Citat:
Ursprungligen postat av
Enoch.Thulin
Hela kampanjen om "näthatet" kan betraktas som ett förberedande arbete inför en utökad censurlagstiftning.
Fast det missgynnar även marknaden. Bloggar, diskussionsfrorum, twitter, webb-tv, alternativ media e.t.c., är ett symptom på stor nätaktivitet. Om den stryps p.g.a. åsiktsregistrering och därpå följande domar kommer handeln och tjänster att drastiskt minska.
Det är tydligt att marknaden reagerar omvänt mot vad etablissemanget säger. Att SD bjuds in för att besöka arbetsplatser är sådant. Så även bostadsbyggandet där man nu inte bygger nya miljonprogram för permanent bidragsberoende, utan till dem som faktiskt kan betala. Inte heller startas det massvis med företag som behöver okvalificerad arbetskraft, istället är det de kunskapsintensiva där de anställda måste ha stor sociokulturell kompetens.
Mångkulturprojektet har kommit till en fas där de inte kan förtrycka folket mer eftersom detta samtidigt drabbar marknaden. Sjukhusdirektören vid Umeå universitetssjukhus var synnerligen irriterad över den läkare som försökte störa Åkesson när han kom på besök. Det är en viktig principsak att anställda inte får förstöra vad arbetsgivaren försöker åstadkomma. Läkaren har nu fått en tillsägelse. Vill man stoppa anonyma bloggar p.g.a. näthatet, vilket ytterst handlar om att förhindra ifrågasättandet av massinvandringen, leder det som sagt till minskad nätaktivitet vilket marknadens aktörer inte kommer att ställa upp på.