Lite skamlös selfpromotion här, men jag tycker det ändå är på temat.
Jag har skrivit en tråd:
https://www.flashback.org/t1924268
Den handlar om Europa och mångkulturen men jag i skapande av tråden så började jag läsa olika specifika rapporter om just Sverige och märkte hur drastiskt fertiliteten sjönk bland 2:a generationens invandrare som har föräldrar födda utanför Europa(lägre än bland infödda etniska svenskar) och det förvånade mig. Frågan är hur dessa demografiska trender kommer påverka debatten framöver?
Jag laddade ner en rapport(ja, jag är statistiknörd and proud of it) från SCB som utkom i december förra året om skillnader i skolresultat mellan infödda etniska svenskar och invandrare, både 1:a generations och 2:a generations.
En av de mest intressanta grejerna var att 2:a generationens tjejer hade i praktiken samma skolresultat som etniskt svenska killar. Etniskt svenska tjejer hade något högre resultat än båda.
Däremot så hade skolresultaten för 2:a generationens killar sjunkit de senaste åren och är nu 40 % under alla andra och fortsätter att falla. Och tittar man enbart på killar med rötter från MENA så är tappet ännu högre.
Jag skrev ett annat inlägg om just relationer mellan 2:a generationens tjejer och svenska killar kommer att bli den avgörande knutpunkten för integration i Sverige.
Du kan läsa inlägget här:
https://www.flashback.org/sp38473246
När jag har satt tänderna i SCB-rapporten(jag har hittills bara kikat på sammanfattningen) så kommer jag skriva ett uppföljarinlägg i min första tråd och referera inlägget här.
Men för att sammanfatta vad jag skrev, kort, mångkulturen i Sverige framöver så är det att Islam kommer ta allt mindre plats. Sekulariseringen(moskébesök etc) har penetrerat den unga 2:a generationens befolkning ganska omfattande, speciellt de mer utbildade.
Den stora frågan kommer vara kön och klass. Eftersom gapet mellan 2:a generationens invandrartjejer från killar är så stort idag - och gapet ökar hela tiden - så kommer detta skapa väldigt stark friktion då killarna har väldigt traditionella synsätt på en man. När de allra flesta kvinnor i deras ålder när de är, säg 30 år gamla(typ 10-15 år från idag), inte bara är socioekonomiskt mer välbeställda utan
mycket mer välbeställda så kommer det skapa ett enormt hav av bitterhet.
Skillnaden mellan könen bland etniska svenskar är relativt liten och särskilt bland toppen så jämnas det ut.
Alla hetsar idag kring "faran" vid unga, vita arbetargrabbar. Jag menar snarare att den stora faran är ett stort block av misslyckade och småkriminella förlorare av 2:a generationens MENA-killar som inte kan låtsas vara 'tuffa' i all evighet och till slut måste se arbetsmarknaden i ögat och totalt misslyckas därefter.
Bitterheten mellan könen bland MENA-grupperna kommer öka explosionsartat men frukten av detta kommer inte komma förrän om 10-15 år även om fröna redan har satts i jorden. Debatten kring mångkulturen i Sverige borde därmed inkludera det här, vilket den inte har gjort utan har ofta konstruerats på ett sådant sätt att den blir alltför monolitisk. Jag hoppas mitt lilla bidrag kan göra lite, lite för att förändra det här och ge lite mer nyans.
När vi talar om "problem med mångkulturen" så talar vi i praktiken.