänt), men Harpending och Drapers artikel från 1988, "Antisocial Behavior and the Other Side of Cultural Evolution" är ju en klassiker. Hittar ett citat från Google books (annars får du fulladda artikeln från lämplig piratkälla)



https://books.google.se/books?id=Dqn...ecQ6AF6BAgGEAE

Och (från samma källa)



Med det uppenbara exempelt USA som samtidigt helt migrationsgrundat och med mycket höga procenttal sociopater.

Likaså på samma sida citeras Dugatkin, att "con men" klarar sig bättre i samhällen med låg kulturell överföring mellan individer. "Låg kulturell överföring", det är just det mångkulturella samhället det!

Fast sådana här insikter är som Moses och profeterna. Obvious i årtionden. Nu är tårtan uppäten, och bara frågan "hur kunde det gå så här?" återstår, av akademiskt intresse enbart för historiker. Vi andra får leva med att ha förstått bättre men inget kunnat göra.

Jag har mina egna killgissningar om vilka som väljer att flytta. Det tror det mest handlar om individer som misslyckats med den sociala anpassningen i hemlandet. De klarar inte familjebildningen och den egna försörjningen på det sätt som förväntas i byn. Ja de är misfits och hamnar så småningom på bykrogen där snacket går om att flytta till Europa. De här misfitsen hamnar snart i en karavan som beger sig upp mot EU. Kanske till Tunisien, Libyen eller Turkiet där de hamnar på någon skraltig farkost som ska ta dom innanför EU:s yttre gräns. Höga andelar problematiker, javisst.

Att flytta är att söka en lösning på sin sociala belägenhet. Man har dragit runt på gatorna i Dar es-Salaam ett antal år och hamnar sedan i Sverige där man fortsätter att dra runt mellan härbärget, Frälsningsarmén och socialbyrån. Snart har man sjukbidrag. Jag ser dessa - många är afrikanska män i 50-årsåldern - som drar runt på gatorna i Stockholms innerstad.

Sedan tror jag att många somalier kommer från byar på landsbygden där folk levt på några getter och några fikonträd. Dessa byar ligger nu öde tror jag. Alla har flyttat till Europa eller Nordamerika. Jag har aldrig sett något reportage i media om vad det är för sorts somalier som kommer till landet. Det finns några elitsomalier som jobbar som läkare, det vet jag. Men det stora flertalet har svårt att anpassa sig i Sverige och ta till sig de sociala och kulturella koderna. Men man är streetsmart av födsel och ohejdad vana och lär sig snabbt hur man manövrerar sig fram bland godtrogna och konfliktundvikande svenskar. Ja det ligger något i begreppet "con men".
__________________
Senast redigerad av stevenstills 2022-06-06 kl. 13:42.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in