Nytt rekord för SD i opinionsundersökning. Dagens samhälle skriver:
Citat:
Sverigedemokraterna sätter nytt rekord i norska Sentios senaste opinionsmätning. Partiet får hela 17,5 procent av rösterna. Norska Sentio har vid de två senaste valen varit mest träffsäkert av alla institut när det gäller Sverigedemokraterna.
I december har fyra mätningar hittills publicerats med totalt 4 900 svaranden. Det vägda genomsnittet för dessa fyra decembermätningar ger följande utfall för riksdagspartierna:
S 29,5
M 25,4
SD 15,4
MP 6,9
C 6,3
V 5,1
FP 4,8
KD 4,1
Alice Teodorescu har en bra artikel i samma publikation från igår.
Citat:
Fredrik Reinfeldts ledarskap har beskrivits som inlyssnande. Men antingen hörde Reinfeldt bara det han ville höra, eller så sades enbart det man trodde Reinfeldt skulle lyssna till.
När Reinfeldt ingick den migrationspolitiska överenskommelsen med MP, i syfte att utestänga SD från makt, förvandlades politiken på området till en tvärtomcharad; den som i varje givet tillfälle tyckte tvärtemot SD vann.
På så vis målade M, liksom riksdagens övriga partier, in sig i ett hörn där varje medgivande av rådande integrationsutmaningar användes som bevis för att SD:s verklighetsbeskrivning stämde.
Ett bra exempel på en utmaning framkommer av SCB:s temarapport ”Utbildningsbakgrund bland utrikes födda” av vilken det bland annat följer att de utrikes födda i befolkningen har en lägre utbildningsnivå än de som är födda i Sverige. Bland utlandsfödda återfinns en högre andel med högst förgymnasial utbildning än bland inrikes födda, 20 respektive 11 procent. Drygt hälften av somalierna och 38 procent av syrierna har enbart förgymnasial utbildning som högsta utbildning.
http://www.dagenssamhalle.se/kronika...omcharad-12534
Det är inte precis det man hör i statlig propagandamedia. Där framställs ofta invandrare som bättre utbildade än inrikes födda och att vi får hit välbehövlig expertis genom nuvarande invandring. Det börjar bli mer och mer uppenbart att så inte är fallet.