2015-11-14, 01:02
  #35353
Medlem
Medan Houellebecqs soft resignerade prognos för Paris, Frankrike och Europa uppfylls, citerar jag två konservativa röster i den svenska debatten det senaste dygnet:

Blanche Jarn exkluderar SD, i Smålandsposten:

Citat:
Partiets symbol är en blåsippa, en blomma som är fridlyst eftersom den annars riskerar att försvinna. Det säger mycket om hur Sverigedemokraterna betraktar svensk kultur. De ser den inte som attraktiv och konkurrenskraftig, utan som bräcklig och svag. För att skydda den vill de bryta ner en essentiell del av den, den politiska kulturen.

I Danmark anses gemenskap komma underifrån. Samhällets stabilitet beror på medborgarnas känsla av samhörighet, och som Birgersson påpekar blir då Dansk Folkeparti såväl som hela debatten mer begriplig. I Sverige anser vi tvärt om att gemenskapen byggs ovanifrån, av staten och institutionerna. Att bli svensk är att ingå i systemet och följa dess lagar. När Sverigedemokraterna försöker omdefiniera detta angriper de en av den svenska politikens kärnvärderingar. Därigenom är de främmande för svensk kultur.

Tja, den svenska dronten är försvarslös när det kommer horder av främmande element som inte respekterar "lag och ordning" och ordningsmakten är avskaffad. Den utrotningshotade svenskheten är inte värd att bevara genom subsidier eller konservatorier. Låt den hellre skärpas och brynas i med kniven mot strupen; smalare men vassare... Vips är allt borta. Men kanske är upplösningen av självet essensen av det svenska. Den humanitära uppblåsthetens teodicéproblem är hur självupplösningen kan förenas med stormaktens värv. Har Sverige anvarskänsla nog att dröja sig kvar i livet, till fromma för omvärlden?


Dan Korn strör visdom, i Dagens Samhälle:

Citat:
Vissa drag försvinner och andra kommer i stället. Men somliga drag lever kvar med en förbluffande stark kraft.

Ett sådant drag är den svenska konsensuskulturen; att vi helst ska uppträda på samma sätt, göra samma saker och tycka samma sak. Ett folk med den inställningen har svårt för avvikare, vilket gjort att Sverige i dag å ena sidan är världsbäst på att öppna gränser och ta emot flyktingar, men å andra sidan rekorddåligt på att låta dem bli en del av det svenska samhället.

Citat:
Att Sverige inte gjort klart från första början för nyanlända att vi är ett land med en mycket stark säregen kultur beror givetvis på att de flesta svenskar inte uppfattar att vi har någon typiskt svensk kultur. Vi ser oss själva som moderna, som skakat av oss gamla vanföreställningar. Vad vi inte inser är att det också är en form av kultur, dit konsensuskravet följt med.

Citat:
Den norske statsvetaren Asle Toje skriver i sin bok Jernburet om de som i Norge är rädda för att stor invandring kommer att leda till att norsk kultur försvinner. Toje är inte rädd för det. Den norska kulturen kommer att leva vidare, även om den givetvis med tiden kommer att förändras, precis som i det svenska exemplet med SOS.

De flesta invandrare kommer med tiden att bli en del av den norska kulturen. Andra kommer att försöka leva i Norge som om de levde i ett annat land eller rent av i en annan tid. Det innebär inget hot mot den norska kulturen. Den måste vårdas av norrmännen, inte av de invandrare som inte vill bli en del av den.

Men de flesta kommer att bli en del av den, eftersom assimilationens kraft är stark. Asle Toje har sannolikt helt rätt när det gäller Norge, eftersom norrmän har en mycket stark nationell stolthet. Och kanske kan samma framtidsperspektiv gälla för Sverige. Men för det krävs att vi inser att vi har en kultur att vara stolta för och rädda om och att den kulturen kan hjälpa integrationen, inte stjälpa den.

Frågan är då om svensken ska omhulda och lära utlänningen de svenska koderna? Det humanitära konservatoriet i civilsamhället, den medborgerliga plikten. Resten lägger benen på ryggen och siste man tar flaggan med sig.

Kanske kan sly och sand slipa svenskheten i det balkaniserade landskapet. Staten blir en främling, till för främlingar; en sorts socialkontor.
Citera
2015-11-14, 08:55
  #35354
Medlem
orrtupps avatar
SVT förnekar sig inte, precis som vid tidigare islamistdåd så kan man inte låta bli att försöka skuldbelägga offren. Alldeles nyss frågade Claes Elfsberg om Frankrike själva hade någon del i att detta hände, Jonas Sjöstedt insåg dock att det rätta svaret är att inget kan rättfärdiga ett sådant illdåd. (Vad V egentligen tycker kan jag ju bara gissa).
Citera
2015-11-14, 09:14
  #35355
Avstängd
sherms avatar
Nu börjas det. SvD inleder dagen med en drös kommentarer från diverse politiska högdjur. Merkel säger sig vara "chockad". Lövfén "vill inte sätta en direkt koppling att människor som flyr ökar risken" och slår sig samtidigt för bröstet över att hs upprättat "gränskontroller".

Jenny Nordberg resonerar:
"Men den här gången är det mindre troligt att det huvudsakligen blir manifestationer för solidaritet med politiker i främsta ledet, som tidigare i år. Terrorister har "förklarat krig" mot landet, sade Hollande på fredagen, så i stället lär ett mycket mer aggressivt svar från Frankrike vara att vänta."
http://www.svd.se/frankrike-kommer-a...rdaden-i-paris

Inga kärleksbomber denna gång?
Citera
2015-11-14, 09:30
  #35356
Avstängd
sherms avatar
DN briljerar. Dagen efter att muslimska invällare bragt över 120 människor om livet i Paris skriver Wolodarski (vem annars) en osignerad ledare:
Citat:
Den osolidariska asylpolitiken kommer att få konsekvenser. Och om det i dag är för de flyktingar som inte får en fristad är det i morgon för det Europa som ingått oheliga allianser för att till varje pris undvika att hjälpa människor på flykt.

Den öppenhet som tjänat så många länder väl riskerar de nu – för vadå?
http://mobil.dn.se/ledare/mer-spel-an-solidaritet/

Och den solidariska asylpolitik som judiska DN vurmar för? Bryr de sig om vad den får för konsekvenser? Självfallet inte. I så fall skulle de aldrig ha predikat öppna gränser och "welcome refugees".
Citera
2015-11-14, 09:31
  #35357
Medlem
Vimurs avatar
I P1s morgonsädning körs nu hela repertoaren av "utanförskapet" som bidragande orsak, risken för ökad främlingsfientlighet och det vanskliga i repressiva åtgärder mot jihadism och terrorism. Om det sista stämmer borde Sverige vara helt förskonat från terrordåd, vilket vi inte är med tanke på de planerade dåd som SÄPO avvärjt.

Hur länge kan man tugga detta trams? Den absolut största rekryteringsbasen för IS är muslimska länder, jihadister från Europa är en mycket liten grupp i jämförelse så hur trovärdig är teorin om "utanförskap" och "strukturell rasism"?
Den globala jihadismen växte fram när regimer i MENA förbjöd och förföljde extremistiska islamister som drog vidare till bl.a. Tjetjenien och Afghanistan för att få leva i enlighet med sin extrema ideologi.

Min frustration över att relativt tama gränskontroller väcker debatt om "rasprofilering" i svensk MSM handlade om rädslan för just detta. Nu har det alltså hänt och tyvärr är detta sannolikt bara början.

Samtidigt förstår jag inte varför politiska ledare i Väst är "chockerade" över omfattningen och brutaliteten. Ligger IS bakom detta är det helt i linje med terrororganisationens tidigare agerande i Syrien och Irak med massmord, fördrivning och offentliga avrättningar. Varför skulle de inte göra så mot oss när kurder, yezidier och kristna i Mellanöstern som enbart försökt försvara sig eller fly slaktas på löpande band?

Den västerländska naiviteten i föreställningen om att bara man själv är snäll, demokratisk och lyhörd inför människors särkrav så bemöts man på samma sätt, riskerar att bli vår undergång. Vi är inte längre mentalt rustade för krig ens när vi attackeras.

För mig är det så självklart att terrororganisationer av det här slaget inte representerar alla muslimer att tjatet om detta står mig upp i halsen och nu lär den harangen köras på repeat i svensk MSM. Det är så fullkomligt ointressant i det här läget. Antingen är du med eller mot oss, det är inte svårare än så oavsett vem du är. Vi behöver inte mer retorik från något håll utan rena fakta, realpolitik och intensifierat samarbete med säkerhetspolisen i andra europeiska länder.

MSM, myndigheter och politikers mörkande av islamistisk extremism har berövat svenska folket möjligheten att göra egna riskbedömningar och politiska val för att skydda sig. Det måste upphöra nu men sannolikt lär det fortgå till priset av det egna folkets säkerhet.
Citera
2015-11-14, 09:54
  #35358
Medlem
Svartfebers avatar
Man kommer aldrig våga erkänna de riktiga orsakerna till varför "mångkulturen" är ett misslyckande.

LÄNK

Citat:
Islam is the perfect religion to give justification for those who feel under attack and to maintain the eternal “victim" fantasy.

If a Muslim does not respond in a threatening way to insults or social irritation, he, not "she" (Muslim women are, mostly, expected to be humble and to not show power) is seen as weak, as someone who cannot be depended upon and loses face.

In the eyes of most Westerners it looks immature and childish when people try to use threatening behavior, to mark their dislikes. A Danish saying goes "…Only small dogs bark. Big dogs do not have to." That saying is deeply rooted in our cultural psychology as a guideline for civilized social behavior. To us, aggressive behavior is a clear sign of weakness. It is a sign of not being in control of oneself and lacking ability to handle a situation. We see peoples’ ability to remain calm as self confidence, allowing them to create a constructive dialogue. Their knowledge of facts, use of common sense and ability in producing valid arguments is seen as a sign of strength.

The Islamic expression of "holy anger" is therefore completely contradictory to any Western understanding. Those two words in the same sentence sound contradictory to us. The terror-threatening and violent reaction of Muslims to the Danish Mohammed cartoons showing their prophet as a man willing to use violence to spread his message, is seen from our Western eyes as ironic. Muslims’ aggressive reaction to a picture showing their prophet as aggressive, completely confirms the truth of the statement made by Kurt Westergaard in his satiric drawing.

This cultural difference is exceedingly important when dealing with Muslim regimes and organizations. Our way of handling political disagreement goes through diplomatic dialogue, and calls on Muslim leaders to use compassion, compromise and common sense. This peaceful approach is seen by Muslims as an expression of weakness and lack of courage. Thus avoiding the risks of a real fight is seen by them as weakness; when experienced in Muslim culture, it is an invitation to exploitation.

But Muslims have something else. They have strict external rules, traditions and laws for human behavior. They have a God that decides their life's course. "Inshallah" follows every statement about future plans; if God wants it to happen. They have powerful Muslim clerics who set the directions for their community every Friday. These clerics dictate political views, child rearing behavior, and how or whether to integrate in Western societies.

The locus of control is central to our understanding of problems and their solutions. If we are raised in a culture where we learn that "…I am the master of my fate: I am the captain of my soul," as William Ernest Henley wrote in his famous poem Invictus in 1875; we will, in case of personal problems, look at ourselves and ask: "…What did I do wrong?" and "…What can I do to change the situation?" People who have been taught throughout their entire lives that outer rules and traditions are more important than individual freedom and self reflection, will ask: "Who did this to me?" and "Who has to do something for me?"

Thus, the locus of control is central to the individual's understanding of freedom and responsibility.'


In societies shaped under Islamic and Qu’ranic influence there may be fewer feelings of guilt and thus, more freedom to demand the surroundings to adapt to one's own wishes and desires. This may include demands to wear Islamic costumes which can result in more Muslim demands for Islamization of our Western societies, but it is also a powerful source of victim mentality and leads to endless demands on one's surroundings.

The standard answer from violent Muslims was always: "…It is his own fault that I beat him up.


I have seen with Muslims, this cultural difference, concerning locus of control. It has been the source of countless failed social and integration projects. Besides the great support from our welfare systems, our state departments offer a variety of entertainment and guidance to criminal Muslim youngsters hoping that the thankfulness and trust that normally appears from such generosity will create a good relationship, respect and willingness to cooperate. But when the program of social events and appointments with patient social workers ends and the demands of mature behavior appear, the "mutual respect" often evaporates.

Young Danes, who showed an interest in Islam, immediately received positive attention from even the non-practicing Muslims. So did the more hardcore Muslims. The power circles always appear around the more devout Muslims, fanatic, and powerful. The most popular among the Muslims were the true Islamists.

Being a Muslim clearly overrules whatever national identity one has.


The tops of the two "towers" of the "U" are where Muslims feel "belonging to the Umma" (the world wide Muslim community), and "belonging to the tribe" (sticking together with other Muslims in the same geographical area). At the bottom of the “U” is national identity. For Westerners it is the opposite, our "U" stands upside down. Our feeling of obligation to the country where we live is stronger than our religion or group.

If integration just consists of learning the language and finding a job, it is not so difficult. But if integration also includes developing mental habits of equally respecting non-Muslims it is simply impossible for most Muslims. They see themselves as special, will always try to live together, create their own Muslim/Islamic parallel societies, feel separated and have less respect towards non-Muslims. True integration doesn’t have to, necessarily, imply religious conversion. However, for Muslims it certainly presupposes cultural conversion. Clearly, very few Muslims have the will, social freedom and strength of personality to go through such a psychologically demanding process.

If you had ever spent time in a Muslim community you experience this very clearly. You would find yourself constantly trying not to offend anyone and you’d treat everybody like a rotten egg. Jokes, irony and, especially, self-irony is as good as non-existent. It creates a superficial social environment where unhealthy hierarchies appear everywhere because nobody dares to, for instance, point out the weaknesses of childish men and make fun of the powerful.

This survey clearly showed that while there is widespread hope for a peaceful outcome between the tensions of Islam and the West, people are seemingly very pessimistic.

Things are not going in the direction of peace.

Draconian measures may have to include shutting down Muslim immigration; demanding reform of Islamic organizations and leaders in the West; tightening the thumb screws on integration; becoming less dependent on oil in the Middle East; providing incentives to extremely overpopulated, impoverished countries to have less children; creating an alternative to the UN exclusively for democratic countries; cutting the EU's ability to force European countries to receive more Muslim immigrants and refugees; and perhaps even sending Muslims who proved themselves unable to adjust to our Western secular laws back to their countries of origin.

Such drastic measures are probably necessary. However, our politicians have decided to give the "long leash" first, then slowly and with much hesitation, to shorten it as things get worse and worse. With such politicians the Islamists can lean back and enjoy the show. The destruction of the "perverted," free, non-Islamic West will happen by itself.

Since the Muslim world is already here – in thousands of Muslim ghettoes in Europe, Australia and North America – the possibility that violent conflict will happen in Western cities all over the world is very great.

We need to understand the Muslim culture much better if we want to be able to stop such a catastrophe. We need to understand that it is not possible to integrate masses of Muslims into our Western societies. We need to understand that our non-confrontational Western ways of handling conflicts make us look weak and vulnerable to Muslim leaders.

We need to understand that Muslims will only feel at home in a Muslim culture and this is why their religious demands for Islamization of the West will never end.

All Western European countries have such “no go” areas where policemen and authorities are met with threats and flying stones upon entering; all while Islamic authorities such as Imams and homegrown Sharia courts freely rule these “no go” areas, creating Muslim ghettoes.
Citera
2015-11-14, 10:04
  #35359
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vimur

Samtidigt förstår jag inte varför politiska ledare i Väst är "chockerade" över omfattningen och brutaliteten. Ligger IS bakom detta är det helt i linje med terrororganisationens tidigare agerande i Syrien och Irak med massmord, fördrivning och offentliga avrättningar. Varför skulle de inte göra så mot oss när kurder, yezidier och kristna i Mellanöstern som enbart försökt försvara sig eller fly slaktas på löpande band?

Den västerländska naiviteten i föreställningen om att bara man själv är snäll, demokratisk och lyhörd inför människors särkrav så bemöts man på samma sätt, riskerar att bli vår undergång. Vi är inte längre mentalt rustade för krig ens när vi attackeras.

För mig är det så självklart att terrororganisationer av det här slaget inte representerar alla muslimer att tjatet om detta står mig upp i halsen och nu lär den harangen köras på repeat i svensk MSM. Det är så fullkomligt ointressant i det här läget. Antingen är du med eller mot oss, det är inte svårare än så oavsett vem du är. Vi behöver inte mer retorik från något håll utan rena fakta, realpolitik och intensifierat samarbete med säkerhetspolisen i andra europeiska länder.

MSM, myndigheter och politikers mörkande av islamistisk extremism har berövat svenska folket möjligheten att göra egna riskbedömningar och politiska val för att skydda sig. Det måste upphöra nu men sannolikt lär det fortgå till priset av det egna folkets säkerhet.


Visst finns det folk inom både säkerhetstjänster, utrikesdepartement, inom olika länders försvar och i den akademiska världen som har förstått att det här var på väg (förmodligen också en och annan i EU:s byråkratiska korridorer) men det är förbehållet fackmän som inte har en offentlig politisk plats att lägga ihop A och B, resonera logiskt och säga att man kanske får vänta sig X som konsekvens av A och B. Som politiker, premiärminister eller ambassadör kommer du inte undan med att framstå som så "kylig" och skenbart likgiltig för dussintals eller hundratals enskilda människors lidande. Särskilt inte när denna upprördhet och vånda uttolkas av media.

Det fanns ganska gott om personer på hög nivå i de amerikanska säkerhetsorganen som inte var förvånade över explosionen av våld i september 2001, eller över att hundratals och tusentals dog. Möjligen var de förvånade över att det kunde hända i New York, inte på ett amerikanskt mål utomlands. men det är klart att de inte kunde säga detta högt kort efter 11 september.
Citera
2015-11-14, 10:48
  #35360
Medlem
Vimurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Visst finns det folk inom både säkerhetstjänster, utrikesdepartement, inom olika länders försvar och i den akademiska världen som har förstått att det här var på väg (förmodligen också en och annan i EU:s byråkratiska korridorer) men det är förbehållet fackmän som inte har en offentlig politisk plats att lägga ihop A och B, resonera logiskt och säga att man kanske får vänta sig X som konsekvens av A och B. Som politiker, premiärminister eller ambassadör kommer du inte undan med att framstå som så "kylig" och skenbart likgiltig för dussintals eller hundratals enskilda människors lidande. Särskilt inte när denna upprördhet och vånda uttolkas av media.

Det fanns ganska gott om personer på hög nivå i de amerikanska säkerhetsorganen som inte var förvånade över explosionen av våld i september 2001, eller över att hundratals och tusentals dog. Möjligen var de förvånade över att det kunde hända i New York, inte på ett amerikanskt mål utomlands. men det är klart att de inte kunde säga detta högt kort efter 11 september.

Självklart, en god ledare ska förstås visa att han/hon lider med sitt folk. Det fanns en tid när t.o.m. svenska ledare gjorde det.

Vad jag menar är att den ideologiska bullshit som recyclas i MSM om "utanförskap" och politisk hämnd för Västs interventioner i MENA som förklaringar till terrordåd av det här slaget saknar vetenskapliga belägg. Det är fullkomligt historielöst, särskilt när det gäller utvecklingen i MENA, och okunnigt när det gäller skillnaden mellan t.ex. territoriell eller politisk terror och religiöst motivierad dito.

Det politiska och mediala etablissemanget verkar helt oförmöget att tänka utanför sitt eget paradigm och tolkar därmed terror, som har helt andra historiska och kulturella rötter, i termer av samtida offerretorik och annat ideologiskt snömos som saknar verklighetsgrund.

Det är ett kardinalfel som om det t.ex. begås i militär strid leder till massiva förluster. Spaning och kartläggning av fiendens sätt att resonera och agera är det enda vi borde utgå ifrån men i svensk MSM bjuder man in någon pajas från Södertörn för att prata om rasifiering och utanförskap, intervjuar en kränkt Rashid Musa och kallar Ranstorp för rasist.
Då är det klart att man blir "chockerad" när jihadister dyker upp i Paris och begår synkroniserat massmord.

Det handlar inte längre om ett politiskt spel utan livsfarlig desinformation och ett oförlåtligt svek mot svenska folket som inte ens får ta del av den reella hotbilden. Om vi förlitade oss på de främsta internationella terrorexperterna och elitstyrkor med inriktning på terror, även de inhemska i MENA som har betydligt mer erfarenhet än motsvarigheterna i Väst, skulle ingen ledare behöva spela "chockerad" utan sörja med sitt folk och samtidigt presentera ett batteri av åtgärder som kan implementeras direkt.
Citera
2015-11-14, 10:54
  #35361
Medlem
KokaGrodas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vimur
MSM, myndigheter och politikers mörkande av islamistisk extremism har berövat svenska folket möjligheten att göra egna riskbedömningar och politiska val för att skydda sig. Det måste upphöra nu men sannolikt lär det fortgå till priset av det egna folkets säkerhet.
Utmärkt text (som vanligt från dig) men speciellt detta tänker jag på.

I förrgår, dagen innan terrorattacken i Paris, greps ett 15-tal terrorister i Italien, Storbritannien, Norge, Finland och Schweiz efter en samordnad europeisk polisiär aktion. Bl a greps 3 terrorister i Norge med den fruktade Mulla Krekar i spetsen, och 1 i Finland.
Nyheten var stor i nästan alla europeiska tidningar, själv hörde jag talas om den på de danska TV-nyheterna, men i Sverige har det varit knäpptyst om det. Knappt ett endaste ord. Hittade endast Fria tider som skrev om det i en mindre notis.

Vi vet alla varför svensk media tystar ned, men det är skrämmande att man inte ens idag - i skenet av Paris-terrorn - inte diskuterar hur nära det vara att även vi i Norden kunde ha drabbats av en liknande händelse. Istället är man orolig för att "händelsen" kan komma att gynna "de mörka krafter" vi dras med i Sverige(Demokraterna).

Det är hissnande....
Citera
2015-11-14, 11:32
  #35362
Medlem
LeifD2s avatar
Den tidgare(!) fanatsiak mångkulturalisten och überliberalen PM Nilsson förespråkar en fullständig omsväning i belysningen av terrristerna:

Citat:
Unga män och kvinnor som funderar på att döda för sin Gud ska inte förminskas till marginaliserade individer som lider av brist på integration, utan bemötas kraftfullt och deras idéer måste fördömas i skolor, tidningar och av centrala politiker.

Alltså en omläggning på 180 grader. Får se hur många han kan få med sig. Uppfatttningen att det är utanförskap är ju cementerad i svensk media- och maktelit, även om det inte finns något konkret som stödjer den här uppfattningen.

Edit: Länk till artikeln:

http://www.di.se/artiklar/2015/11/14...la-ut-terrorn/
Citera
2015-11-14, 11:43
  #35363
Avstängd
sherms avatar
. Wolfgang Hansson i Aftonbladet :
Citat:
Än en gång demonstreras hur skrämmande sårbara öppna samhällen är mot terror.
/... /
Jag skrev efter Charlie Hebdo att terrorn på allvar kommit till Europa och att vi kommer att få vänja oss vid den här typen av attacker. Tyvärr har jag i dag blivit sannspådd ännu en gång.
/... /
Det har sagts förut men förtjänar att påpekas igen; Det är oerhört svårt att skydda sig mot den här typen av terror som angriper mjuka mål. Människor i folksamlingar som njuter av en fredagkväll ute på stan. Sitter på krogen, går på teater och andra aktiviteter där människor normalt känner sig helt trygga.

Så länge vi inte alla ska bära skottsäkra västar eller låsa in oss bakom säkerhetsdörrar så är det omöjligt att försvara sig mot individer som är beredda att urskiljningslöst skjuta ner oskyldiga människor med automatvapen.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/ko...cle21762411.ab

Öppnar man upp sina gränser och släpper kontrollen över vilka som tar sig in i landet så blir det såhär. Det begriper vilken väl idiot som helst, sedan är det förstås poängen i de styrandes landsförräderi.

Wolfgang Hanssons ledare andas defaitism och ifråga om hur sådant ska betraktas hänvisar jag till min signatur här nedan. Vad som krävs för att skydda folket är givetvis en ny politik som förs utav en ny ledning.
Citera
2015-11-14, 12:13
  #35364
Medlem
I dessa mysiga muslim-tider bjuder jag på en sammanställning från SVD som redovisar de viktigaste händelserna i Sverige vad avser massinvandringen och de politiska följderna och konsekvenserna av den. Allt ifrån Stridshingsten "öppna era hjärtan" till Paniksvetsarens gränskontroller. Inget nytt eller revolutionerande på något vis, samtliga incidenter har grundligt analyserats i tråden, men redogörelsen får tjäna som en belysande resumé över svenska politikers naivitet, idioti, passivitet samt allmänna hjärndödhet och förakt mot de svenska väljarna.

http://www.svd.se/fran-oppna-hjartan...tangda-granser
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in