Citat:
Ursprungligen postat av
Vimur
Bilder på den dödade pojken Yusuf och Luna, den 4-åriga flickan som sprängdes till döds av en bilbomb, sprids nu i MSM. Det kan inte bli tydligare att den förda invandrings och integrationspolitiken inte bara skadar det svenska samhället utan även människorna den var avsedd att värna.
Borås Tidnings ledarskribent Mikael Hermansson skriver om sina barndomsminnen från 60-talets Biskopsgården:
Citat:
Med skolan blev världen större och på samma gång hotfullare; jag skulle tvingas gå över gatan själv. Hon sa inget om det som föräldrar i området talar om idag, om gäng, knarkhandel, fattigdom, arbetslöshet, hopplöshet eller växande ohälsa. Om det ständigt närvarande våldet. ”Fyllegubbarna” var de enda rävarna i lustgården att hålla koll på, i en tid då Biskopsgården ännu var en de obegränsade förhoppningarnas stadsdel.
Området var inte vackert, men funktionellt. Röda tegelhus i blockform, en blandad miljö där klassgränserna hade byggts bort. I vår uppgång bodde en läkarfamilj och en varvsarbetarfamilj grannar. Där möttes apotekaren och socialarbetaren, kokerskan och diversearbetaren om än inte på lika villkor så i alla fall i samma kö till kvartersbutiken eller i tvättstugan.
Det var då. I dag klassas Biskopsgården på samma sätt som Hässleholmen eller Norrby i Borås, som ett hopplöst utanförskapsområde.
Läkare och varsvarbetare som hälsade "god morgon" till varandra i trapphuset. Faran bestod av ett ölrap från fyllegubben på bänken utanför porten.
Vertikala klassegment, vägg i vägg.
Citat:
Den farligaste av alla myter som sprids i samhället i dag är att dessa områden skulle befolkas av människor som vill ha det så. Att de slutit sig samman i dessa nedgångna stadsdelar för att de känner sig trygga i utanförskapet, och att de inte skulle dela samma drömmar som alla andra.
Hermansson har förortsbakgrund, men från en annan tid.
Utanförskap är nämligen subjektivt. De som bor i dagens förorter ser utanförskapet bortom de egna gränserna. För dem är det alla vi andra som befinner oss utanför deras gemenskap.
Citat:
Lika lite som de som bor på Hässleholmen vill ha bilbränder och skottlossning vill de som bor i Biskopsgården leva i otrygghet. Hur ska deras förhoppningar om ett bättre liv kunna förverkligas om inte brottsligheten bekämpas kraftfullt och ihärdigt?
Här måste Hermansson förklara vad han verkligen menar. Ska man bekämpa brottslighet i dessa områden, "kraftfullt och ihärdigt", så ska man också ha klart för sig vilket pris det har. Först och främst måste du ha total kontroll över området, dygnet runt. Det räcker inte med kameror och vuxenvandrare. Vi pratar om tungt beväpnad personal som patrullerar gatorna. Punktmarkering av individer. Friktion mellan ungdomarna och polis på en helt ny nivå.
Jag vågar påstå att priset för detta skulle bli så stort att det i slutändan skulle beröva mer än bara förhoppningar om ett bättre liv. För vem, oavsett klass och bakgrund, kan anse sig leva ett bra liv i ett land där staten tvingats militarisera hela bostadsområden i varje stad som hyser minst 50k invånare?
Citat:
Men först och främst krävs en bred attitydförändring. Så länge det omgivande samhället fortsätter att göra det tydligt att Biskopsgården och Hässleholmen är stadsdelar där det bor människor som inte räknas, så lär inget annat hända än att utanförskapet består.
Men Hermansson, vad är det du vill att vi ska göra då?
http://www.bt.se/ledare/hermansson-f...amma-huskropp/