Strukturkamelen har knappast släppt ambitionen att bli generaldirektör för ett nytt "centralt organ", som ska åtgärda "den ökade strukturella diskrimineringen", då integration enl Strukturkamelen "handlar om social rättvisa". För "social rättvisa" LÄS equality of outcome.
Kamelen kan mycket väl ha skrivit artikeln för att uppmärksamma regeringen på sin existens och kanske skall betraktas både som ett angrepp på "de rasistiska strukturerna" och som en form av jobbansökan.
Citat:
Ursprungligen postat av Batuta
Kan det vara så att SvD väljer att publicera Kamelen, för att exemplifiera de ibland närmast vanvettiga förklaringsmodellerna hos terroristapologeterna ? Tycker man lyckats med sitt uppsåt om det var avsikten.
Det är ett alternativ. Ett annat är att SvD gärna hjälper till med jobbansökan (se ovan) i syfte att ställa till det litet för regeringen, ty där vet man så klart att Kamelen som GD vore att hälla bensin på brasan. Kanske båda sakerna. I alla fall är det intressant som en aspekt av mediekriget.
Krönikan är fri från ursäkter och reservationer. Gröning beskriver ett polariserat och segregerat samhälle där klaner kontrollerar hela statsdelar och politikerna står passiva och kanske maktlösa. Hur kriminaliteten genomsyrar och kontrollerar samhällsfunktioner som borde skötas av stat och kommun.
Hon upprepar det hon sade i SR, att de enkla jobben försvinner.
Jag tror att Lotta Gröning tillhör den gamla stammens socialdemokrater och att hon inser att en grundläggande förutsättning för folkhemsbygget och sedermera högskattesamhället är att det existerar en samhällsgemenskap och tillit. Vidar Andersson är en man av samma skola. De är samhällsbevarare, i delar konservativa i sin socialdemokrati. Men dessa röster har inte längre någon plats i rörelsen och med krönikor som dessa undrar man hur länge Gröning har sin kvar på Expressen.
Jag vet inte om du hörde radioinslagen, men Lotta var rejält förbannad igår.
Och ja...det jäser inom socialdemokratin, fr a bland gamla gråsossar. I nuläget riskerar Löfven att tappa alla gråsossar till SD.......han måste inse att han inte hr lång tid på sig att reparera skadan.
Jag vet inte om du hörde radioinslagen, men Lotta var rejält förbannad igår.
På vem, och varför? (Beklagar, har inte möjlighet att lyssna på inslaget nu, kanske om några dagar)
Citat:
Ursprungligen postat av ujhs
Och ja...det jäser inom socialdemokratin, fr a bland gamla gråsossar. I nuläget riskerar Löfven att tappa alla gråsossar till SD.......han måste inse att han inte hr lång tid på sig att reparera skadan.
Jäser hit och jäser dit... Löfven har svetsat(!) på locket angående alla former av integrations och mångkultur debatt inom Partiet.
Men intressanat nog så har en del redaköter (Vidar Andersson) på små obskyra landsortstidningar börjat publicer artiklar som knappast kan falla Löfven och hans Expo-anhang i smaken.
Dom kan han se till sparkas ur Partiet, men det lär ju inte hjälpa. Lotta Gröning kommer han inte åt.
Så, dom får väl trycka på med nazi-referenser i AFAbladet...
Reparera skadan, ja... Tack vare DÖ så sitter Löfven ganska säkert i sadeln till 2022. Om DÖ håller. Aliansen kommer efter 2018s val att bestå av M + C och dom kommer knappast vara större än S/Mp + V. Även om Mp åker ur dom också.
Just nu när det gäller "mediakriget" så råder det mellan AFAbladet och ExpRGessen där den sistnämda dessutom har det internt på sin otäcka redaktion. Inte så dumt, faktiskt.
På vem, och varför? (Beklagar, har inte möjlighet att lyssna på inslaget nu, kanske om några dagar)
Lotta Gröning rök dels ihop med Carl Rudbeck, när denne framförde, att islams (religionens) kvinnosyn är ett problem i ett västerländskt, demokratiskt samhälle. Detta var enl. Gröning, att "dra alla över en kam". (Rudbeck stod på sig.)
Dels rök hon ihop med Jonas Thunberg från Flamman, när denne menade att det först måste utredas vetenskapligt, om det fanns ngr särskilda problem för kvinnor i förorter/stadsdelar, som var dominerade av personer med ursprung i Mellanöstern. Thunberg ifrågasatte därmed det, som hennes kolumn handlar om. Det finns f.n. bara anekdoter och överdrifter enl. Thunberg.
Lotta Gröning var kanske en aning mer förbannad på Thunberg... men hon var ju s.a.s redan uppeldad av Rudbeck.
Krönikan är fri från ursäkter och reservationer. Gröning beskriver ett polariserat och segregerat samhälle där klaner kontrollerar hela statsdelar och politikerna står passiva och kanske maktlösa. Hur kriminaliteten genomsyrar och kontrollerar samhällsfunktioner som borde skötas av stat och kommun.
Den beskrivningen av Sverige är det få som ifrågasätter numera. Vi minns väl alla när Fox News var på besök i Malmö och gjorde ett reportage om Rosengård. Den mediala reaktionen lät inte vänta på sig i Sverige. Jag minns många var så upprörda och att reaktionen var nåt i stil med: "här kommer det några utlänningar som ifrågasätter det finaste vi har i Sverige, vår fantastiska mångkultur. Inte nog med att de har mage att visa upp en hemsk bild av Malmö, de har inte förstånd att sätta sig in i vår värdegrundsdemokrati och förstår inte alla människors lika värde." Det kanske var så illa att Fox News hade rätt trots allt. Hemska tanke
GP har varit uppe i tråden några gånger de senaste dagarna. Jag såg i min news feed en artikel som inte riktigt följer de gängse PK-reglerna när det gäller kriminaljournalistik. Åldringsrånen var uppe i en ledare nyligen, och jag hoppas GP väljer att fortsätta uppmärksamma det här. Att det i många fall är fråga om zigenare är väl knappast någon nyhet.
Citat:
En 21-årig kvinna straffas med åtta månaders fängelse och fem års utvisning efter en bedrägeriturné i Västsverige. Hennes mamma är fortfarande häktad i sin frånvaro.
GP har under veckan skrivit flera artiklar om brott mot äldre människor, i huvudsak utförda av personer på temporärt besök i landet. Den unga kvinna som nu fällts för en serie avancerade åldringsbrott är medborgare i Bulgarien.
Den 21-åriga kvinnan har, enligt den färska domen i Skaraborgs tingsrätt, arbetat ihop med sin mor – som är efterlyst av svenska myndigheter – och ytterligare en yngre bekant. Även pappan ska ha funnits i Sverige i samband med viss del av brottsligheten och är delgiven misstanke.
Angreppen mot de i många fall skyddslösa offren har skett i affärer, i parker, på gator och torg. Det har i huvudsak rört sig om väsk- och fickstölder, som gett kontanter och bankomatkort i utbyte. Åklagaren hävdade inför domstolen att det handlat om kriminalitet av ”särskilt farlig art med tanke på målsägandenas höga ålder".
[...]GP har varit uppe i tråden några gånger de senaste dagarna. Jag såg i min news feed en artikel som inte riktigt följer de gängse PK-reglerna när det gäller kriminaljournalistik. Åldringsrånen var uppe i en ledare nyligen, och jag hoppas GP väljer att fortsätta uppmärksamma det här. Att det i många fall är fråga om zigenare är väl knappast någon nyhet.
"Uppvaknandet" kommer några år och några hundra offer för sent.
Noterbart är att ledaren avslutas med
Citat:
Den här typen av brottslighet måste bekämpas hårt. I första hand för att den är vidrig. I andra hand för att om den eskalerar så riskerar den att spä på misstänksamhet, otrygghet och främlingsfientlighet på ett sätt som kan bli otäckt.
Denna farhåga kan förstås appliceras på andra delar av samhället som har förändrats och kommer att förändras med den nuvarande och - vad det verkar - aldrig avtagande folkomflyttningen. I klartext uttrycks en rädsla för att samhället skall komma att bli lite mindre... svenskt. Det är en aning paradoxalt då det är just det en samfällig journalistkår och politikerelit har arbetat för i alla dessa år. Flytta världen till Sverige och Sverige blir, märkligt nog, som världen.
Staffan Danielsson får utrymme i Expressen. Jag läste någonstans att Danielsson kommer tillbaka till riksdagen i höst som ersättare. Han är väl den sjuklöverpolitiker som framstår som mest vettig och sansad i invandringsfrågor. Märkligt att han inte har blivit utesluten ur Centern med tanke på vilken politik Annie Lööf vill driva.
Citat:
Flyktingpolitiken kan leda till att Sverige går in i väggen
Varken de rödgröna eller Alliansen tar medborgarnas oro på allvar utan fortsätter att styras av MP:s extremliberala flyktingpolitik. Trots att den svenska folkopinionen är tveksam till om Sverige klarar att mer generösa asylregler än övriga EU-länder.
Jag noterar dock att Centerpartiet numera tillsammans med Vänsterpartiet och Miljöpartiet är de som främst står bakom och vill gå ännu längre. De vill att Sverige ska ha EU:s mest generösa asylregelverk, vilket till exempel leder till att Sverige med 2 % av EU:s befolkning nu kommer att ta emot över 40 % av de ensamkommande under 18 år som lyckas fly till EU. Kostnaden för stat och kommuner för mottagandet av 12 000 ensamkommande är grovt räknat kring 12 miljarder kronor för första året. Det uppgår då till över en tredjedel av de totala migrationskostnaderna.
Uppenbarligen vill många yngre, och nästan alla politiska ungdomsförbund, att Sverige ska öppna sina gränser för världens flyktingar än mer än vad som redan sker. Trots att Sverige relativt sett redan torde vara världsledande av industriländerna. Sannolikt tror man att Sveriges välstånd och starka ekonomi är en naturlag som gäller oavsett om vi välkomnar 30 000, 100 000 eller några miljoner flyktingar per år till vårt land. Tyvärr är så inte fallet.
Jag är allvarligt oroad för att Sverige riskerar att gå in i väggen. Det kan mycket väl bli fallet om flyktingströmmen till Sverige fortsätter att vara bland de största i EU samtidigt som den rödgröna regeringen fortsätter att öka beskattningen av företag och människor och trösklarna för att komma in på arbetsmarknaden består och förstärks.
Ett av alla debattinlägg på senare tid som är helt befriat från förskönande omskrivningar och upprepande av ideologiska nyckelord. Om invandringen kan börja debatteras utan moraliska omsvep är mycket vunnet. För ett år sedan hade denna artikel varit omöjligt att skriva, nu får vi hoppas att det är en liten snöboll som har satts i rullning. Återigen är det Miljöpartiet som utmålas som extrema vilket förmodligen är en bild som börjar spridas alltmer.
Staffan Danielsson får utrymme i Expressen. Jag läste någonstans att Danielsson kommer tillbaka till riksdagen i höst som ersättare. Han är väl den sjuklöverpolitiker som framstår som mest vettig och sansad i invandringsfrågor. Märkligt att han inte har blivit utesluten ur Centern med tanke på vilken politik Annie Lööf vill driva.
Ett av alla debattinlägg på senare tid som är helt befriat från förskönande omskrivningar och upprepande av ideologiska nyckelord. Om invandringen kan börja debatteras utan moraliska omsvep är mycket vunnet. För ett år sedan hade denna artikel varit omöjligt att skriva, nu får vi hoppas att det är en liten snöboll som har satts i rullning. Återigen är det Miljöpartiet som utmålas som extrema vilket förmodligen är en bild som börjar spridas alltmer.
Citat:
Varken de rödgröna eller Alliansen tar medborgarnas oro på allvar utan fortsätter att styras av MP:s extremliberala flyktingpolitik. Trots att den svenska folkopinionen är tveksam till om Sverige klarar att mer generösa asylregler än övriga EU-länder.
NB: min fetning ovan.
Staffan Danielssons försköning finns i den tveksamma formuleringen "tveksam". Folket är klart negativt inställd till massinvandringen. Lägg på det lite svensk självcensur visavi stigmat att sympatisera med SD eller hysa kritisk uppfattning (en svensk sorts Bradley effect), som dock torde röra sig mot noll ju mer impopulär massimmigrationen, dess kostnader och konsekvenser blir; och det blir den, det är bara låta infernot pågå. Överbelastningsstrategin (nyliberal) eller frälsarmissionen (postmarxistisk) väcker hat.
Julia Caesar summerar väl mycket av det som avhandlats på tråden (utom en underhållande vidräkning av Sommar i P1, hela krönikan kan rekommenderas):
Medias sista strid
Citat:
Det går helt enkelt inte att ljuga hur länge som helst om mångkulturens och massinvandringens förträfflighet när invånarna samtidigt ser Sverige monteras ner framför deras ögon.
Citat:
“Det är en dramatisk utveckling i opinionen. SD:s fortsatta uppgång har utan jämförelse blivit den största förändringsfaktorn i svensk politik. På bara en månad har partiet tagit in mer än halva avståndet till moderaterna” säger Peter Santesson, chef för opinionsanalys på Demoskop.
Citat:
Vänstervridna journalister är ofta själva omedvetna om att de är vänstervridna. Deras åsikter är så självklara för dem själva att de tror att de är mainstream och att ingen kan tycka på något annat sätt. Det beror på att de lever i en liten skyddad värld där de sällan råkar ut för korrektiv utifrån, ett slags sekttillvaro där de uteslutande umgås med människor som har exakt samma åsikter som de själva och odlar samma (vänster) ideal.
Varje neddimpande i andra människors verklighet, utanför den egna bubblan, blir därför en chockupplevelse.
Citat:
Nej, hur ska vi ta oss ur det? Hur ska åsiktskorridoren rivas och media erövra en journalistik som allmänheten kan börja lita på igen? En journalistik som bygger på fakta och låter människor med vitt skilda åsikter komma till tals. Om en förbättring ska kunna ske måste en lång rad chefer, mellanchefer och journalister på alla nivåer inom framför allt public service rensas ut, ta sina ingrodda vänsterdogmer med sig och söka sig annan sysselsättning. Vänstern brukar ju gilla utrensningar.
Mp håller regeringen som gisslan - nu den rödgrönrosa röran, dessförinnan den notoriska migrationsöverenskommelsen med regeringen Reinfeldt - och de håller s k public service som gisslan genom sin grava överrepresenation av sympatisörer där. Därför att regeringarna tillåtit detta. Mp floppade i fjorårets val, men kom in i regeringen. De har fortsatt tappa i opinionsmätningarna, när deras inkompetens i regerande ställning blottats med än större tydlighet. Den mångfaldstirad som går som en rödgrön tråd genom samhällets alla institutioner tycks inte omfatta den politiska hemvisten eller åsiktsmångfalden hos SVT/SR eller dess redaktioner.
Kamelen kan mycket väl ha skrivit artikeln för att uppmärksamma regeringen på sin existens och kanske skall betraktas både som ett angrepp på "de rasistiska strukturerna" och som en form av jobbansökan.
Det är ett alternativ. Ett annat är att SvD gärna hjälper till med jobbansökan (se ovan) i syfte att ställa till det litet för regeringen, ty där vet man så klart att Kamelen som GD vore att hälla bensin på brasan. Kanske båda sakerna. I alla fall är det intressant som en aspekt av mediekriget.
Det är ingen slump att Masoud Kamalis utspel kommer nu. I veckor har det förts en intensiv debatt om Sveriges förorter och könssegregationen där.
Citat:
Masoud Kamali, och de som likt honom fortsätter på spåret att allt ont i historia och nutid kan skyllas på väst, har inte längre tolkningsföreträde. Det är ett paradigmskifte i svensk debatt och politik vi bevittnar. Ett skifte där förklaringsmodellerna växer ur erfarenheter och där mänskliga rättigheter betyder de frihetliga, individuella värden som utvecklats i västvärlden och inte något annat hemkokt.
Annat var det för drygt tio år sedan när Mona Sahlin gav uppdraget åt Kamali att utreda diskriminering och integration. Resultatet blev det politikerna då ville höra: att segregation uteslutande beror på västvärldens rasism. Det är tack och lov nya tider nu. Men ansvaret faller tungt på dem som lät segregationen, könssegregationen och radikalisering pågå ostört i ytterligare tio år.
NB: min fetning ovan.
Frågan är vilken ytterligare fördröjning Sahlin kan göra sig skyldig till, i rollen som s k nationell samordnare mot våldsbejakande extremism. "våldsbejakande extremism" är i allt väsentligt utbytbart mot det mer rättvisande islamism, men jag är inte övertygade hur pass det har sjunkit in i huvudet på Sahlin & Co.
Staffan Danielssons försköning finns i den tveksamma formuleringen "tveksam". Folket är klart negativt inställd till massinvandringen. Lägg på det lite svensk självcensur visavi stigmat att sympatisera med SD eller hysa kritisk uppfattning (en svensk sorts Bradley effect), som dock torde röra sig mot noll ju mer impopulär massimmigrationen, dess kostnader och konsekvenser blir; och det blir den, det är bara låta infernot pågå. Överbelastningsstrategin (nyliberal) eller frälsarmissionen (postmarxistisk) väcker hat.
Julia Caesar summerar väl mycket av det som avhandlats på tråden (utom en underhållande vidräkning av Sommar i P1, hela krönikan kan rekommenderas):
Medias sista strid
Mp håller regeringen som gisslan - nu den rödgrönrosa röran, dessförinnan den notoriska migrationsöverenskommelsen med regeringen Reinfeldt - och de håller s k public service som gisslan genom sin grava överrepresenation av sympatisörer där. Därför att regeringarna tillåtit detta. Mp floppade i fjorårets val, men kom in i regeringen. De har fortsatt tappa i opinionsmätningarna, när deras inkompetens i regerande ställning blottats med än större tydlighet. Den mångfaldstirad som går som en rödgrön tråd genom samhällets alla institutioner tycks inte omfatta den politiska hemvisten eller åsiktsmångfalden hos SVT/SR eller dess redaktioner.
Det är en farlig situation eftersom det hela tillåts gå extremt långt innan små fragment av riktiga fakta pyser ut ur den överhettade tryckkokaren som är svensk mångkultur.
Det jobbiga är att alternativ media kan avfärdas med enkelhet så länge som det bara är sidor som avpixlat som står för den. De senaste veckorna tycks det dock sakta som att spelplanen lutar något mindre kraftigt åt vänster och några profiler lösgör sig från gruppsykosen. Denna rännil kan snabbt förvandlas till en fors.
Det blir dock svårt för många "journalister" att ta sig ur den hörna man målat in sig i och det lär dröja innan det finns en debatt med allt på bordet.
Jag satt och tittade på en visserligen från 2014 "intervju" i myspyset som är TV4 morgonprogram.
Lägg märke till det illa dolda hatet som lyser ut Tildes ögon. Hur hon pratar med ett förakt som till ett barn och hur de i princip ställer en enda fråga som är ett illa inlindat sätt att kalla Åkesson rasist och SD rasister. Hur kan man kalla detta intervju.
Man släpper in en tittarfråga, naturligtvis noga utvald och på exakt samma tema.
Åkessons subtilt iskalla svar på denna: "Vilken skräll"
Jämför gärna med andra partiledare som bjuds på myspys och oerhört mjuka frågor.
Intressant. En sådan ledare hade inte kunnat publiceras för bara ett år sedan känns det som.
Vem är denna Annika Borg? Har hon en historik av sanningssägande eller är det en nyväckt?
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!