Citat:
Ursprungligen postat av
2_Thumbs_Up
Men om du måste betala skatt på utdelningen så förlorar du en del av "ränta på ränta"-effekten. Om två aktier har samma förväntade avkastning, den ena i form av värdeökning och den andra i form av utdelning, så kommer den förstnämnda vara mycket bättre i ett långt perspektiv då dess avkastning är skattefri tills dess att du realiserar vinsten.
Nu finns det ju sätt att komma runt detta men det är värt att nämna.
Sant men jag skattar hellre för utdelningen än att sitta med massa "pappersvinster" nästa gång börsen känner för att rasa med 45 %.
Har jag cash från andra aktier så blir det ett fint köpläge då.
Klart du skulle kunna sälja av delar av innehavet och realisera din "personliga utdelning", men då blir det skatt precis som vid utdelning och det kräver dessutom att man har timing, något som är svårt.
Citat:
Ursprungligen postat av
kezz89
Avanza Zero håller på och dippar nu verkar det som... Har dippat sen jag satte in pengar där för en vecka sedan.
Avanza Zero följer index, Avanza zero gör inget alls just nu, index gör något.