Citat:
Ursprungligen postat av
Rundstedt
Den artikeln är faktiskt bara konstig, schizofren kanske. Vad säger han egentligen? Ingenting, lite spridda citat och ett neutralt konstaterande. Jaha det finns fler, vad drar du för slutsats av det Orrenius? Som artikel är den riktigt dålig. Vill han vara lite smygkritisk men vågar inte och då blir det bara ett patetiskt refererat, vem vet kanske inte ens ens han själv.
Berättaren Orrenius är i sitt esse. Han berättar om, att "
22-årige butiksbiträdet Yohan Cohen, ger rosslingar ifrån sig. Han lever ännu. ... Det låter som om han håller på att kvävas, tänker en man."
Hur vet Orrenius detta???
Det är förstås möjligt, att han läst vittnesmål från överlevande i affären, där någon berättar vad han *tänkt*... men jag betvivlar det. Om så vore fallet skulle Orrenius nog inte ha kallat denne för "en man", utan namngett honom (precis som han gör med "butiksbiträdet Yohan Cohen").
Den skicklige
berättaren Orrenius text är ff.a. suggestiv och han planterar hos läsaren, att förklaringen till dådet är "förföljelse av muslimer" i Palestina, Mali, Syrien och Burma.
-----
PS En detalj... varför skriver Orrenius, att "
Namnet [Hyper Cacher] betyder ungefär ”Superkosher”?
Hyper Cacher är rimligen frengelska av typen
le weekend för ung.
Le Cash and Carry.