Citat:
Ursprungligen postat av
mrbambocha
Härligt, tack för hjälpen!
Då tar jag och lånar kunskap för jakt på biblioteket.
En fråga till. Som ni kanske förstår så är jag en fattig student så jag vill försöka ta examen på billigaste möjliga sättet. Hur kan jag ta den praktiska delen på billigaste sättet och ungefär hur mycket ska jag räkna med att allt kommer att kosta mig?
Det är ungefär som att fråga hur mycket det kostar att ta körkort... Det varierar rätt kraftigt. Har du skjutit något innan? Vissa har lätt för det, andra behöver öva mer... Hagelskyttet kan vara knepigt för många då det handlar om att få in timing i sving och avfyrning, inte placera ett sikte mitt på målet.
Precisionsskyttet sköt vi med en .22lr, ammunitionen är så gott som gratis (ca. 50 öre st.), hagel kostar väl 1.50,- per smäll och kanske en krona för duvan, klass 1 beror på kaliber men runt 6-8,- per smäll. Under förutsättning att det är t.ex. en skytteklubb som köper in större mängder, då brukar det bli bra priser.
Du har ingen släkting eller polare som du kan övningsskjuta med?
Tänk även på att själva proven kostar en slant, tror jag betalade runt femhundringen bara för skjutproven.
Citat:
Ursprungligen postat av
pyrokalle
Är det någon som vet om man har god chans att klara teoriprovet om man svarar rätt på 98% av frågorna på jagarskolan.se?
Om du endast använt dig av jagarskolan.se så är det nog långt ifrån säkert att du klarar teoriprovet. Sist jag kollade in på den sidan var det även ett par frågor med fel svar!