Citat:
Ursprungligen postat av Krullert
terinvesterar man utdelningen s fr ju ven detta en sorts rnta-p-rnta effekt eftersom fler andelar ju ger fler "nya" andelar vid nsta utdelning. Men om man frn nu inte fr ngon utdelning s kommer dessa andelar utebli. Jag undrar drfr om jag i lngden kommer frlora ngra som helst pengar p den frndring som kommer mot om den inte hade tillkommit?
Har du Avanza Zero i en kf s ska det inte pverka vrdet p innehavet verhuvudtaget.
Vrdet p innehavet ska bli densamma, men avkastningsskatten blir ju lite hgre.
I en vanlig dep kommer man att ka p en schablonskatt p 0,12%. I vrigt beror det p om AZ kommer att ge utdelning (Med mer skatt.) eller ej.
Frndringen Avanza gjorde frra ret dvs att AZ ger utdelning, beskattas och terinvesteras utan mjlighet att f den i kontanter var muppig fr att sga det minsta. I r kom dessutom utdelningen precis innan jordbvningskatastrofen i Japan s ingen som hade Avanza zero hade chansen att kpa nr det brjade lugna ned sig utan blev tvungna att flja med nert.