Fördel Linux: Anpassningsbart och stabilt. Saker funkar. Standarder följs.
Nackdel Linux: Inte idiot-säkert. Om du vet med dig att du tycker det börjar bli besvärligt när du ska uppgradera drivrutiner i Windows, blir vansinnig och ringer supporten när din trådlösa anslutning inte fungerar som du vill eftersom du valt "publik anslutning" istället för "hemnätverk", och inte förstår skillnaden mellan att formatera och partitionera så ska du hålla dig borta från linuxdistarna några år till. För din och vår skull. Jag hade tänkt sätta det som fördel, men inser att idioterna inte håller med mig. En annan nackdel är att Visual Studio inte finns, och alternativen är inte i närheten. Det gör ont att säga det, men Microsoft har skapat något bra. Visual Studio
Fördel Windows: Nästan lika idiot-säkert som OS X. Det är svårt att göra fel, om man inte är lite mer korkad än genomsnittet. Visual Studio.
Nackdel Windows: Nästan lika idiot-säkert som OS X. De flesta som är lite mer korkade än genomsnittet väljer Windows. Om sådana finns i din omgivning kommer de tro att du är supporten när de dragit på sig virus, de kommer ringa dig och vara arga för att windows inte startar efter en formatering och vara för korkade för att hålla sig uppdaterade och säkra. Är du poweruser och sitter med Windows av jobb/spel/produktivitetsskäl så låt för bövelen inte dina "mer korkad än genomsnittet"-vänner veta att du gör det. Du kommer inte få en lugn stund.
Enligt min ringa åsikt.