2016-05-26, 11:37
  #39517
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
Mohamed Omar kommer med några motfrågor beträffande multikulti, i dessa samhällsdebattens dagar som utmärker sig av NATO-värdlandsavtalet (som riksdagen idag antog):





Multikulti är inte bra per se någonstans, men den är en dogm i västerlandet i synnerhet i Sverige.



Här tangerar han begreppen om internal respektive external locus of control som avhandlats av tråden. Externaliserande klankulturer kan lätt profitera på självklandrande, samvetstyngda svenskar som ställer höga krav på sig själva men knappast några på de "hjälplösa" kravmaskinerna som skamlöst roffar åt sig och de sina.

https://detgodasamhallet.com/2016/05...ell/#more-4359

Tolerance is a one way street. Den kulturella självspäkelsens svenskar, som förgäves hoppas på, vädjar efter, multikulturell reciprocitet bör nog komma till en slutsats snart om asymmetrin i det förmodade knytkalasets synergier. Tillit måste förtjänas, till dess inträffar måste tilliten vara låg, försäkras. Patrik Engellau var inne på det härförleden, på sin blogg. Allas lika värde, allas lika klandervärde, för att (tror jag) prata oyto. Betyder det att vi alla är lika goda kålsupare? Hell no. Någon har något att bevisa, innan de tas in i stugvärmen, om de alls vill komma in.

Lika människovärde är lika klandervärde, glädjebudskapet i svensk nationalisms befrielseteologi som jag vill att den ska predikas.

Ur denna insikt följer ALLT. Inte minst det pedagogiska, polemiska förskjutandet av perspektiv inom rådande narrativ - insikten om att paradigmet inte ska bekämpas så mycket som usurperas.


Citat:
Ursprungligen postat av Wildebeest
Adam Cwejman citerar denna tråd och kallar identitetspolitiker nyttiga idioter.




http://www.gp.se/ledare/rasfixering-...atin-1.1805748

En halmgubbe av Adam. Trådens breda konsensus är omöjlig för honom att bemöta: Identitetspolitik är en realitet i alla mångkulturer - och det är verklig hudfärgsrasism att t ex klandra vita amerikaner när de i ökande omfattning börjar rösta i grupp, om man inte högljutt beklagar att afroamerikaner och amerikanska judar hela tiden har gjort det.

Det är verklig etnochauvinism att acceptera och bejaka den egna exkluderande tillhörigheten och synliggöra dess erfarenheter av mångkulturell friktion och utsatthet, samtidigt som man kletar epitet som "högerextrem" och "rasfixerad" på ett demokratiskt levande debattforum, som fyller ett tomrum för etniska svenskar (vars "vithet" inte är en mer problematisk markör än någon annan pigmentering) som MSM i pliktförgätenhet lämnat.

Alltså sannolikt ännu ett exempel på cwejmansk "otydlighet", där han från sin envägskommunikativa plattform säger en sak ("judar är den enda folkgrupp som flyr undan hat inom Sveriges gränser") och en kategoriskt annan när han konfronteras med motargument ("självklart finns det etniska svenskar och dessa är givetvis också offer för rasism").

Jag gissar att detta kompletterande korrektiv är helt oproblematiskt för Adam att skriva under på:

"Självklart menade jag inte att det inte finns ett självidentifierande svenskt folk på lika villkor med alla andra folk. Givetvis är det inte fråga om extremism eller rasism att detta folk ex- och inkluderar ur gemenskapen på samma sätt som judar eller kurder, turkar eller palestinier, eller att som dessa verka för sitt legitima gruppintresse i ett mångkulturellt sammanhang.

Detta legitima svenska särintresse äger vidare samma folkrättsanspråk på Sverige som judarna och kurderna hävdar på ett existerande Israel och ett icke-existerande Kurdistan. Varken mer eller mindre. Den som upprättar en hierarki bland etniciteter där pigmentering, hår- och ögonfärg berövar somliga, men inte alla arvsrättens företräde - är rasist, oavsett den egna tillhörigheten."


Om Adam som liberal motsätter sig identitetspolitik, så bör han rimligen propagera för av-identifiering och ingruppernas upplösning inifrån. Inte via förmaningar och epitetkletande som von oben misstänkliggör "rasifierades" eller svenskars försök att skapa en tillhörighet med samma trygghet och konkurrensfördelar som man själv tar för givna och okränkbara.

Hur går det praktiskt, erfarenhetsmässigt till att som grupp smälta bort i en universalistisk individualism, Adam? Om inte ens de minsta minoriteter lyckats med detta - är det rimligt att begära det av majoriteten? Är inte det en intressant diskussion att ta?
__________________
Senast redigerad av oyto 2016-05-26 kl. 12:08.
Citera
2016-05-26, 19:03
  #39518
Medlem
orrtupps avatar
Apropå Köln som ögonöppnare så skriver Paulina Neuding idag en artikel i Dagens samhälle om en polisrapport som klargör vilka det är som i grupp ofredar och antastar kvinnor och flickor. Vi vet ju redan svaret men nu vet tydligen polisen det också.

http://www.dagenssamhalle.se/kronika...ualbrott-25272

Nog skulle jag vilja säga att texten är intressant men det är den ju egentligen inte, det är ju bara självklarheter som Neuding skriver. Det intressanta är väl att det skrevs och publiceras öht. Kanske några som läser öppnar sina ögon.
Citera
2016-05-26, 20:08
  #39519
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av orrtupp
Apropå Köln som ögonöppnare så skriver Paulina Neuding idag en artikel i Dagens samhälle om en polisrapport som klargör vilka det är som i grupp ofredar och antastar kvinnor och flickor. Vi vet ju redan svaret men nu vet tydligen polisen det också.

http://www.dagenssamhalle.se/kronika...ualbrott-25272

Nog skulle jag vilja säga att texten är intressant men det är den ju egentligen inte, det är ju bara självklarheter som Neuding skriver. Det intressanta är väl att det skrevs och publiceras öht. Kanske några som läser öppnar sina ögon.

Siffran var rätt intressant också. 10 000 på 5 år. 2000 st 2015. Det avslöjar att 2015 inte var något exceptionellt år. Detta har mörkats i flera år. Hoppas det är fler som tar del av alternativ media (för de räknas dit va?) idag än förr. Finns det några siffror på hur antalet läsare utvecklats för alternativmedia? Det borde väl vara intressant för tråden?
Citera
2016-05-26, 21:28
  #39520
Medlem
Prawitzs avatar
Dick Erixon har löpt linan ut. Inte helt oväntat kanske.

Citat:
Liberal debattör tar över SD-tidning

Den liberale debattören och bloggaren Dick Erixon har utnämnts till ny chefredaktör och ansvarig utgivare för Sverigedemokraternas nättidning Samtiden, enligt ett pressmeddelande.

http://www.friatider.se/liberal-deba...ver-sd-tidning

Citat:
Ursprungligen postat av Sommarsune
Siffran var rätt intressant också. 10 000 på 5 år. 2000 st 2015. Det avslöjar att 2015 inte var något exceptionellt år. Detta har mörkats i flera år. Hoppas det är fler som tar del av alternativ media (för de räknas dit va?) idag än förr. Finns det några siffror på hur antalet läsare utvecklats för alternativmedia? Det borde väl vara intressant för tråden?

Ja, det är den enda rimliga tolkningen. Explosionen av sexualbrott har varit känd men mörkats av politiska skäl av massmedia och polisen eftersom utvecklingen direkt kan kopplas till invandringen.

Citat:
Polisens rapport ger gott om underlag för en seriös diskussion om hur man får stopp på ofredanden. I stället får vi postmoderna rökridåer.

Den gällande kunskapssynen när det gäller sexualbrott tycks vara att det inte går att fastställa objektivt relevanta orsakssamband överhuvudtaget. Allt är subjektiva känslor.

Vi borde kunna enas om några saker:

Sverige har fått nya problem med sexuella övergrepp som begås i samförstånd av flera gärningsmän. Sådana brott måste skiljas från fall där flickor angrips exempelvis av enskilda pedofiler som agerar ensamma. När tio män hjälps åt att hålla fast en flicka för att turas om att ta på hennes kropp (polisens rapport s 14), vittnar det om en fasansfull norm åtminstone inom den gruppen. När fenomenet sprider sig, exempelvis till fler badhus, tyder det på en vidare normförskjutning. Att förövarna till stor del kommer från samhällen där sådana övergrepp är betydligt vanligare än i Sverige, tyder på att hemlandets normer – på inget sätt oväntat – lever vidare här.

Så ser fakta ut, oavsett känslorna hos dem som deltar i debatten.

http://www.dagenssamhalle.se/kronika...ualbrott-25272

Faktaresistensen hos mediakåren är fortfarande kompakt med nu hittar informationen ut i andra kanaler i samhället. För alla tänkande människor har det inte varit särskilt svårt att koppla samman ökningen av sexuella övergrepp med massinvandringen. Det är lustigt nog feminister som har skyddat gärnignsmännen genom att förneka problemet.

Det har faktiskt inte alltid sett ut såhär. En gång i tiden var Aftonbladet en riktig hatsajt.

Citat:
Så många brott begår invandrare

Invandrare är överrepresenterade i brottsstatistiken. Media har tassat kring ämnet som katten kring het gröt. Det finns de som anser att det öppnat bakdörren för mörkerkrafterna i samhället. Aftonbladets Anette Holmqvist och Anders Johansson har gått igenom den statistik som finns i ämnet. Och talat med ungdomar i invandrartäta områden, forskare, kriminella och poliser. En siffra brukar annars glömmas bort. Invandrare är mest överrepresenterade när det gäller våldtäkt.

Invandrare begår fler brott än svenskar, jämfört med sin andel av befolkningen. Av 100 anmälda brott står invandrarna för 16 trots att de bara utgör 10 procent av befolkningen. Aftonbladet har undersökt verkligheten bakom siffrorna. Och funnit en förortskultur som fostrar brottslingar oavsett om du är svensk eller invandrare.

Det finns få studier om invandrares brottslighet. Men de som finns pekar i samma riktning. Invandrarna är överrepresenterade i samtliga brottskategorier. Ju grövre brott, desto större andel av de anmälda brotten har begåtts av invandrare, visade exempelvis den senaste större undersökningen från Brottsförebyggande rådet 1996, som bygger på data från 1985–1989. Det brott där invandrare är mest överrepresenterade är våldtäkt.

För våldtäkt under perioden 1985–1989 är överrepresentationen störst för medborgare från Algeriet, Libyen, Marocko och Tunisen. Följt av Italien och Irak. De som registrerats för minst andel brott var personer från asiatiska länder som Korea, Japan, Kina och Vietnam.

Citat:
Fördomarna syns direkt när Aftonbladet besöker Fittja, en förort i Stockholm där nästan 90 procent av invånarna är invandrare. Unga män i en BMW modell större, dyra märkeskläder, glimrande guldlänkar.

Jan Ahlberg anser att den största förklaringen finns i livsomständigheterna här i Sverige. Men han tror också att kulturskillnader ibland kan spela in. Särskilt när det handlar om våldtäkter inomhus.

Mycket känns igen från debatten idag:

Citat:
För att minska brottsligheten är lösningen integration, säger både forskare och ungdomar vi möter i Fittja.

– Man måste skapa jobbmöjligheter för invandrare, säger Imran Ahmad. Får man inte vara med och spela är det klart man blir förbannad. Får man chansen och gör bort sig, okej, klandra dem då. Men inte innan. Men när invandrare koncentreras till vissa förorter blir det svårt att lära sig spelreglerna som gäller i det svenska samhället.

http://wwwc.aftonbladet.se/nyheter/0.../dokument.html
Citera
2016-05-26, 22:35
  #39521
Moderator
Siegfrids avatar
Inlägg om Ann Heberlein flyttade till tråden om henne.
/Mod.
Citera
2016-05-26, 23:49
  #39522
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pufyri

Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Trådkändisen Eli Göndör, den svenskungerskjudiske israeliske f d fallskärmsjägarsoldaten och numera Timbro-anslutne filosofie doktorn, är inne på det här som jag tolkar som den enkelriktade toleransen:

Citat:
Organisationer som får bidrag för att vara exotiska kan inte förväntas vara något annat. Uppfattningen, att bidrag ska ses som incitament till avvikande minoriteter för att öka deras anpassningsvilja, är befängd. Varför skulle statligt stöd som uppmuntrar avvikande beteende leda till motsatsen?

Den svenska självbilden behöver uppgraderas till insikten om att det finns andra perspektiv än den normerande svenska majoritetskulturen. Det i sin tur måste leda till tydliga signaler istället för dubbla budskap. Oavsett om valet är brottslighet eller organisering efter religion eller etnicitet så får det inte uppmuntras av en regering som egentligen vill något annat.

http://nt.se/asikter/ledare/den-sven...2.aspx#comment

Ja, man kan ännu efter många års massimmigration fråga sig vad integrationen egentligen betyder (mer än t ex självförsörjningen eller åtminstone sysselsättningen) och huruvida det finns en motsättning mellan integrationen och den så kallade mångfalden. Göndör är lite uppfordrande som manar till en förändrad svensk självbild - är det att ge upp frälsarkallet? - men det kanske räcker med en ökad insikt och ändrad inställning. En självbild kan ju hamna under stress och under stress kan accentuering av personligheten - nationalkynnet rent av? - ske. Den timide visar plötsligt tänder. Förmodligen är det en mild uppfordran i all välmening.
__________________
Senast redigerad av Kinuski 2016-05-26 kl. 23:52.
Citera
2016-05-27, 07:54
  #39523
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wildebeest
Adam Cwejman citerar denna tråd och kallar identitetspolitiker nyttiga idioter.

Citat:
Ursprungligen postat av Cwejman i GP
I ett tre år gammalt inlägg på Flashback forum skrev en användare att: ”Vithets-kortet är, liksom segregerings-fenomenet, mycket gynnsamt för realister och patrioter, och bör inte kritiseras utan snarare uppmuntras”. Användaren var observant nog att inse att även om de som använder sig av vithetsbegreppet tillhörde vänstern så gynnades extremhögern av deras språkbruk och konfliktlinjen som uppstod i dess spår.

Den upplysta förtruppen som sett ljuset och förstått problemet med vitheten är i själva verket nyttiga idioter. Extremhögern trivs nämligen utmärkt i ett samhällsklimat där konfliktlinjerna förskjuts från det materiella till det raspolitiska. Då kan de håva in sympatier från desillusionerade svenskar. En grupp som upplever sig bortglömd i ett samhällsklimat där de får höra att deras pigmenthalt innebär kollektiv skuld och makt de aldrig sett röken av.

http://www.gp.se/ledare/rasfixering-...atin-1.1805748
Delen med "nyttiga idioter" kan man ju hålla med om, men Cwejman dillar vidare om "extremhögern", men missar det uppenbara. Identitetspolitiken, tillsammans med massinvandringen, har varit drivande i en utveckling som gör att samhällskontraktet i många fall anses som upphävt & har ersatts med betydligt snävare lojaliteter. Detta har inget med "högerextremism" att göra.

Vänstern har drivit på med identitetspolitiken & nu har man lyckats få även välfungerande arbetande vita svenskar att uppfatta sig som en tydligt avgränsad grupp & ett särintresse. Att detta skulle vara "vänster" för vissa grupper & "högerextremism" för andra grupper är givetvis nonsens. Identitetspolitik är identitetspolitik, oavsett vilka grupper det handlar om.

Cwejman har dock rätt i att identitetspolitiken står i motsatsförhållande till den nyliberala drömmen om "den nya globala människan", den rotlösa konsumenten.

Det har helt enkelt blivit för många kockar för soppans bästa. De "rasifierade" vill skapa sig ett verktyg för att kunna jacka in snabeln i bidragsfontänen & bli kvoterade. Postmarxisterna vill skapa splittring mellan så många grupper som möjligt, inte bara baserat på ras & hudfärg, för att bryta sönder samhället. Borgarna vill känna sig moderna & progressiva & kör på "Cuckservative"-linjen & låter idioterna hållas bara för att man är rädd att bli kallad "rasist".

Som oyto & andra varit inne på så är ju identitetspolitiken den oundvikliga effekten av mångkulturen. Det uttrycks kanske bäst så här:
Citat:
Ursprungligen postat av stevenstills
Identitetspolitiken är mångkulturens väpnade gren.

Så att Cwejman pratar om "högerextremism" är helt missvisande. Effekterna av identitetspolitiken på den skötsamma arbetande vita befolkningen är betydligt större än så & har börjat sjunka in på ett djupt & grundläggande psykologiskt plan. Man börjar se sig som en av flera grupper i samhället & kommer i ökande grad att i första hand se till sina egna intressen. Denna utveckling ser jag som irreversibel.

Det är detta som idioterna nu har börjat inse, därav den yrvakna kritiken mot identitetspolitiken.
Citera
2016-05-27, 09:16
  #39524
Medlem
Napoleon.Snowballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Delen med "nyttiga idioter" kan man ju hålla med om, men Cwejman dillar vidare om "extremhögern", men missar det uppenbara. Identitetspolitiken, tillsammans med massinvandringen, har varit drivande i en utveckling som gör att samhällskontraktet i många fall anses som upphävt & har ersatts med betydligt snävare lojaliteter. Detta har inget med "högerextremism" att göra.

Vänstern har drivit på med identitetspolitiken & nu har man lyckats få även välfungerande arbetande vita svenskar att uppfatta sig som en tydligt avgränsad grupp & ett särintresse. Att detta skulle vara "vänster" för vissa grupper & "högerextremism" för andra grupper är givetvis nonsens. Identitetspolitik är identitetspolitik, oavsett vilka grupper det handlar om.

Cwejman har dock rätt i att identitetspolitiken står i motsatsförhållande till den nyliberala drömmen om "den nya globala människan", den rotlösa konsumenten.

Det har helt enkelt blivit för många kockar för soppans bästa. De "rasifierade" vill skapa sig ett verktyg för att kunna jacka in snabeln i bidragsfontänen & bli kvoterade. Postmarxisterna vill skapa splittring mellan så många grupper som möjligt, inte bara baserat på ras & hudfärg, för att bryta sönder samhället. Borgarna vill känna sig moderna & progressiva & kör på "Cuckservative"-linjen & låter idioterna hållas bara för att man är rädd att bli kallad "rasist".

Som oyto & andra varit inne på så är ju identitetspolitiken den oundvikliga effekten av mångkulturen. Det uttrycks kanske bäst så här:


Så att Cwejman pratar om "högerextremism" är helt missvisande. Effekterna av identitetspolitiken på den skötsamma arbetande vita befolkningen är betydligt större än så & har börjat sjunka in på ett djupt & grundläggande psykologiskt plan. Man börjar se sig som en av flera grupper i samhället & kommer i ökande grad att i första hand se till sina egna intressen. Denna utveckling ser jag som irreversibel.

Det är detta som idioterna nu har börjat inse, därav den yrvakna kritiken mot identitetspolitiken.

Detta är exakt samma uppfattning som jag har.

Logiskt och följdriktigt resonemang.

Jag har dock svårt att förstå huruvida de etablissemangspersoner som skriver nu endast låtsas att de inte inser detta eller om de är på riktigt så ointelligenta, obildade och ideologiskt förblindade.
Citera
2016-05-27, 09:40
  #39525
Medlem
hogerspokets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Prawitz
Dick Erixon har löpt linan ut. Inte helt oväntat kanske.
http://www.friatider.se/liberal-deba...ver-sd-tidning

Erixon har ju onekligen varit ute i de ideologiska tassemarkerna en längre tid, och varit kanske den fränaste kritikern av alliansen, DÖ och den förda 'migrationspolitiken' en längre tid - detta oaktat blev jag faktiskt en smula överraskad.

Hans egen kommentar:
Citat:
...
Och efter det senaste året är det uppenbart att vår tids problem bäst förstås av Sverigedemokraterna. Det är deras sedan länge föreslagna åtgärder som nu vidtas. Jag hade för ett antal år sedan inte trott det skulle bli så, men jag förhåller mig till verkligheten och den har överträffat dikten. Till och med i svensk politik. Sverigedemokraterna har fått rätt, som jag skrivit här i bloggen. Det är ingen slump. Var ideologi har sin tid, och nu är det som fattas beslutsfattandet i landet ett socialkonservativt tänkande.

Jag har ju varit en av Alliansens största supportrar, men de borgerliga partierna har gjort bort sig. Att ena året råskälla på dem som utmanar “öppna-era-hjärtan” linjen, för att sedan snabbt och utan förklaring vända 180 grader, så som skedde vintern 2015-16, har fått mig att tappa förtroendet för dessa partier.

Det behövs nya röster som förstår samtiden, dess problem och som har lösningar.

Jag vill hjälpa till att bredda den socialkonservativa debatten och på det sättet bidra till att förbereda politik och samhälle på hur man ska agera, långt innan man hamnar i panikåtgärder.
http://erixon.com/blogg/2016/05/nytt...-for-samtiden/
Citera
2016-05-27, 10:10
  #39526
Medlem
longbow4ys avatar
Identitetspolitiken kommer att vinna men de som driver den politiken kommer bli förlorare.

Sanningarna
"Identitetspolitiken är mångkulturens väpnade gren."
"Lika människovärde är lika klandervärde"
träffar verkligheten:
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Effekterna av identitetspolitiken på den skötsamma arbetande vita befolkningen är betydligt större än så & har börjat sjunka in på ett djupt & grundläggande psykologiskt plan. Man börjar se sig som en av flera grupper i samhället & kommer i ökande grad att i första hand se till sina egna intressen. Denna utveckling ser jag som irreversibel.

Det är detta som idioterna nu har börjat inse, därav den yrvakna kritiken mot identitetspolitiken.

Resultatet innebär att identitetspolitiken vara eller inte vara resulterar i samma slutsats men från två olika angreppshåll.
Avsaknaden av lika klandervärde öppnar upp för värdering utifrån identitet.
Lika klandervärde öppnar upp för värdering utifrån identitet.

Mångkultur ÄR identitetspolitik. Kulturen definieras av identiteten.

Identitetspolitikens avigsidor kommer att visa mångkulturen avigsidor genom att cementera skillnaderna då varje grupp kommer leva i parallella samhällen. Förlorare är de som skrikigt mest om identitetspolitik och mångkultur. Eftersom man värderas utifrån identitet kan skillnaderna aldrig tänkas bort annat än att identitetspolitiken kan tänkas bort. Men, precis som Enoch.Thulin skriver är det en i stort sett irreversibel process. Är Pandoras ask öppnad är den det.

Mångkultur och identitetspolitik är här för att stanna. Men med lite oväntat resultat för dem som argumenterat mest för den saken. De är nämligen förlorarna.
Citera
2016-05-27, 10:16
  #39527
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin

Så att Cwejman pratar om "högerextremism" är helt missvisande. Effekterna av identitetspolitiken på den skötsamma arbetande vita befolkningen är betydligt större än så & har börjat sjunka in på ett djupt & grundläggande psykologiskt plan. Man börjar se sig som en av flera grupper i samhället & kommer i ökande grad att i första hand se till sina egna intressen. Denna utveckling ser jag som irreversibel.

Det är detta som idioterna nu har börjat inse, därav den yrvakna kritiken mot identitetspolitiken.

Instämmer till 100%. Jag har ingen aning om vad identitetpolitiker och feminister hade väntat sig. Men någon av dem borde väl ha insett att den starkaste gruppen av dem alla ,vita arbetande män, förr eller senare kommer att slå tillbaka. Så länge mångkulturalister och feminister slogs för lika rättigheter så accepterade merparten av vita män deras kamp dels eftersom det i grunden var en kamp som var rättfärdig och dels för att de bara var en irriterande fluga som surrade runt öronen.
När nu kampen har övergått till att alla grupper slåss om den gemensamma kakan utan att det finns ett objektivt rättvisepatos så är det uppenbart vilka grupper som kommer att förlora. Flugsmällan är framme!
Trump är det yttersta beviset på det. Jag anser förvisso att Trump är en farlig person, inte p.g.a sina politiska utspel eller sitt politiska program. Politiken är det i mina ögon inget fel på. Men hans narcissism och snarstuckenhet (kombinerat med hans ålder) är egenskaper som inte är helt kompatibla med en säker värld.
Men att Trump kliver fram istället för en mer sansad amerikansk politiker är också ett tecken på hur långt vita arbetande män är beredda att gå för att inte längre bli överkörda av andra gruppers orimliga krav.

Cwejman vet säkert vilka striden egentligen står emellan och vilka som kommer att vinna den. Men säger han för mycket så blir det än mer uppenbart vilket läger han tillhör eller rättare sagt vilken grupp han kommer att tvingas slåss för när allt ställs på sin spets. Han gör nog bedömningen att debatten i Sverige inte riktigt kommit till det stadiet där det går för sig att vara så rättfram.
Citera
2016-05-27, 10:56
  #39528
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Delen med "nyttiga idioter" kan man ju hålla med om, men Cwejman dillar vidare om "extremhögern", men missar det uppenbara. Identitetspolitiken, tillsammans med massinvandringen, har varit drivande i en utveckling som gör att samhällskontraktet i många fall anses som upphävt & har ersatts med betydligt snävare lojaliteter. Detta har inget med "högerextremism" att göra.

Vänstern har drivit på med identitetspolitiken & nu har man lyckats få även välfungerande arbetande vita svenskar att uppfatta sig som en tydligt avgränsad grupp & ett särintresse. Att detta skulle vara "vänster" för vissa grupper & "högerextremism" för andra grupper är givetvis nonsens. Identitetspolitik är identitetspolitik, oavsett vilka grupper det handlar om.

Cwejman har dock rätt i att identitetspolitiken står i motsatsförhållande till den nyliberala drömmen om "den nya globala människan", den rotlösa konsumenten.

Det har helt enkelt blivit för många kockar för soppans bästa. De "rasifierade" vill skapa sig ett verktyg för att kunna jacka in snabeln i bidragsfontänen & bli kvoterade. Postmarxisterna vill skapa splittring mellan så många grupper som möjligt, inte bara baserat på ras & hudfärg, för att bryta sönder samhället. Borgarna vill känna sig moderna & progressiva & kör på "Cuckservative"-linjen & låter idioterna hållas bara för att man är rädd att bli kallad "rasist".

Som oyto & andra varit inne på så är ju identitetspolitiken den oundvikliga effekten av mångkulturen. Det uttrycks kanske bäst så här:


Så att Cwejman pratar om "högerextremism" är helt missvisande. Effekterna av identitetspolitiken på den skötsamma arbetande vita befolkningen är betydligt större än så & har börjat sjunka in på ett djupt & grundläggande psykologiskt plan. Man börjar se sig som en av flera grupper i samhället & kommer i ökande grad att i första hand se till sina egna intressen. Denna utveckling ser jag som irreversibel.

Det är detta som idioterna nu har börjat inse, därav den yrvakna kritiken mot identitetspolitiken.

Adam är själv en sorts nyttig idiot, om än av den diskretare, mer sublima sorten. Trots förmaningar och uppmuntran att visa den där minoritetens reciproka omsorg mot majoritetsbefolkningen som är ett sammanhållet Sveriges enda tänkbara kitt, så dånar tystnaden från hans lilla mediala klocktorn.

Istället försöker han sälja in en produkt till såväl svenskar som "rasifierade" som han själv verkar dålig på att konsumera. Vilket också är en sorts pedagogik:

Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Svaret på frågan "hur många Tino Sanandaji tål Sverige" är å ena sidan "rätt jävla många" - men samtidigt en kuggfråga, eftersom han själv skulle respektera svensk folkrätt och egenintresse att anpassa invandringen efter de inföddas behov och trygghet.

Inte heller är de aggressivt eller diskret själviska grupperna ett hinder på vägen mot en normaliserad, självmedveten och cynisk svensk gruppering i ett fragmenterat Sverige - tvärtom är de läromästare, vare sig de avser det eller inte.

En sympatisk Tino, likgiltig Adam eller hatisk Athena - alla pekar i slutänden åt samma håll. Sverige befinner sig i en mognadsprocess, en europeisk/global normalisering när det homogena Sveriges vålnad till slut löses upp.

Nu väntar jag bara på den utmanövrerade turknationalisten, förortsrasifierade eller muslimen som ifrågasätter vad som INTE är identitetspolitik med en judisk skribent som skriver om judisk utsatthet, kanske från en plattform med judiska ägare - för att i nästa stund mästra dem om separatismens samhällsskadliga effekter.

Om man ska stå i predikstolen och tala högstämt för ett slags viktorianskt pryderi av ren, osjälvisk etnoabstinens - ja, då får man helst inte ha ena handen i fickan.
__________________
Senast redigerad av oyto 2016-05-27 kl. 11:43.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in