Citat:
Ursprungligen postat av
CrispyKreem
Sanningen är att de skiter fullständigt i bussfararna. Det viktiga är att delta i den rituella kukmätningen i empati, samt pos(ition)ering. Om bussfarnarna hade tänt eld på bussen och hela Grytan skulle de ha krystat fram försvarstal som handlar om att vi inte kan förstå hur det är att vara krigstraumatiserad och därför i medmänsklighetens namn bör förlåta istället för att döma.
Genom att stryka bussfararna medhårs visar journalisterna att de är de största rasisterna av alla. De ger uttryck för uppfattningen att syrierna är barn eller djur som inte förstår bättre. Som att de ska ursäktas av samma anledning som man ursäktade rockan som stack ihjäl Steve Irwin.
Personligen såg jag nog det som en välgärning, så rockan har inget att ursäkta.
Precis som våra vänner i Grytan skjutfält. Vi bör skänka dem en tanke.
Utan att veta om det har de, tillsammans med Arnstad, Dick Harrison och 7-klövern/DÖ på mindre än en vecka skapat den
Perfekta Skitstormen.
2015 - who would have guessed it...
För en vecka sedan var vi övertygade om att vi skulle sega oss igenom tre månaders valrörelse. Istället har, på några få, skälvande dygn
gargantuanska mängder kamel- och getfekalier träffat en industrifläkt på maxvarv vänd mot det svenska julbordet.
27/12-3/1 har skrivit in sig i historieböckerna som den mest episka mediala veckan i Svensk historia. Det måste det vara.
Jag har upprepade gånger refererat till
Enola Gay- vem kunde trott att noskonen bemannades av ett gäng
is- och björnförskräckta 'svenskar' med etnisk härkomst från icke-skidåkande nation i de öde
jämtskogarna? Att
Tobé och
KU-ordföranden satt bakom spakarna, kändes uppenbart. Att
Harrison tjänstgjorde som navigatör var otippat, även om
Arnstad som
tailgunner var var självskriven.
Han. Är. Ju. Totalt. Oförmögen. Att. Inte. Blicka. Bakåt. Till. 30-talet.
Wål-å-dår-skij som Hirohito står just nu och funderar på vad det är det där stora flygplanet har släppt ur sig. Han greppar inte riktigt vad det är som just nu, i makligt tempo, singlar mot marken.
Ledtråd Peter. Det är en medial
Little Boy. Den faller kanske inte snabbt. Men den rör sig definitivt mot marken.
Till skillnad från det mer normala, dagliga, handgranatskastandet mellan skyttegravarna kommer du få svårt att hitta någon som kan kasta sig över den här smällen.
Duck & cover? Lycka till.
Till sist, bara för att det är så roligt att skriva det (igen)...
FUCK YOU REINFELDT!!! FUCK YOU WOLODARSKI!!!
(Dagens andra South Park-referens)
Jag vill dock passa på att påminna eventuella
politiker,
ledarskribenter och annat
PK-löske som läser tråden (Ja, speciellt du
Orrenius):
Citat:
You can avoid reality, but you cannot avoid the consequences of avoiding reality.
For future refernce:
Om man gör det kommer 'internethögern' tillsammans med 'verkligheten' och biter en i häcken.
PUSS & GOTT NYTT PÅ ER ALLA.