2016-08-23, 08:55
  #40693
Medlem
sinewaves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Vilken intellektuell skärpa, vilken timing och vilka bra referenser. Not.

Lisa Bjurwald skriver idag en krönika i Aftonbladet om att "nysvenskar" utvisas av migrationsverket.

Det tycker hon är fel och (Ja i aftonbladet) sedan refererar hon till Timbro och Vogonerna i ”Liftarens guide till galaxen” i sin argumentation. Nej jag skojar inte.



http://www.aftonbladet.se/nyheter/ko...cle23390704.ab

Att Lisa någon gång skulle ändra uppfattning om mångkulturen är nog helt uteslutet.
Undrar vem som är Ford Prefect. Är det hon själv? Är det så hon ser sig idag? En frilansande reporter för den allomfattande "Liftarens guide till galaxen"?
Det skulle förklara en hel del dels om mediekriget men också avsaknaden av logik från Aftonbladet sida.

https://sv.wikipedia.org/wiki/Liftar...e_till_galaxen

Vid närmare eftertanke är kanske inte Lisas referens till ”Liftarens guide till galaxen” så underlig.
Det låter som ett helt vanligt redaktionsmöte på Aftonbladet.

Satiren i LGTG passar snarare in på tillståndet i Sverige ty det är där man hittar saker som är så uppåt väggarna konstigt att det inte går ihop. Vogonerna är dessutom väldigt likt det som brukar kallas "PK". Ett gäng trögtänkta idioter där det viktigaste är att följa praxis snarare än att tänka och göra vad som är bra och vettigt. Dessa människor skulle lika väl kunna vara råbarkade nazister som motsatsen, det är bara nuvarande gängse praxis som skiljer.
Citera
2016-08-23, 09:44
  #40694
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
I samma tidning förekommer denna debattartikel:



Juridikstudenten och Refugees Welcome-volontären Tobias Lagerfeldt fortsätter



Uppfriskande. Ännu någon som verifierar min uppfattning att snömoset om "alla likas värde" strävar till en fullständig upplösning av samhällskontraktet.

I vart fall, Aftonbladet tog in den här hjärtskärande ointelligenta debattartikeln för att, tror jag, låta någon offentligt slakta de värsta avarterna av värdegrundsdemokratin.

http://www.aftonbladet.se/debatt/article23358801.ab
Man undrar hur en juridikstudent kan ha så fel och jag hoppas någon vid institutionen läser lusen av honom vid nästa föreläsning nu när terminen dra igång på måndag.
Hans argument att man inte får behandla folk olika kan jämförs med att radera DIR-filen på hårddisken, vi kommer att stå där med en sabla massa ettor och nollor utan innebörd.
Det skulle betyda att jag kan flyga ner till Nigeria, söka asyl, under tiden jag är där lyfta bidrag och rösta i deras val, för att sedan flyga vidare till Australien söka asyl, lyfta lite bidrag och rösta - genomgå en operation och sen flyga till Mexico söka asyl, rösta lite för att sen flyga hem igen. Alla inser ju att det är extremt korkat.
Citera
2016-08-23, 09:52
  #40695
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
De otrogna har tagit burkinin till sitt hjärta. Kanske finns det ännu västerländska kvinnor som inte vet vad de alltid saknat:





http://www.gp.se/nyheter/v%C3%A4rlde...%B6d-1.3718486


Kanske dags att uppdatera Wikipedia, inkludera alla kvinnor:



https://en.wikipedia.org/wiki/Aheda_Zanetti

SvD påstod även de häromdagen att burkinin var en fantastisk succé även bland ickemuslimer. Jomenvisst...
Citera
2016-08-23, 10:11
  #40696
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
I samma tidning förekommer denna debattartikel:



Juridikstudenten och Refugees Welcome-volontären Tobias Lagerfeldt fortsätter



Uppfriskande. Ännu någon som verifierar min uppfattning att snömoset om "alla likas värde" strävar till en fullständig upplösning av samhällskontraktet.

I vart fall, Aftonbladet tog in den här hjärtskärande ointelligenta debattartikeln för att, tror jag, låta någon offentligt slakta de värsta avarterna av värdegrundsdemokratin.

http://www.aftonbladet.se/debatt/article23358801.ab
Enl. denna skribent kan det röra sig om en trollartikel:

Citat:
Ursprungligen postat av Thomas Gür
Addendum:
Frågan är om Tobias Lagerfeldt ens existerar annat än som pseudonym för denna artikel.
Det finns bara två träffar på honom:
Denna artikel samt ett twitterkonto registrererat augusti 2016:
https://www.google.se/search?q=%22Tobias+Lagerfeldt%22
Och då i så fall om detta är en anonym aktivist eller en trolltext, som i så fall både lurat AB:s debattredaktör och undertecknad.
Om någon kan bidra till att bringa klarhet (vem är personen på bilden här t ex) tas det emot tacksamt.

https://www.facebook.com/thomas.gur....37843456267178

Om det nu är så, har Aftonbladet varit ute och trollat?
__________________
Senast redigerad av arbetet 2016-08-23 kl. 10:13.
Citera
2016-08-23, 10:42
  #40697
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av arbetet
Enl. denna skribent kan det röra sig om en trollartikel:



https://www.facebook.com/thomas.gur....37843456267178

Om det nu är så, har Aftonbladet varit ute och trollat?

Ja, eller snarare är det väl kanske Aftonbladet som blivit trollat? Enligt en skribent i tråden om artikeln här på FB går det inte att hitta någon Tobias Lagerfeldt på Ratsit och inte heller är en person med det namnet inskriven på Stockholms universitet.

Har svensk antirasism fått sin första riktiga Sokal-affär? Fantastiskt kul i så fall.
Citera
2016-08-23, 14:23
  #40698
Medlem
orrtupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Winston Smith
För något år sedan dog ju en 4-årig flicka som satt i en bil som sprängdes i luften. Det blev ingen större uppståndelse om det. Det nämns så sällan att jag t o m har glömt i vilken stad det hände.

Jag hoppas att granatattacken skakar om mer.
Även jag minns flickan som sprängdes och tystnaden efteråt, mycket otäckt, både dådet och den uteblivna reaktionen.

Har i en diskussion med en bekant verklighetsförnekare påmint honom om hennes död när han raljant har avfärdat den nya brottsligheten med att den bara drabbar kriminella, då blev jag anklagad för lögn och skitsnack så mediatystnaden har fungerat väl.

Att tonläget nu blev ett annat beror förmodligen på att den stackars pojken var Brittisk vilket kommer att rikta uppmärksamheten mot den bedrövliga situationen i Sverige, glöm inte att SVT var bekymrade över utländsk rapportering om handgranatsproblemet redan innan detta hände.

Vårt etablissemang struntar ju i medborgarnas åsikter och hälsa, däremot är de extremt känsliga för
omvärldskritik.

Personligen saknar jag ord för den avsky jag känner för de ansvariga som har låtit det gå så långt som det har!
__________________
Senast redigerad av orrtupp 2016-08-23 kl. 14:32.
Citera
2016-08-23, 15:18
  #40699
Medlem
Guitarsmokes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vimur
Bilder på den dödade pojken Yusuf och Luna, den 4-åriga flickan som sprängdes till döds av en bilbomb, sprids nu i MSM. Det kan inte bli tydligare att den förda invandrings och integrationspolitiken inte bara skadar det svenska samhället utan även människorna den var avsedd att värna.

Borås Tidnings ledarskribent Mikael Hermansson skriver om sina barndomsminnen från 60-talets Biskopsgården:

Citat:
Med skolan blev världen större och på samma gång hotfullare; jag skulle tvingas gå över gatan själv. Hon sa inget om det som föräldrar i området talar om idag, om gäng, knarkhandel, fattigdom, arbetslöshet, hopplöshet eller växande ohälsa. Om det ständigt närvarande våldet. ”Fyllegubbarna” var de enda rävarna i lustgården att hålla koll på, i en tid då Biskopsgården ännu var en de obegränsade förhoppningarnas stadsdel.

Området var inte vackert, men funktionellt. Röda tegelhus i blockform, en blandad miljö där klassgränserna hade byggts bort. I vår uppgång bodde en läkarfamilj och en varvsarbetarfamilj grannar. Där möttes apotekaren och socialarbetaren, kokerskan och diversearbetaren om än inte på lika villkor så i alla fall i samma kö till kvartersbutiken eller i tvättstugan.

Det var då. I dag klassas Biskopsgården på samma sätt som Hässleholmen eller Norrby i Borås, som ett hopplöst utanförskapsområde.

Läkare och varsvarbetare som hälsade "god morgon" till varandra i trapphuset. Faran bestod av ett ölrap från fyllegubben på bänken utanför porten.

Vertikala klassegment, vägg i vägg.

Citat:
Den farligaste av alla myter som sprids i samhället i dag är att dessa områden skulle befolkas av människor som vill ha det så. Att de slutit sig samman i dessa nedgångna stadsdelar för att de känner sig trygga i utanförskapet, och att de inte skulle dela samma drömmar som alla andra.

Hermansson har förortsbakgrund, men från en annan tid. Utanförskap är nämligen subjektivt. De som bor i dagens förorter ser utanförskapet bortom de egna gränserna. För dem är det alla vi andra som befinner oss utanför deras gemenskap.

Citat:
Lika lite som de som bor på Hässleholmen vill ha bilbränder och skottlossning vill de som bor i Biskopsgården leva i otrygghet. Hur ska deras förhoppningar om ett bättre liv kunna förverkligas om inte brottsligheten bekämpas kraftfullt och ihärdigt?

Här måste Hermansson förklara vad han verkligen menar. Ska man bekämpa brottslighet i dessa områden, "kraftfullt och ihärdigt", så ska man också ha klart för sig vilket pris det har. Först och främst måste du ha total kontroll över området, dygnet runt. Det räcker inte med kameror och vuxenvandrare. Vi pratar om tungt beväpnad personal som patrullerar gatorna. Punktmarkering av individer. Friktion mellan ungdomarna och polis på en helt ny nivå.

Jag vågar påstå att priset för detta skulle bli så stort att det i slutändan skulle beröva mer än bara förhoppningar om ett bättre liv. För vem, oavsett klass och bakgrund, kan anse sig leva ett bra liv i ett land där staten tvingats militarisera hela bostadsområden i varje stad som hyser minst 50k invånare?

Citat:
Men först och främst krävs en bred attitydförändring. Så länge det omgivande samhället fortsätter att göra det tydligt att Biskopsgården och Hässleholmen är stadsdelar där det bor människor som inte räknas, så lär inget annat hända än att utanförskapet består.

Men Hermansson, vad är det du vill att vi ska göra då?

http://www.bt.se/ledare/hermansson-f...amma-huskropp/
Citera
2016-08-23, 16:02
  #40700
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aristides
Ja, eller snarare är det väl kanske Aftonbladet som blivit trollat? Enligt en skribent i tråden om artikeln här på FB går det inte att hitta någon Tobias Lagerfeldt på Ratsit och inte heller är en person med det namnet inskriven på Stockholms universitet.

Har svensk antirasism fått sin första riktiga Sokal-affär? Fantastiskt kul i så fall.
Om det är på det viset så är ju detta den största mediaskandalen i modern tid. Vansinnigt kul om det visar sig vara en så genialisk trollning. Nästan så att man börjar sitta & spekulera lite om vem som i så fall kan ligga bakom. Sjunne eller Salle är mitt tips.

Kanske en genial skenmanöver i mediakriget.
__________________
Senast redigerad av Enoch.Thulin 2016-08-23 kl. 16:08.
Citera
2016-08-23, 16:07
  #40701
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Guitarsmoke
Borås Tidnings ledarskribent Mikael Hermansson skriver om sina barndomsminnen från 60-talets Biskopsgården ... Hermansson har förortsbakgrund, men från en annan tid. Utanförskap är nämligen subjektivt. De som bor i dagens förorter ser utanförskapet bortom de egna gränserna. För dem är det alla vi andra som befinner oss utanför deras gemenskap.

Här måste Hermansson förklara vad han verkligen menar. Ska man bekämpa brottslighet i dessa områden, "kraftfullt och ihärdigt", så ska man också ha klart för sig vilket pris det har. Först och främst måste du ha total kontroll över området, dygnet runt. Det räcker inte med kameror och vuxenvandrare. Vi pratar om tungt beväpnad personal som patrullerar gatorna. Punktmarkering av individer. Friktion mellan ungdomarna och polis på en helt ny nivå.

Jag vågar påstå att priset för detta skulle bli så stort att det i slutändan skulle beröva mer än bara förhoppningar om ett bättre liv. För vem, oavsett klass och bakgrund, kan anse sig leva ett bra liv i ett land där staten tvingats militarisera hela bostadsområden i varje stad som hyser minst 50k invånare?

http://www.bt.se/ledare/hermansson-f...amma-huskropp/

Hermansson svamlar. Som jämförelse: Efter orkanen Katrina utbröt laglöshet och anarki i New Orleans.

Staden återtogs genom att nationalgardet gick in med pansarfordon m.m. Uppgifter, om hur många nationalgardister som totalt deltog, varierar mellan ca. 40.000 och 60.000 man.

-----

Nyspråket är centralt i mediakriget och betydelseglidningen omfattar allt fler ord. Kan du - och andra - bidra med synpunkter på vad som avses med "goda krafter"? När något spektakulärt våldsdåd har inträffat pga svenska politikers urval av brottsbenägna migranter, så är dagens förkunnelse, att det behövs "fler" alt. "mer" s.k. "goda krafter".

Det framgår av formuleringarna, att polisen inte anses vara någon "god kraft". Några spridda axplock:

Citat:
Goda krafter vände trenden, »Råslättsandan stärktes«

...Det var aldrig en lösning att sätta in fler poliser eller väktare. Det hade bara blivit värre. Den här samverkan vi istället fick med de här initiativen var mycket värdefull. Det här visar på ett bra sätt när samarbete mellan organisationer, föreningar, polis, kommun med mera fungerar, säger Madelen Andersson. ... självklart kräver det resurser och engagemang, säger Ahmed.

Citat:
De senaste veckornas våld och hot om våld mot kvinnor i centrala Östersund är oacceptabelt. Alla goda krafter måste gå ihop och omedelbart få ett stopp på detta katastrofbeteende från vissa manliga idioter. Vi hoppas, med vår manifestation och åtgärd att inspirera andra föreningar och andra aktörer att göra något, alla kan vi bidra på något sätt, för detta är inte okej, säger ÖFK:s ordförande Daniel Kindberg på klubbens hemsida.

Citat:
Mycket har redan hänt. Det handlar om stora investeringar där kommunen inte kan ta eget ansvar, utan där vi måste hjälpas åt att finna breda lösningar mellan idrottsföreningar, näringsliv och samhälle.

Vi välkomnar alla goda krafter som vill hjälpas åt. /NWT, debattsidan

Begreppet "goda krafter" har förmodligen inte någon exakt betydelse. Har dock undrat om "goda krafter" är en omskrivning för att kasta ännu mer pengar (ff.a. men inte enbart skattepengar) på problemen via existerande eller nybildade s.k. ideella föreningar?

Är det kanske bara ett annat sätt att säga "Nu är det projektdags!" (vilket Nalin Pekgul avslöjade att kurdiska organisationer förtjust konstaterade när Fadime Sahindal mördades).

__________________
Senast redigerad av Meiji 2016-08-23 kl. 16:10.
Citera
2016-08-23, 16:15
  #40702
Moderator
Siegfrids avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Guitarsmoke
Borås Tidnings ledarskribent Mikael Hermansson skriver om sina barndomsminnen från 60-talets Biskopsgården:



Läkare och varsvarbetare som hälsade "god morgon" till varandra i trapphuset. Faran bestod av ett ölrap från fyllegubben på bänken utanför porten.

Vertikala klassegment, vägg i vägg.



Hermansson har förortsbakgrund, men från en annan tid. Utanförskap är nämligen subjektivt. De som bor i dagens förorter ser utanförskapet bortom de egna gränserna. För dem är det alla vi andra som befinner oss utanför deras gemenskap.



Här måste Hermansson förklara vad han verkligen menar. Ska man bekämpa brottslighet i dessa områden, "kraftfullt och ihärdigt", så ska man också ha klart för sig vilket pris det har. Först och främst måste du ha total kontroll över området, dygnet runt. Det räcker inte med kameror och vuxenvandrare. Vi pratar om tungt beväpnad personal som patrullerar gatorna. Punktmarkering av individer. Friktion mellan ungdomarna och polis på en helt ny nivå.

Jag vågar påstå att priset för detta skulle bli så stort att det i slutändan skulle beröva mer än bara förhoppningar om ett bättre liv. För vem, oavsett klass och bakgrund, kan anse sig leva ett bra liv i ett land där staten tvingats militarisera hela bostadsområden i varje stad som hyser minst 50k invånare?



Men Hermansson, vad är det du vill att vi ska göra då?

http://www.bt.se/ledare/hermansson-f...amma-huskropp/


Det är den gamla sossemyten om att när alla samhällsklasser bor i samma trista område i förorten så uppstår automatiskt folkgemenskap och allt ordnar sig.

Så är det inte och har aldrig varit. Det fåtaliga inslaget av medelklasspersoner i dessa förorters början gjorde varken från eller till på marginalen vad gällde sammanhållning, brottslighet eller trevnad.
Däremot var på den gamla goda tiden hela befolkningen svensk, vilket var det som höll brottsligheten nere och sammanhållningen och samhörigheten om inte på topp så tillräckligt hög.
Den svenska medelklassen flyttade först, det gjorde inte så mycket men när de svenska arbetarklassen började bytas ut mot svenskt trasproletariat och utländsk befolkning tog samhörigheten slut.
När sedan den utländska arbetande befolkningen flyttade ut för att ersättas helt av utländskt trashankar utan bakgrund, jobb eller framtid så försvann allt hopp.

Ekvationen är enkel och går att lösa de flesta problem med.
Citera
2016-08-23, 16:41
  #40703
Medlem
fasligts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Hermansson svamlar. Som jämförelse: Efter orkanen Katrina utbröt laglöshet och anarki i New Orleans.

Staden återtogs genom att nationalgardet gick in med pansarfordon m.m. Uppgifter, om hur många nationalgardister som totalt deltog, varierar mellan ca. 40.000 och 60.000 man.

-----

Nyspråket är centralt i mediakriget och betydelseglidningen omfattar allt fler ord. Kan du - och andra - bidra med synpunkter på vad som avses med "goda krafter"? När något spektakulärt våldsdåd har inträffat pga svenska politikers urval av brottsbenägna migranter, så är dagens förkunnelse, att det behövs "fler" alt. "mer" s.k. "goda krafter".

Det framgår av formuleringarna, att polisen inte anses vara någon "god kraft". Några spridda axplock:







Begreppet "goda krafter" har förmodligen inte någon exakt betydelse. Har dock undrat om "goda krafter" är en omskrivning för att kasta ännu mer pengar (ff.a. men inte enbart skattepengar) på problemen via existerande eller nybildade s.k. ideella föreningar?

Är det kanske bara ett annat sätt att säga "Nu är det projektdags!" (vilket Nalin Pekgul avslöjade att kurdiska organisationer förtjust konstaterade när Fadime Sahindal mördades).


En mycket bra text av John Pilger angående etablerad medias ansvar för utpekande av goda och onda krafter som får effekter för världens säkerhet eller möjliga storkrig. Om medias roll i krigets Syrien, den ökande rysskräcken, ekonomiska incitament, varför Trump absolut inte får bli vald, brännmärkning av åsiktsförrädare m.m. Mediakriget på global nivå, i vilket vårt inhemska mediakrig ingår. Flyktingströmmarna från Syrien är troligtvis nödvändiga för att hålla liv i intresset för kriget där och för att inskärpa nödvändigheten i att förgöra Assad, och på sikt Putin. Islamister som Natos fotsoldater by proxy.
Citat:
The immediate aim is to destroy the government in Damascus, which, according to the most credible poll (YouGov Siraj), the majority of Syrians support, or at least look to for protection, regardless of the barbarism in its shadows. The long-term aim is to deny Russia a key Middle Eastern ally as part of a Nato war of attrition against the Russian Federation that eventually destroys it.

The nuclear risk is obvious, though suppressed by the media across “the free world”. The editorial writers of the Washington Post, having promoted the fiction of WMD in Iraq, demand that Obama attack Syria. Hillary Clinton, who publicly rejoiced at her executioner’s role during the destruction of Libya, has repeatedly indicated that, as president, she will “go further” than Obama.

Gareth Porter, a journalist reporting from Washington, recently revealed the names of those likely to make up a Clinton cabinet, who plan an attack on Syria. All have belligerent cold war histories; the former CIA director, Leon Panetta, says that “the next president is gonna have to consider adding additional special forces on the ground”.

What is most remarkable about the war propaganda now in flood tide is its patent absurdity and familiarity. [...] Like a resurgent tumor, the anti-Russia cult has returned.

In Britain, the Guardian’s Luke Harding leads his newspaper’s Russia-haters in a stream of journalistic parodies that assign to Vladimir Putin every earthly iniquity. When the Panama Papers leak was published, the front page said Putin, and there was a picture of Putin; never mind that Putin was not mentioned anywhere in the leaks.

Like Milosevic, Putin is Demon Number One. It was Putin who shot down a Malaysian airliner over Ukraine. Headline: “As far as I’m concerned, Putin killed my son.” No evidence required. It was Putin who was responsible for Washington’s documented (and paid for) overthrow of the elected government in Kiev in 2014. The subsequent terror campaign by fascist militias against the Russian-speaking population of Ukraine was the result of Putin’s “aggression”. Preventing Crimea from becoming a Nato missile base and protecting the mostly Russian population who had voted in a referendum to rejoin Russia – from which Crimea had been annexed – were more examples of Putin’s “aggression”. Smear by media inevitably becomes war by media. If war with Russia breaks out, by design or by accident, journalists will bear much of the responsibility.
https://www.rt.com/op-edge/356846-pr...ear-war-media/
__________________
Senast redigerad av fasligt 2016-08-23 kl. 16:47.
Citera
2016-08-23, 17:56
  #40704
Medlem
S.Kandals avatar
DN:s ledarredaktion spekulerar idag om framtiden, en oerhört tradig ledare utan minsta tvist. Det enda intressanta i texten är att den är så vansinnigt tråkig och skulle kunna varit författad av random gymnasieelev. Varför denna usla nivå frågar man sig, är det medvetet!?

Det fanns en mening som stod ut i mängden dock, påståendet att ett samarbete med sd inte "borde" vara aktuellt efter nästa val. Och att detta påstående tillskrivs Bo Frank av alla människor och av någon outgrundlig anledning.

http://www.dn.se/ledare/huvudledare/...ot-alternativ/

Sannolikheten att ett av blocken inom överskådlig tid ska få egen majoritet känns alltså inte särskilt stor, vilket betyder att det är minoritetsregeringar, blocköverskridande regeringar eller regeringar med stöd av SD som är verklighet efter nästa val.

Det senare borde inte vara något alternativ. Som Bo Frank, moderat kommunalråd i Växjö, skrev tidigare i somras har SD ”i dagsläget en politik som förefaller vara svår att förena med bärande idéer inom alliansen.




Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in