2019-10-01, 15:17
  #63913
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Frågan omskärelser, hedersmord eller om invandrarna klarar skolan är inte ett problem för svenskar. Det är en intern etnisk konflikt. Det är vanligtvis inte våra barn som blir utsatta för hedersmord eller omskärelser. Vad är bäst för svenskarna? Att invandrarna behåller sin kultur, religion och etnicitet eller att de assimileras genom statliga åtgärder så som förbud av omskärelser och slöjförbud i skolorna? Oavsett vad som sker i politiken så kommer vårt samhälle hamna i djup etnisk, social och ekonomisk konflikt.

Det är sant att det inte är ett problem för svenskar, å andra sidan är det ett bra offensivt vapen för oss i mediakriget. Att med liberala förevändningar attackera invandrarnas och andra främmande folks schibboleter är ett lysande sätt att tvinga dem att bekänna färg. De tvingas säga rakt ut att de inte är svenskar, och den redan existerande skiljelinjen mellan oss blir på så vis uppenbar även för den slumrande Svensson.
Citera
2019-10-01, 19:50
  #63914
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Jag har en gammal tankefigur som handlar om att det offentliga samtalet dör ut när landet kommer upp i en viss mångkulturellt kritisk nivå. När alla etniska grupper är sig själva nog och kampen för överlevnaden skärps avtar intresset och förmågan att föra gruppöverskridande fina liberala samtal i medier som inte längre finns kvar. Det finns inte längre någon överbyggnad i landet som alla kan enas kring. Samtalet tunnas ut. Drömmen om en liberal öppen svenskhet som ska överbrygga de kulturella klyftorna är precis vad den är en en dröm. Jag gillar den bibliska berättelsen om Babels hus där bygget av huset kom att upphöra på grund av språkmässig och etnisk förbistring. Folk förstår inte varandra längre och ingen bryr sig heller. Och alla fina ord som "inkludering" och "mänskliga rättigheter" vet ingen längre vad de står - eller stod för. Det finns inte längre någon politisk och medial brahminkast som förklarar sammanhangen.

Jag tror vi rör oss i den här riktningen. Demografins kvarnar maler hela tiden.
Precis, när svenskarna närmar sig minoritetsstatus så försvinner samtalet likväl som liberalismen som verktyg för att överbrygga kulturella klyftor. Själv är jag rätt fascinerad över hur dåliga liberaler är på att försvara sina egna intressen. Deras utopiska lyckorike hade faktiskt hållit längre om de inte varit så fruktansvärt hycklande i allt de tar sig för.

Citat:
Ursprungligen postat av Selmer
Det är sant att det inte är ett problem för svenskar, å andra sidan är det ett bra offensivt vapen för oss i mediakriget. Att med liberala förevändningar attackera invandrarnas och andra främmande folks schibboleter är ett lysande sätt att tvinga dem att bekänna färg. De tvingas säga rakt ut att de inte är svenskar, och den redan existerande skiljelinjen mellan oss blir på så vis uppenbar även för den slumrande Svensson.
Sverigedemokraterna har använt liberala argument under många år. Oftast har det handlat om att kritisera omskärelser av barn och slöjor. Har det varit framgångsrikt? Ja, det har det i den bemärkelsen att du tvingar fram bekännelser och tvingar många liberaler och socialister att ta fullständigt ologiska positioner. Är det manipulativt att använda liberala argument om du är höger? Ja, men å andra sidan är ju liberaler och socialister oärliga och om högern kan använda deras argument så visst. Själv tror jag att du kommer längst på en koherent argumentation å andra sidan så blir jag allt mer mottaglig till strategier som slår under bältet så som argumentum ad passiones (vädjan till känslor) eller använda retoriska knep mot motståndare. Jag är överlag en vän av det högre rationella samtalet.

Sedan är det så att jag bryr mig nämnvärt om icke-svenskar skär om sina barn eller om sätter slöjor på dem. Det är ett problem att de gör det här i Sverige eftersom omskärelser och slöjor inte är en del av vår kultur men att de gör detta i deras hemländer är i ärlighetens namn inte något problem. Jag är ingen vän av universell moral. I de här debatterna hör jag aldrig SD säga att de är emot något för att det inte är svenskt när det är så de bör prata. Det är inte svenskt med omskärelser eller slöjor så därför ska det inte få förekomma. Hur som helst. .

Jag skrattar mig harmynt åt omskärelsedebatten. Ivar Arpi försöker hoppa in i den och försvara omskärelse av pojkar och gör det med rena skitargument.

https://twitter.com/Ivarpi/status/1178977471645007872

Arpi vågar inte driva en linje utan svarvar omkring överallt. Hanif Bali tvingades erkänna att burkaförbud var fel väg att gå när han pressades på Twitter. Således, han gick rakt i fällan när han fick press på sig och kan därför "anklagas" vara lika "kulturrelativistisk" som Masoud Kamali. Ivar Arpi gör samma misstag. Om man tar en liberal position som måste man gå hela vägen och det är ju det som Centerpartiet har gjort. Gott så och det ser och Arpi. Den här "liberalkonservatismen" som Arpi argumenterar är inte heller försvarbar eftersom den bygger på att du måste sätta upp godtyckliga gränser. Problemet är inte omskärelsen som sådan men att den praktiseras i Sverige av icke-svenskar och att vi svenskar förväntas acceptera att deras kulturella och religiösa uttryck. Den mer pressande frågan är? Varför skall vi acceptera främmande seder vi inte gillar i vårt eget land?

Liberalernas och de liberalkonservativas debatt är naturligtvis intellektuellt ohederlig. Vi i tråden vet ju att problemet är: att mångkulturalism inte fungerar och att universell moral inte existerar. Det är därför vi konstruerade nationalstaten så varje folk kan ha sitt territorium och leva på sitt sätt. Svårare än så är det inte. Detta kommer ock aldrig Arpi eller Bali erkänna och och de kommer fortsätta snurra omkring på den här "liberalkonservativa" arenan och över tid förlora det förtroendekapital som de har byggt upp.
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2019-10-01 kl. 20:46.
Citera
2019-10-01, 20:00
  #63915
Medlem
Erik.Blodyxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Selmer
Det är sant att det inte är ett problem för svenskar, å andra sidan är det ett bra offensivt vapen för oss i mediakriget. Att med liberala förevändningar attackera invandrarnas och andra främmande folks schibboleter är ett lysande sätt att tvinga dem att bekänna färg. De tvingas säga rakt ut att de inte är svenskar, och den redan existerande skiljelinjen mellan oss blir på så vis uppenbar även för den slumrande Svensson.

Precis, och vad som är bäst för svenskar är givetvis att det invandrade slöddret återvänder hem samtidigt som städernas lyktstolpar utsmyckas med hängande liberaler och socialister.

Men visst, jag kan nöja mig med en omfattande återvandring, förutsatt att de skyldiga mjukt sig bugar i tårar.
Citera
2019-10-01, 20:47
  #63916
Medlem
Napoleon.Snowballs avatar
Ylva Johansson, Sveriges kandidat till EU-kommissionen, fick underkänt efter eftermiddagens frågestund i EU-parlamentet.

[...]

Ylva Johansson kommer därför att få göra omprov och då svara på ytterligare frågor. Ylva Johansson fick kritik efter utfrågningen för att ha varit för vag i sina svar.

Det är tänkt att hon ska ha ansvar för bland annat asyl- och migrationsfrågor i den nya EU-kommissionen.
https://sverigesradio.se/sida/artike...rtikel=7312647

Rätt rimligt att ingen, inte ens den liberala västfalangen, vill ha en svensk på denna position. Eller önsketänker jag?
Citera
2019-10-01, 20:53
  #63917
Medlem
fasligts avatar
Här har vi två utmärkt tydliga exempel på de för dagen båda rådande huvudpositionerna i den liberala dragkampen om Sverige. Aftonbladet presenterar Sandviken-Scoccos tankar om att mer invandring av unga vuxna av känt svårintegrerbart slag är svenska kommuners enda räddning undan ekonomisk tvinsot och en välfärd på fattighusnivå. En Quick Fix kallar man det och lägger sin väl idisslade nyhet (skamset?) bakom betalvägg.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...nga-invandrare

Kristianstadsbladet ställer sig i motsatt ringhörna och harklar lite om ansvarsutkrävande av politiskt etablissemang samt hävdar den efter mångårigt arbetande åldrade svenskens rätt till välfärd.
Åratal, decennier av slarvande och slösande, samt mottagande av migranter utan tankar på morgondagen har försatt Sverige i en tuff situation.

Förra veckan avslöjade Aftonbladet att värmen kan komma att sänkas med tre grader på äldreboenden i Motala. ”Det är inte bra, vi gamla behöver ordentlig värme”, sa 87-årige Hans Adolfsson. Men vem lyssnar till honom, han som jobbat i 43 år och aldrig tagit ut en sjukdag? Vem lyssnar till personal som uttryckt oro för hur de stillasittande gamla ska drabbas?
[...]
Men även flyktinginvandringen anges som ett skäl till att ekonomin hamnat i obalans, och när kommunen fick 8,4 extra miljoner i budgeten blev kommunalrådet Kåre Friberg (M) besviken, då det inte kompenserade tillräckligt för de uppgifter som lagts på Motala. ”Framför allt handlar det om flyktingmottagandet”, menade han.
[...]
Arbetslösheten är hög och många arbetslösa står långt från arbetsmarknaden med låg utbildningsnivå och ringa eller ingen arbetslivserfarenhet.

Naturligtvis är det inget man löser i en handvändning. Men det borde ha kunnat förutses. Effekterna hade kunnat mildras om man bara hade vågat se långt tidigare. Men det var tabu.

”I vårt arbete med integration har vi sedan 2014 kunnat se hur migrationspolitiken påverkat hela samhället”, skrev Filipstads integrationssamordnare Jim Frölander nyligen.
[...]
Allt fler vågar prata öppet och ärligt om problemen nu, vilket är bra. Debatten har rört sig från ett läge där makthavare förnekar att det kostar att kravlöst ta emot många, eller påstår att det är en högvinst. Vi minns till exempel LO-basen Karl-Petter Thorwaldssons uttalande 2015 om att Sverige kan ha en superekonomi om några år om vi lyckas med integrationen...

Nu har fler fattat att vi inte lyckades – eller ens försökte på allvar. I stället blev det minus.

Svaret nu är att ha mod att begränsa inflödet av nyanlända och ställa högre krav på dem som är här. Det behövs helt enkelt ordning och reda, respekt för skattebetalarna.
[...]
Men när ska politikerna inse sin skuld? En generös politik där allt fler har bjudits in med argument som ”humanism”, ”solidaritet” och ”öppenhet” har skadat välfärden. Om fler ska dela på samma resurser blir det mindre till var och en. Det känner lokalpolitikerna av. Det fattar många väljare.
[...]
Ja, många har försökt ignorera dilemmat som ett stort antal väljare sett och blockera det parti som har haft mod att prata om det. Det har inte varit så bra för landet. Den enda vinnaren är______ Eller finns det ens någon? Om SD fick välja skulle man nog helst inte behöva finnas heller…
http://www.kristianstadsbladet.se/le...n-vaga-se-det/

Båda positionerna antar att invandrare inte är fullt mänskliga i egen rätt. För den invandringsfanatiska positionen gäller att invandrare ska serva den svenska befolkningen med lågkvalificerade kommungöromål svenskarna är för överkvalificerade att utföra och för volymskeptikerna är invandrarna bara antal och massa. Lite mindre massa bara så.

Invandringsfanatismens tagning är att svenska åldringar och barn är försörjningsmaterial utan särskilt värde, eller för den delen värdighet, för utlänningarnas rätt till "ett bättre liv" och medelklassvenskars rätt till självförverkligande arbetsliv. Volymskeptikerna menar att välfärdsbehövande grupper har rätt att få sina behov tillgodosedda innan alltför många utlänningar bereds tillträde till svensk välfärd. Ingendera sidan ser ett egenvärde i att Sverige förblir igenkännbart som just Sverige, landet med svenskar och en urgammal svensk kultur.
Citera
2019-10-01, 21:02
  #63918
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Här har vi två utmärkt tydliga exempel på de för dagen båda rådande wtankar om att mer invandring av unga vuxna av känt svårintegrerbart slag är svenska kommuners enda räddning undan ekonomisk tvinsot och en välfärd på fattighusnivå. En Quick Fix kallar man det och lägger sin väl idisslade nyhet (skamset?) bakom betalvägg.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a...nga-invandrare

Kristianstadsbladet ställer sig i motsatt ringhörna och harklar lite om ansvarsutkrävande av politiskt etablissemang samt hävdar den efter mångårigt arbetande åldrade svenskens rätt till välfärd.
Åratal, decennier av slarvande och slösande, samt mottagande av migranter utan tankar på morgondagen har försatt Sverige i en tuff situation.

Förra veckan avslöjade Aftonbladet att värmen kan komma att sänkas med tre grader på äldreboenden i Motala. ”Det är inte bra, vi gamla behöver ordentlig värme”, sa 87-årige Hans Adolfsson. Men vem lyssnar till honom, han som jobbat i 43 år och aldrig tagit ut en sjukdag? Vem lyssnar till personal som uttryckt oro för hur de stillasittande gamla ska drabbas?
[...]
Men även flyktinginvandringen anges som ett skäl till att ekonomin hamnat i obalans, och när kommunen fick 8,4 extra miljoner i budgeten blev kommunalrådet Kåre Friberg (M) besviken, då det inte kompenserade tillräckligt för de uppgifter som lagts på Motala. ”Framför allt handlar det om flyktingmottagandet”, menade han.
[...]
Arbetslösheten är hög och många arbetslösa står långt från arbetsmarknaden med låg utbildningsnivå och ringa eller ingen arbetslivserfarenhet.

Naturligtvis är det inget man löser i en handvändning. Men det borde ha kunnat förutses. Effekterna hade kunnat mildras om man bara hade vågat se långt tidigare. Men det var tabu.

”I vårt arbete med integration har vi sedan 2014 kunnat se hur migrationspolitiken påverkat hela samhället”, skrev Filipstads integrationssamordnare Jim Frölander nyligen.
[...]
Allt fler vågar prata öppet och ärligt om problemen nu, vilket är bra. Debatten har rört sig från ett läge där makthavare förnekar att det kostar att kravlöst ta emot många, eller påstår att det är en högvinst. Vi minns till exempel LO-basen Karl-Petter Thorwaldssons uttalande 2015 om att Sverige kan ha en superekonomi om några år om vi lyckas med integrationen...

Nu har fler fattat att vi inte lyckades – eller ens försökte på allvar. I stället blev det minus.

Svaret nu är att ha mod att begränsa inflödet av nyanlända och ställa högre krav på dem som är här. Det behövs helt enkelt ordning och reda, respekt för skattebetalarna.
[...]
Men när ska politikerna inse sin skuld? En generös politik där allt fler har bjudits in med argument som ”humanism”, ”solidaritet” och ”öppenhet” har skadat välfärden. Om fler ska dela på samma resurser blir det mindre till var och en. Det känner lokalpolitikerna av. Det fattar många väljare.
[...]
Ja, många har försökt ignorera dilemmat som ett stort antal väljare sett och blockera det parti som har haft mod att prata om det. Det har inte varit så bra för landet. Den enda vinnaren är______ Eller finns det ens någon? Om SD fick välja skulle man nog helst inte behöva finnas heller…
http://www.kristianstadsbladet.se/le...n-vaga-se-det/

Båda positionerna antar att invandrare inte är fullt mänskliga i egen rätt. För den invandringsfanatiska positionen gäller att invandrare ska serva den svenska befolkningen med lågkvalificerade kommungöromål svenskarna är för överkvalificerade att utföra och för volymskeptikerna är invandrarna bara antal och massa. Lite mindre massa bara så.

Invandringsfanatismens tagning är att svenska åldringar och barn är försörjningsmaterial utan särskilt värde, eller för den delen värdighet, för utlänningarnas rätt till "ett bättre liv" och medelklassvenskars rätt till självförverkligande arbetsliv. Volymskeptikerna menar att välfärdsbehövande grupper har rätt att få sina behov tillgodosedda innan alltför många utlänningar bereds tillträde till svensk välfärd. Ingendera sidan ser ett egenvärde i att Sverige förblir igenkännbart som just Sverige, landet med svenskar och en urgammal svensk kultur.
Svensk debatt..... Jag förstår inte varför LO fortsätter att finansiera Sandro Scocco. Han gör ju ingen björntjänst för SAP direkt. Han är som ett stort sänke för vänstern.

Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
Ylva Johansson, Sveriges kandidat till EU-kommissionen, fick underkänt efter eftermiddagens frågestund i EU-parlamentet.

[...]

Ylva Johansson kommer därför att få göra omprov och då svara på ytterligare frågor. Ylva Johansson fick kritik efter utfrågningen för att ha varit för vag i sina svar.

Det är tänkt att hon ska ha ansvar för bland annat asyl- och migrationsfrågor i den nya EU-kommissionen.
https://sverigesradio.se/sida/artike...rtikel=7312647

Rätt rimligt att ingen, inte ens den liberala västfalangen, vill ha en svensk på denna position. Eller önsketänker jag?
Vad vet jag men hon gör inget bra intryck. Hon kommer till ett EU där högern är större än någonsin och alla är litet på kanten. Det finns en viss nervositet i rummet. Hon gör inget gott intryck. Sådant händer. Sosse-kommissionären kommer säkert göra sitt bästa för att förstöra våra europeiska nationer. Det kan du vara säker på.

Jag är inget Trump fan. Däremot säljer vita huset in hans FN tal ganska bra. Det är ett rätt stort symbolvärde.

https://www.youtube.com/watch?v=otP3p1yAk0s
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2019-10-01 kl. 21:38.
Citera
2019-10-02, 00:21
  #63919
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Svensk debatt..... Jag förstår inte varför LO fortsätter att finansiera Sandro Scocco. Han gör ju ingen björntjänst för SAP direkt. Han är som ett stort sänke för vänstern.


Vad vet jag men hon gör inget bra intryck. Hon kommer till ett EU där högern är större än någonsin och alla är litet på kanten. Det finns en viss nervositet i rummet. Hon gör inget gott intryck. Sådant händer. Sosse-kommissionären kommer säkert göra sitt bästa för att förstöra våra europeiska nationer. Det kan du vara säker på.

Jag är inget Trump fan. Däremot säljer vita huset in hans FN tal ganska bra. Det är ett rätt stort symbolvärde.

https://www.youtube.com/watch?v=otP3p1yAk0s

Såg att Verhofstadt talat om en värld bestående av imperier. Har inte sett eller läst talet i sig utan såg bara nyheten flasha förbi.

I sak så har han nog rätt eftersom the unipolar moment nu verkar vara förbi. I en värld där Kina reser sig och USA försöker bilda allians för att bromsa så kvarstår Ryssland och kanske Indien som stora spelare. Kanske Europas eliter på nytt vill ta en plats på världsscenen och kliva fram ur skuggan?

Ett EU med bara Frankrike som kärmvapenmakt efter brexit.

Men om man söker rikta kikaren framåt en bit. Kan det bli så att den mångkulturalism som jag tror i mångt och mycket var driven av USAs elit helt förlorar fotfästet om Europa vill skapa ett större oberoende eller kommer imperiet att ytterligare förstärka mediakriget mot svenskarna?
Citera
2019-10-02, 00:44
  #63920
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Shit asså! Nivån i den här tråden har nått såna nivåer att jag inte längre klarar av att delta. Men jag gör ett tappert fössök.

Jag undrar om nån funderat över varför så mycket folk från just Mellanöstern söker sig hit, och också tillåts bosätta sig här?

Som jag ser det råder här fortfarande ett slags bondementalitet. Trots att fler och fler går på högskola. Sveriger har blivit ett slags statarmentalitetens högborg. Till och med akademien beter sig i stort som statare.

Och det är därför folk från Mellanöstern söker sig hit. Och också i stort trivs här. Och av många välkomnas.

Har nån skrivit i media om detta? Varför folk från jordens absolut mest stinkande skräphögar trivs så bra i just Sverige? Beror det på att vi i grunden är likadana?
__________________
Senast redigerad av Naranbaatarkhan 2019-10-02 kl. 00:48. Anledning: rättstavning
Citera
2019-10-02, 01:24
  #63921
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naranbaatarkhan
Shit asså! Nivån i den här tråden har nått såna nivåer att jag inte längre klarar av att delta. Men jag gör ett tappert fössök.

Jag undrar om nån funderat över varför så mycket folk från just Mellanöstern söker sig hit, och också tillåts bosätta sig här?

Som jag ser det råder här fortfarande ett slags bondementalitet. Trots att fler och fler går på högskola. Sveriger har blivit ett slags statarmentalitetens högborg. Till och med akademien beter sig i stort som statare.

Och det är därför folk från Mellanöstern söker sig hit. Och också i stort trivs här. Och av många välkomnas.

Har nån skrivit i media om detta? Varför folk från jordens absolut mest stinkande skräphögar trivs så bra i just Sverige? Beror det på att vi i grunden är likadana?

Vi är alla människor så i grunden är vi väl alla lika. Sverige är en osannolik välståndsgenerator vilket skapar utrymme för att importera en etnisk underklass som kan rösta vänster och städa hos överklassen. Jag såg en uppgift om att Sveriges Region Väst, dvs. Göteborg med omnejd har en större betydelse för världsekonomin än hela Pakistan.

Men det kan vara av intresse för de som liksom jag ser de kogntiiva förmågornas ojämlika distribution som en betydande faktor att läsa denna artikel från unz.com där Anatoly Karlin förklarar varför den genomsnittliga intelligensen hos en befolkning avgör det mesta.

http://www.unz.com/akarlin/stupid-people/

Det är bättre att vara korkad i ett land med hög IQ än att ha hög IQ i ett korkat land. Därför söker menaiterna sig hit.

P.S. När Karlin skriver om O-rings ekonomin så menar han den typen av samhälle där saker och ting måste fungera (som o-ringen på en rymdfärja) annars kan katastrofer inträffa.
Citera
2019-10-02, 07:00
  #63922
Medlem
stevenstillss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Vad vet jag men hon gör inget bra intryck. Hon kommer till ett EU där högern är större än någonsin och alla är litet på kanten. Det finns en viss nervositet i rummet. Hon gör inget gott intryck. Sådant händer. Sosse-kommissionären kommer säkert göra sitt bästa för att förstöra våra europeiska nationer. Det kan du vara säker på.

Jag tror det finns ett behov av klarspråk inom EU. Även bland teknokraterna i EU-kommissionen. Som du säger - EU är lite på kanten. Invandringen håller på och sänker EU-projektet och den liberala världsordningen försvagas. Jag tror Ylva Johansson hade fått godkänt om hon visat lite mod och sagt att Europa är fullt och behöver skydda sina gränser. Nu vet ingen vad hon står för. Det anses fint inom det politiskt skitnödiga Sverige som fortfarande ställer sitt hopp till den nämnda världsordningen men EU vill mer eller mindre medvetet ha en förändring. Eliterna är under press.
Citera
2019-10-02, 07:37
  #63923
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
[indent]
Rätt rimligt att ingen, inte ens den liberala västfalangen, vill ha en svensk på denna position. Eller önsketänker jag?

Den danske utfrågaren hänvisade ju explicit till det svenska invandringskaoset och frågade om det är den svenska modellen som skall exporteras.
Citera
2019-10-02, 09:48
  #63924
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FBerntsson
Den danske utfrågaren hänvisade ju explicit till det svenska invandringskaoset och frågade om det är den svenska modellen som skall exporteras.

Det var nog tanken. "Den Svenska modellen" var under en kort period Löfvens paradnummer.

Men under senare tid har begreppet inte längre varit lika populärt inom socialdemokratin.
Det är väl så att starka krafter ifrågasätter hela begreppet.Från alla håll.

En och endast en tillika svensk lösning skär i liberala mångkulturvurmares själ.
Ännu värre blev det när socialdemokraterna skulle förklara för väljarna vad den innebär och sedan jämför med var vi är på väg.

Mellanmjölken skar sig.
__________________
Senast redigerad av longbow4y 2019-10-02 kl. 10:08.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in