2015-10-17, 16:34
  #34621
Medlem
wuuaas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
DI och andra medier kan välja att prata om ekonomin i invandringsfrågan 10 år försent men nu är det riktigt illa och risk för våldsamheter. Vem blir först i medierna att ta upp risken för ovan scenario i MSM?
Precis.

Invandringskritikerna ligger alltid ett steg före. Invandringskritikerna vinner mediakriget men förlorar för tillfället den verkliga striden, striden om mångkulturen i praktiken. Ett etniskt homogent Sverige är så långt bort idag, nu handlar det om att rädda det som räddas kan och jobba benhårt i tio år med repatriering för att vända utvecklingen.

Jag minns hur man på flashback krävde språktester, varnade för islamisering och ville ha tillfälliga uppehållstillstånd. Detta var tabu och innebar brunstämpling på den som förde fram liknande krav i media, detta var kring 2008-2009 när jag själv gick med. Nu förespråkar flera borgerliga partier tillfälliga uppehållstillstånd, S kommer göra det inom en snar framtid.

Islamiseringen pågår öppet och alla vet om det. IS-krigare i hundratal, oskuldskontroller, attacker mot konstnärer som kritiserar islam, könssegregation i invandrardominerade områden och islamister i regeringen(Kaplan). Språktester ses idag som ett närmast löjeväckande och verkningslöst förslag idag. Som att det skulle hjälpa med marginellt bättre svenska kunskaper bland de hundratusentals migranter som svämmar in i Sverige årligen.


Alternativ media, flashback och SD ligger alltid steget före. I problembeskrivningen och i lösningsförslagen. Nu pratas det öppet om våldsamheter, samhällskollaps och rena Mad Max-scenarion på flashback och i alternativ media. SD yrkar på ett totalstopp för asylinvandring.

Givetvis viftar regering, media och övriga makthavare bort det som högerextremt trams, på samma sätt som man gjorde med de betydligt mer blygsamma kraven som många invandringskritiker ställde kring 2010 t.ex. Som man nu tycks ha accepterat.

Ungern är ju ett exempel på ett land där invandringskritiker och nationalister håller i taktpinnen, de har redan insett vidderna av det som kommer och där är lösningen på god väg. Militär, poliser, tårgas och batonger är det som krävs, anser man. Givetvis viftas även det bort av vår regering som högerextremt trams, återigen.

Problemet man ställs inför är att lösningarna alltid blir "för lite och för sent". Det som kunde löst situationen 2008 är otillräckligt 2015 osv. Gränskontroller, tillfälliga uppehållstillstånd och skärpt anhöriginvandring kanske hade hjälpt 2010. Men nu? Många asylsökare registrerar sig ju inte ens längre, så vad spelar regelverk för roll? De bryter sig ju in över gränserna och det är bara en tidsfråga innan de börjar ta för sig av det de behöver med våld. Skjutningen i Bulgarien, bråket mellan kurder och turkar i Tyskland eller tårgasen i Ungern är bara små händelser i jämförelse med hur illa det kommer bli.

Sverige kommer som mjäkig, fredsskadad och omanlig nation vara mest utsatt och göra minst för att värja sig. Givetvis kommer vi sitta med Svarte-Petter när spelet är slut och vårt land kommer vara allvarligt skadat. Det viktigaste nu är inte tillfälliga uppehållstillstånd och små regelförändringar. Den enkla, parlamentariska lösningen är inte längre tillräcklig, det tåget har gått medan etablissemanget stod kvar på perrongen och sjöng We shall overcome.

Det viktigaste nu är massrekrytering, kraftigt höjda anslag och utbildning av poliser, militär och annan säkerhetspersonal, om vårt land ska kunna ha något hopp om att säkerställa tryggheten för våra medborgare. Politiker pratar om gränskontroll och inre utlänningskontroller men med den nuvarande strömmen, hur ska det ens gå? Med svensk polis och militär i fullständigt förfall. Det var inte speciellt längesen som svenska staten blev stämd av polisen och som vår tidigare ÖB meddelade att Sverige i princip är oförsvarat.

Är du en pappa med barn och familj. Eller bara en enskild medborgare. Då är mitt tips att snabbt skaffa dig medel för att försvara dig och åtminstone undersöka möjligheterna för att skaffa mat, värme etc på andra sätt än de traditionella. Det kommer kanske inte ske imorgon eller om en vecka men utgången av detta är brutal, blodig och iskall.. Det är inget som de flesta svenskar är speciellt vana eller förberedda för, men det är dags att bli det, nu eller aldrig.

Detta är ingen uppmaning att attackera någon, överhuvudtaget(!), men att idka självförsvar och förberedda sig för det värsta, det kommer varje medveten samhällsmedborgare vara tvungen om vi ska ha någon chans, och alla kommer behöva dra sitt strå till stacken. Gå med i hemvärnet, skaffa jaktlicens, köp en gård, vad som helst som bidrar till ett bättre utgångsläge än det vi har för tillfället. Det blir en kall vinter i Sverige.

Till er som tror att detta är överdrifter och att regering och riksdag har kontroll. Titta tillbaka ett par år och se hur debatten var då. När Sverigedemokraterna och den invandringskritiska opinionen varnade för massiva kostnader associerade med migrationen då hävdade övriga partier att invandringen var en vinst för Sverige. Det skulle göra Sverige starkare, mångkultur var en vinstlott, islamiseringen en myt och globalisering var bara av godo. Nu hävdar samma personer att regeringen och polisen har koll på läget, visst det blir tufft men vi kan klara av det hela!

Detta är från samma etablissemang som monterade ned svenskt försvar med hänvisning till att det inte fanns någon hotbild. Så sent som 2013 svarade Reinfeldt, vår f.d. statsminister, på frågan om hotbilden mot Sverige, att det minsann inte fanns några hot. Vem säger så idag?

Människorna som har krävt gränskontroller, ett starkt svensk försvar och en nationellt sinnad politik har haft rätt på varje punkt i sin verklighetsbeskrivning och problemformulering. Oavsett om vi pratar EU, försvar eller migration. Trots decennier av smutskastning, propaganda och attacker, så har händelseutvecklingen gett oss rätt. Även om vi aldrig kommer få något erkännande.

Känner att jag glidit ifrån trådämnet något, men min poäng är att trots att ett uppvaknande sker och att det börjar luta mot att den invandringskritiska sidan vinner mediakriget, så är det hela sent och åtgärderna för små. Totalinvandringen kräver att hela samhället ställs om. Vi måste ställa om hela samhället från en välkomnande, anything goes-politik till ett totalt fokus på lag och ordning. Då räcker inte papperskonstruktioner som tillfälliga uppehållstillstånd och gränskontroller som ändå inte kommer upprätthållas i praktiken.

Då var Sverigedemokraternas besked glädjande. Deras kampanj liknar sådana kampanjer som hölls i Sverige under kriget. Det är precis detta vi behöver. En nationell samling och en nationell kontrapolitik. Lyckas man med detta så visar man att man på allvar är Sveriges hopp och en verklig folkrörelse som sätter svenskarnas intressen först.

Man antar nu rollen som en slags skuggregering. Det regeringen gör i Danmark, t.ex. köp av annonser m.m. Det gör Sverigedemokraterna i Sverige. Trots parlamentarisk isolering och utan regeringsinnehav. När krisen väl når sitt maximum kommer deras agerande generera så mycket good will att de andra partierna kommer krympa ordentligt. Speciellt när man själva avfärdar kampanjen och står passiva, då kommer det stå klart även för de mest aktiva att Sverigedemokraterna har varit de enda som försökt värna Sverige i denna krisperiod.

Det intressanta vore om någon medieaktör faktiskt tog tillfället att opartiskt och neutralt granska denna kampanj. Man pratar vitt och brett om nationell samling men när SD väl tar steg mot det och belyser situationens allvar möts man som vanligt av medial motvind. Samtidigt vittnar de senaste dagarnas rapportering att mediekrigarna på mångkultursidan helt tappat momentum. Man orkar inte med annat än ett antal, små, nålstick mot Sverigedemokraternas kampanj. Moderaterna kan svänga om i frågan, utan speciellt mycket kritik. SD förespråkar totalstopp, utan att kritiken blir speciellt stor eller hård.

Har man spelat ut sina sista kort kanske? Flyktingkampanjen för någon månad sedan blev för mycket. Engagemanget dog ut och nu har vardagen gjort sig påmind igen, precis som skribenterna i denna tråden hävdade att den skulle göra, förr eller senare.
__________________
Senast redigerad av wuuaa 2015-10-17 kl. 16:38.
Citera
2015-10-17, 16:38
  #34622
Medlem
bergsturks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Naranbaatarkhan
Swedins ledare har rubriken Vår integration är bäst i världen. Och avslutas som nämnts med orden, det är hoppfullt.

Låt oss anta att hans påstående är sant. Vad betyder det då, när integrationen bevisligen inte fungerar alls?
Den logiska konsekvensen måste för varje människa kapabel att tänka i flera steg vara att om vi är bäst, och det ändå inte fungerar, då är det antingen omöjligt eller så sker det i för hög hastighet.

Nu tror jag ju inte att det handlar om något annat än ett mantra, en religiös besvärjelse, avsedd för att dämpa den egna ångesten och egga den egna gruppen, men ändå. Det är intressant hur nu till och med medias egna påståenden bevisar deras misslyckande och totala oförmåga att begripa världen.
Citera
2015-10-17, 16:43
  #34623
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Låt oss anta att hans påstående är sant. Vad betyder det då, när integrationen bevisligen inte fungerar alls?
Den logiska konsekvensen måste för varje människa kapabel att tänka i flera steg vara att om vi är bäst, och det ändå inte fungerar, då är det antingen omöjligt eller så sker det i för hög hastighet.

Nu tror jag ju inte att det handlar om något annat än ett mantra, en religiös besvärjelse, avsedd för att dämpa den egna ångesten och egga den egna gruppen, men ändå. Det är intressant hur nu till och med medias egna påståenden bevisar deras misslyckande och totala oförmåga att begripa världen.
Swedin har rätt, vår integration & våra insatser är "bäst i världen". Det går inte att göra bättre, det var så här det blev. Nu kör vi på med ett nytt Göteborg om året & att det skulle bli bättre framöver är det knappast någon som kan inbilla sig, utan droger.
Citera
2015-10-17, 17:35
  #34624
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Låt oss anta att hans påstående är sant. Vad betyder det då, när integrationen bevisligen inte fungerar alls?
Den logiska konsekvensen måste för varje människa kapabel att tänka i flera steg vara att om vi är bäst, och det ändå inte fungerar, då är det antingen omöjligt eller så sker det i för hög hastighet.

Nu tror jag ju inte att det handlar om något annat än ett mantra, en religiös besvärjelse, avsedd för att dämpa den egna ångesten och egga den egna gruppen, men ändå. Det är intressant hur nu till och med medias egna påståenden bevisar deras misslyckande och totala oförmåga att begripa världen.

Det är "ett mantra, en religiös besvärjelse, avsedd för att dämpa den egna ångesten och egga den egna gruppen".

Men det är också ett specifikt vänsterperspektiv. I artikeln står:

"Svensk integrationspolitik är enligt Migrant Integration Policy Index, MIPEX, bäst i världen. Vi får inte glömma det när de problem som trots allt finns ska lösas. Läget är allvarligt – men långt ifrån hopplöst."

Det är alltså integrationspolitiken som är "bäst i världen". För vänstern är "politik" = ambitioner och motiv. Resultat och utfall av den egna (n.b. egna) politiken dvs om det fungerar eller ej - det är sekundärt för vänstern... för att inte säga tämligen ointressant.

Kom ihåg, att politik är enbart "att vilja" för vänstern.

Rubriken på ledaren är: "Vår integration är bäst i världen" - "integration" används således som en synonym för "integrationspolitik". Det är fullt möjligt att Swedin själv satt rubriken.

Swedin framför alltså, att svenska politikers vilja är "bäst i världen" - vilket han betraktar som "hoppfullt".
__________________
Senast redigerad av Meiji 2015-10-17 kl. 18:07.
Citera
2015-10-17, 18:08
  #34625
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Det är "ett mantra, en religiös besvärjelse, avsedd för att dämpa den egna ångesten och egga den egna gruppen".

Men det är också också ett specifikt vänsterperspektiv. I artikeln står:

"Svensk integrationspolitik är enligt Migrant Integration Policy Index, MIPEX, bäst i världen. Vi får inte glömma det när de problem som trots allt finns ska lösas. Läget är allvarligt – men långt ifrån hopplöst."

Det är alltså migrationspolitiken som är "bäst i världen". För vänstern är "politik" = ambitioner och motiv. Resultat och utfall av den egna (n.b. egna) politiken dvs om det fungerar eller ej - det är sekundärt för vänstern... för att inte säga tämligen ointressant.

Kom ihåg, att politik är enbart "att vilja" för vänstern.

Rubriken på ledaren är: "Vår integration är bäst i världen" - "integration" används således som en synonym för "integrationspolitik". Det är fullt möjligt att Swedin själv satt rubriken.

Swedin framför alltså, att svenska politikers vilja är "bäst i världen" - vilket han betraktar som "hoppfullt".


Tack för hjälpen. Även om det inte var din vilja att hjälpa mig, som fick dig att skriva kommentaren ovan. Men din vilja att kommentera är i världsklass. Bäst i världen faktiskt.

Orkade faktiskt inte närmare kommentera eller analysera Swedins ledare på annat sätt, än att den för alla med ögon att se, var bara ett utslag av yrsel från Swedins sida. I alla hårda undersökningar om integration, kommer Sverige varje gång hjälplöst sist. Visst. Svenska statens ambitioner är de bästa i världen. Men resultatet av svenska statens goda vilja, är nästan sämre än valfritt afrikanskt land, när det gäller förmågan att integrera invandrare.

Swedin är inte intresserad av några resultat. Sånt trams och tjafs är inget man på Aftonbladet eller i den svenska regeringen bryr sig om. Det är den goda viljan som räknas. Och ser man på saken utifrån det perspektivet, så befinner sig inte bara Daniel Swedin så högt upp i det blå att han drabbats av syrebrist och blir yrslig, det gör också Sveriges regering. Man vill ju väl. Och det räcker väl? Det räcker väl att vilja vara god? Det räcker väl att tycka rätt? Om resultatet av de goda avsikterna blir en katatsrof, ja, då är det ju helt oväsentligt. Då är det fel på verkligheten. Det är nämligen vad man säger sig vilja åstadkomma som är det viktiga. Hur det verkligen blir, är ointressant. Det viktiga är att ha den rätta tron. Att inom sig bära den rätta övertygelsen. Att i ord och tanke vara ren. Resultatet av tron och övertygelsen saknar betydelse. Resultatet är det bara dödsknarkarrasister som påtalar. Och några få tappra, men ack så onda, borgerliga ledarskribenter.

Mediekriget börjar ta fart, skulle jag säga.
Citera
2015-10-17, 18:15
  #34626
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Naranbaatarkhan
Swedin är inte intresserad av några resultat. Sånt trams och tjafs är inget man på Aftonbladet eller i den svenska regeringen bryr sig om. Det är den goda viljan som räknas. Och ser man på saken utifrån det perspektivet, så befinner sig inte bara Daniel Swedin så högt upp i det blå att han drabbats av syrebrist och blir yrslig, det gör också Sveriges regering. Man vill ju väl.

En hel del Sanning där, ja.
Men, man vill inte alla väl, utan bara utlänningar, primärt sådana från mellanöstern och afrika, och xigenare. (blev visst felstavat men jag skiter i att rätta till det. Det får stå så.) Svensken vill man inte väl. Inte dirket ont heller, tror jag, man är snarare totalt likgiltig.
Citera
2015-10-17, 18:18
  #34627
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Ogillar fokus på enbart judar som aktörer. Det du talar om är en del i en bra mycket mer omfattande och större samhällsomvandling av nationalstaten. Ett tydligt exempel är avvecklingen av det stora institutionerna och därtill sektoriseringen. Från att ha varit patient till att bli medborgare och nu kund. Hand i hand med detta ser vi uppkomsten av en medborgarrättsrörelse såsom handikapprörelsen, kvinnorörelsen, arbetarrörelsen, de svartas rättigheter och på senare år minoriteters rättigheter. En stor aktör i denna utveckling har varit judarnas aktivism. Men som sagt de är knappast de enda. Att sätta fokus på enbart dem vore att missa vad det hela handlar om.

Medias roll i avvecklingen av nationalstaten har varit att värna om minoriteter. Fienden har alltid varit den som göder en. Inom arbetarrörelsen har det hela tiden varit arbetsgivaren. Som ju betalar ut lönen. Detta lämnade man illa kvickt efter Berlinmurens fall när marknadsekonomin visade sig vara det enda rätta Det skulle inte bli någon världsomfattande revolution och proletariatets diktatur. Feminismen har haft liknande utveckling. Man tågade fram till 2000-talet där alla vita män utsågs till all världens olycka. Feminister såg vita män som planetens största hot. Ja, utom sin egen man då. Men med massinvandringen kan man inte längre tala om våld i nära relationer eller våldtäkter. Inte heller om den våldsamme mannen. Vilka som står bakom detta våld är ingen hemlighet. Ett så udda exempel som handikapprörelsen har samma utveckling. Man såg assistenten som symbol för institutionaliseringen där vårdarna kunde göra vad de ville. Så fick också assistenter de i särklass sämsta arbetsvillkoren. Bara med konsekvens att det inte längre går att få tag i (vita) assistenter. Det blir The Mohammeds gäng som servar numer. Rasifieringsdebatten går åt samma håll. Det är svenskarna - det sovande folket ni vet - som i huvudsak gör välfärdssamhället möjligt och att samhället alls fungerar. Den senaste månadens kaos och inom kort en systemkollaps göra att vi hamnar i ett tillstånd av dvala där svenskarna sluter sig inåt. Då kan antirasisterna gå på sina jävla möten och hata alla svenskar, samhällsfunktionerna kommer ändå att släckas ned och de som kunde ha hjälpt tänker inte hjälpa till.

Visst, nationalstaten förtryckte ofta individer och grupper. När samhället individualiserades och blev liberalt kunde individer och grupper frigöra sig. Men istället för att tala om förtryckande system så anklagades enskilda individer istället. Det finns en mycket enkel förklaring till detta. Systemen är borta men individerna, eller snarare ättlingarna till dem, är kvar. Det är detta som media inte förstår. De talar som om systemen fanns kvar: att syster Rached från Gökboet finns på alla sjukhusavdelningar eller psykakuter, att Belgiens kung Leopold fortfarande lever och styr i Afrika, att fabrikören John Höglund i filmen den enfaldige mördaren lever än i dag och kan representera hur gemene svensk är.

Mediakriget handlar då om att flera aktörer inom mainstreammedia inte längre vill delta i denna tillskruvade och kontraproduktiva aktivism. Historikern Lars Trädgårdh sa i p1 i veckan att tilliten mellan människor och system är den viktigaste faktorn för samhällets stabilitet. Anklagelsehysterin och diagnostiseringen av svenskarna är inget annat än ett försök att tillskansa sig makt och bryta tilliten. Men ingen ger upp sin makt frivilligt och vid kris så sluter man sig samman. Då är inget vunnet. De i minoritet hamnar i än sämre ställning än tidigare. Konsekvensen är väl att man bara har stärkt de negativa krafterna i sina egna led. Våldsvänstern har aldrig varit så starka som idag. Samma sak med islamismen och därtill slöjpoliser i förorterna. Sakine Madon och Nalin Pekgul må älta om problem inom muslimska grupper, men ingen lyssnar längre. Vi struntar till och med i hedersrelaterat våld. Våldtäkterna blir fler och homosexuella trakasseras i större omfattning. Men får man inte diskutera förövarna bryr sig allt färre. Det som sker är att murar byggs, såväl mentalt som fysiskt. Alternativ media upplevs då som en syrerik frizon och allt fler letar artiklar av de som vill bryta åsiktsmonopolet. Det är här som en ny slags tillit byggs upp.

Detta är helt korrekt, som jag ser saken. Viktiga exempel på system som håller på att bli samhällsbärande är bostadssegregationen och skolsegregationen. Föga förvånande är det just mot dessa system som medievänstern nu skjuter in sig. Så länge bostadsbubblan håller i sig så är bostadssegregationen svår att ge sig på, men man kommer att försöka. Skolan är enklare. Där kan man tvångsplacera utlänningar mot föräldrarnas vilja. Men då kommer också en reaktion. När antalet tonåriga syrier kraftfullt överskrider mängden blonda småflickor i skolan, då gör föräldrarna uppror. Hittills har man gjort det med fötterna, men om den möjligheten stängs, då är det allvar. Medelklassen vill inte ha sina barns skolgång förstörd av invandringshaveriet, snarare är svenska barns skolgång en existentiell fråga för de flesta svenska föräldrar och man är inte alls beredda att offra denna för att låta egna barn reduceras till integrationsverktyg.

Då är frågan hur länge MSM kan stå emot ett underifråntryck att börja rapportera verkligheten och vilken kraft det kan ge alternativmedia, kanske till och med lokala alternativmedia.
Citera
2015-10-17, 18:32
  #34628
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SmokeOn
Citerar från irish savant:
Kan det vara så enkelt tro? Att mediakrigets cementerade frontlinjer mellan liberaler och mångkulturalister bara gick att bibehålla så länge fingertoppskänsliga judar drog i trådarna? Som spelade på vårt kristna skuldarv och såg till att ge oss både smärta och njutning, straff och lön, piska och smek?
Nej, Judarna kommer självklart aldrig att inkluderas som privilegierade. Eller ens som ansvariga för en bråkdel av alla problem dom orsakar dagligen.
Dom "fingertoppskänsliga judarna" kommer nog fortsätta dra i trådarna några år till.
Citera
2015-10-17, 18:34
  #34629
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Swedin har rätt, vår integration & våra insatser är "bäst i världen". Det går inte att göra bättre, det var så här det blev. Nu kör vi på med ett nytt Göteborg om året & att det skulle bli bättre framöver är det knappast någon som kan inbilla sig, utan droger.

Precis!

Det är detta som är bistra sanningen, och som endast långsamt har börjat sjunka in i MSM, dock utan synbara resultat i form av kampanjer och ansvarsutkrävande ännu - svensk integration är bäst i världen. Det går inte att göra det bättre än så här och se hur bra det blev!

Den/de i media som först vågar driva denna inställning kommer att ha en ledande ställning, men måste förstås ta emot en del ovett först. Samtidigt blir det förstås inte så enkelt att driva frågan "Vi har världens bästa integration och bättre än så här blir det aldrig".
Citera
2015-10-17, 19:07
  #34630
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Låt oss anta att hans påstående är sant. Vad betyder det då, när integrationen bevisligen inte fungerar alls?
Den logiska konsekvensen måste för varje människa kapabel att tänka i flera steg vara att om vi är bäst, och det ändå inte fungerar, då är det antingen omöjligt eller så sker det i för hög hastighet.

Nu tror jag ju inte att det handlar om något annat än ett mantra, en religiös besvärjelse, avsedd för att dämpa den egna ångesten och egga den egna gruppen, men ändå. Det är intressant hur nu till och med medias egna påståenden bevisar deras misslyckande och totala oförmåga att begripa världen.
killen har fel i sak, men blandar begreppen och tror därför att han är något på spåren. Som Tino sedan länge klargjort visar indexet (Migrant Integration Policy Index) endast hur mycket pengar vi bränner på insatser - den säger inte ett jota om utfallet. Så vi är bäst i världen på att stå i duschen och riva tusenlappar, dvs anställa tolkar, coacher, hitta på låtsasjobb osv. Men utfallet är dyster läsning - det blir bar en stor bajsmacka av allt ihop.
Citera
2015-10-17, 19:11
  #34631
Medlem
Avsändaren och ett godkänt språkbruk är essentiella för åsiktskorridorens invånare, som nu letar efter bibehållen plats vid köttgrytan; triangulering, sondering och ängsligt framkrystade intentioner från M, och SVT:s Margit Silberstein refererar:

Citat:
Efter tio år faller Fredrik Reinfeldts Nya Moderater ihop som ett korthus. Efter tre dagar i Karlstad är öppna era hjärtan politiken borta.

Citat:
”Vi var arbetarpartiet som gick till val utan jobbpolitik”, sa Kinberg Batra från scenen i sitt tal medan Fredrik Reinfeldt satt på första parkett och lyssnade till hur hans verk föll sönder och samman.

Citat:
Ingen moderat på toppnivå vill säga att den nya politiken syftar till att färre flyktingar ska komma hit. De kallar det hellre ordning och reda i asylsystemet.

Eller 'För att vi även i framtiden ska kunna stå för en generös flyktingpolitik'?

http://www.svt.se/nyheter/inrikes/re...om-ett-korthus

---

Ytterligare hänvisning till public service, radion; en två år gammal artikel av forskaren Jens Stilhoff Sörensen:

Det postdemokratiska samhället

Citat:
Den totala övervakningen av medborgarna, som så att säga automatiskt är misstänkta säkerhetsrisker tills motsatsen är bevisad, har nu nått längre i den västerländska demokratin än den någonsin gjorde i de kommunistdiktaturer vi en gång kritiserade.

Citat:
Det postdemokratiska samhället är inte öppet odemokratiskt men valen och yttrandefriheten har urholkats och förlorat i innebörd. I Sverige har vi fortfarande hyggligt förtroende för demokratin även om det minskar. Men hoten mot yttrandefriheten i Sverige är överhängande. Det tydligaste exemplet är när den grundlagsbefästa meddelar- och yttrandefriheten inskränks på arbetsplatser.

Citat:
Ödeläggelsen av akademisk frihet på universiteten och införandet av auktoritära arbetsplatser är därför inte bara ett första steg utan slår rakt in i hjärtat på demokratin. Den omedelbara effekten är att vi får en tysthetskultur med självcensur och godtyckliga yttrandeförbud som ligger utanför lagstiftningen. Med andra ord vi förlorar rättsstaten.

Om vi inte reagerar nu så är vi ansvariga för att ha berövat nästa generation möjligheten att växa upp med yttrandefrihet och demokrati. Det vi alla tog för givet men tillät glida oss ur händerna. Som vi lämnade bakom oss för ett Sverige som är räddare, tystare och tommare.

http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=5667443

Jag kommer att tänka på...

Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Ogillar fokus på enbart judar som aktörer. Det du talar om är en del i en bra mycket mer omfattande och större samhällsomvandling av nationalstaten. Ett tydligt exempel är avvecklingen av det stora institutionerna och därtill sektoriseringen. Från att ha varit patient till att bli medborgare och nu kund. Hand i hand med detta ser vi uppkomsten av en medborgarrättsrörelse såsom handikapprörelsen, kvinnorörelsen, arbetarrörelsen, de svartas rättigheter och på senare år minoriteters rättigheter. En stor aktör i denna utveckling har varit judarnas aktivism. Men som sagt de är knappast de enda. Att sätta fokus på enbart dem vore att missa vad det hela handlar om.

... när jag läser följande ur den länkade artikeln:

Citat:
Ursprungligen postat av Jens Stilhoff Sörensen
Utöver att slå sönder själva iden med offentlig service till förmån för, marknads- och kundtänkande är resultatet en omvandling av tjänste- och ämbetsmannens etik till försäljarens och lobbyistens logik. Som anställd företräder man plötsligt inte längre det offentliga på medborgarnas uppdrag utan ett särintresse där man måste tänka på den egna myndighetens varumärke och den direkta ekonomiska bestraffning eller belöning som är kopplad till detta. Därmed finns i systemet ett inbyggt incitament som verkar som ett långsamt gift. Gradvis men effektivt eroderar det bort demokratins grundval och långsamt omformas den offentliga verksamheten tills man inte längre känner igen den. Fokus på ekonomi ersätter visionen om demokrati. Det postdemokratiska samhället är också ekonomismens envälde.

Intentioner och konsekvenser är båda intressanta och relevanta i konspirationer och krig. U137 gick på grund eller "gick på grund". Sjuklöverns autopilot funkar inte i den accentuerade verkligheten, de tvingas röra på sig, från skrivborden och fikarummen till verkligheten som tränger sig på och sviktande stöd i opinionen. Är de rustade för konkreta problem, kan de höja sig över intrigerandet och det formstöpta poserandet, automatismerna? Mitt förtroende lär de aldrig återfå. SVT/SR kan titta på, smaka, döma och fördöma. Men nog rör det sig väl även inom public service? (Jag uppgraderade just, tillsvidare, från så kallad public service.)
__________________
Senast redigerad av Kinuski 2015-10-17 kl. 19:16.
Citera
2015-10-17, 19:24
  #34632
Medlem
Vimurs avatar
Apropå vänsteranalysen ovan bör det ändå påpekas att den vänsterpopulism som präglar MSM inte har mycket med den ursprungliga socialistiska/marxistiska ideologin att göra. (Bland det märkligaste är när MP uppfattas som ett vänsterparti.)

När jag vill läsa verkliga vänsteranalyser väljer jag självfallet varken DN eller AB utan Proletären som jag nämnde tidigare. Det var bland annat Proletären som avslöjade att svenskt bistånd går till al Qaida samt förespråkar gränskontroller och reglerad invandring.

Jag är visserligen inte kommunist men gläds åt att det finns andra medier än t.ex. Avpixlat som fullständigt sågar identitetspolitik och mångkulturalism som ideal, även om slutsatserna ser olika ut. I Proletären-ledaren "Var fanns Fi på 8 mars?" analyseras identitetspolitiken ur ett verkligt vänsterperspektiv:

"Identitetspolitiken är ett tecken på en vänster – om det ens kan kallas vänster – som har förälskat sig i sin egen marginaliserade tillvaro. Istället för att försöka ta sig an de stora frågorna och skapa så bred enighet som möjligt bakom dessa, sätts det marginella i centrum och det som skiljer görs till huvudsak istället för det som förenar.

Filosofen Slavoj Zizek skriver om postkolonialismen att den är ”ett påhitt av några rika killar från Indien som såg att de kunde göra karriär på västerländska elituniversitet genom att spela på vita liberalers skuldkänslor”.

Något liknande kan lite tillspetsat sägas om identitetspolitiken. Den är ett påhitt av ambitiösa och karriärsinriktade unga människor, inte sällan med invandrad medelklassbakgrund, som ser ett sätt att skaffa sig näbbet i olika rörelser eller debatter för att stärka sina möjligheter att göra karriär på kulturredaktioner eller inom det akademiska."
http://www.proletaren.se/ledare/var-fanns-fi-pa-8-mars

Även multikulturalism som utgångspunkt för integrationspolitik förkastas av Proletären. I ledaren "Identitespolitisk sörja eller revolutionär klasskamp" resonerar Montero kring detta ödesdigra misstag.

"Som alltid styr identitetspolitiken bort intresset från att inkluderas och från att hitta broar och gemensamma punkter. Betoningen ligger på rätten till avskiljande (från förtryckarna) och rätten till särskilda lösningar och gruppspecifika rättigheter. När realpolitiker med makt har applicerat detta synsätt på integrationspolitiken gentemot invandrare så har resultatet varit det motsatta till integration.
(... )
Multikulturalismen i Sverige bidrog bara till att ghettoisera invandrargrupper. Det gav makt åt olika konservativa och traditionella etablissemang som fick samhällets legitimitet som ”ledare” för ”sina” grupper.
http://www.arbetarmakt.com/2014/02/i...ler-klasskamp/

Sektens ideologi som propageras av MSM blir alltmer en egen produkt som ingen förstår eller kan argumentera för. Dagens s. k. vänsterdebattörer känner inte längre igen ett vänsterargument när de ser det. Texterna ovan skulle förstås brunstämplas direkt av Anders Lindberg, Linderborg och andra salongsrebeller inom MSM om man dolde avsändaren.

Jag ser det delvis som den store manipluatören Reinfeldts verk, ett mindfuck av rang där popvänstern långsamt förgör sig själv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in