http://www.friatider.se/tyskland-och...kydda-varandra
Tyskland och Frankrike enas om att skydda varandra
Tysklands förbundskansler Angela Merkel och Frankrikes president Emmanuel Macron skriver under ett avtal om att deras länder ska hjälpa och skydda varandra, uppger RT.
[...]
– Den fjärde artikeln i fördraget säger att vi, Tyskland och Frankrike, är skyldiga att stödja och hjälpa varandra, bland annat genom militär styrka, i händelse av en attack mot vår suveränitet, säger den tyska förbundskanslern Angela Merkel.
...
Legalizing drugs would start the process all over again. Sure, some people can get high on coke or meth and still be productive. The vast majority can’t. If we legalized coke and meth, we would be basically killing off the 80% of the population who would get addicted and waste away. Is that a reasonable price to pay for “liberty”? ...
Nyligen meddelade Cecilia Malmström (L) att hon lämnar politiken efter att hennes uppdrag som handelskommissionär i Bryssel löper ut. Beskedet från den svenska EU-kommissionären är knappast någon världsnyhet, men det är ändå ett intressant, och illustrativt, sammanträffande att det sker samtidigt som folkliga protester fortsätter att lamslå Frankrikes politiska system. Både Malmströms avgång och de gula västarnas protester påminner nämligen om att en politisk era vi länge tog för självklar nu rör sig mot sitt slut.Jag hoppas verkligen att han har rätt i sin spaning. Hursomhelst, ska ni läsa någon text idag så ska ni läsa den här i sin helhet tycker jag. Ett litet smakprov:
/…/Det politiska etablissemanget i Europa befinner sig i en djup identitetskris. Man vet inte på vilken grund man ska legitimera det egna styret, och det för med sig allt allvarligare och mer kaotiska konsekvenser. Å ena sidan är demokratin en sådan central del av Europas politiska självbild att den inte går att ifrågasätta annat än med stor försiktighet. Å andra sidan är hotet från befolkningen alltmer påtagligt för varje ny påbörjad valcykel, och de flesta av de initiativ som är så centrala för etablissemangets övergripande projekt – såsom fri rörlighet, euro-projektet, EU-federalism – är så impopulära att det är mycket svårt eller helt omöjligt att konstruera ett narrativ där dessa saker trovärdigt kan förklaras som utgående från folkviljan. Folkviljan vill tvärtom, och det är problemet: Våra politiker har alltmer tappat förmågan att förklara varför de sitter där de sitter, och varför de fattar de beslut de gör. Macron utgjorde på många sätt det mest medvetna försöket att skifta politikens framtoning åt ett håll som närmast kan beskrivas som ”kejserligt”; men dessa försök måste i dag sägas vara ett fiasko.Hela artikeln i Kvartal: https://kvartal.se/artiklar/spaning-efter-tid/
http://www.friatider.se/tyskland-och...kydda-varandra
Tyskland och Frankrike enas om att skydda varandra
Tysklands förbundskansler Angela Merkel och Frankrikes president Emmanuel Macron skriver under ett avtal om att deras länder ska hjälpa och skydda varandra, uppger RT.
[...]
– Den fjärde artikeln i fördraget säger att vi, Tyskland och Frankrike, är skyldiga att stödja och hjälpa varandra, bland annat genom militär styrka, i händelse av en attack mot vår suveränitet, säger den tyska förbundskanslern Angela Merkel.
Du måste vara medlem för att kunna kommentera
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Swish: 123 536 99 96 Bankgiro: 211-4106