Citat:
Åke Ek var inte i den ställningen att han kunde ordna fram anställningar till höger och vänster. Hans styrka låg på ett helt annat plan, förmågan att smälta in i olika miljöer och fungera med både hög och låg. Visa sig samarbetsvillig och inte stöta bort människor med dryghet och obildat brölande.
Åke Ek var fjärran från skrålande skinnskallar och sekteristiska egocentriker. Just det gjorde honom till en livsfarlig ulv i fårakläder då han kunde ta sig fram inom polis, försvar, fack och näringslivet (försäkringsbranschen). Men några jobb inom televerket ordnade han inte. Det var på en eller flera nivåer över Åke.
Åke Ek var fjärran från skrålande skinnskallar och sekteristiska egocentriker. Just det gjorde honom till en livsfarlig ulv i fårakläder då han kunde ta sig fram inom polis, försvar, fack och näringslivet (försäkringsbranschen). Men några jobb inom televerket ordnade han inte. Det var på en eller flera nivåer över Åke.
Nja, jobben var ju säkerhetsklassade. Någon måste godkänna personen som skall få jobbet. Den kontrollen gjordes ju knappast på televerket utan någon annanstans. Man bör rimligen kolla med polisen om personen är "kund" där, samt kanske även med SÄPO om dom har några invändningar.
Jag har tidigare tänkt att en sådan personkontroll borde ha hållt IG och CGÖ borta från skyddsklassade jobb, om kontorllen sköttes rätt. Men nu när jag sitter här i höstsolen har jag kommit på att det var feltänkt. Åtminstone CGÖ borde glidit igenom en sådan kontroll på en räkmacka, och sannolikt även Grundborg.
CGÖ hade ju sin "vapenhandel". Och inte bara han. I mitten på 1980-talet så hade Sverige flera vapenhandlare än konsumbutiker. Dessa var en del av försvaret, avsedda att förse grupper med vapen för gerillakrigföring med små nålstickoperationer i händelse av sovjetisk invantion.
Vid en kontroll borde rimligen i alla fall CGÖ fått goda vitsord, inte dåliga.
Grundborg vet jag mindre om, men var det inte han som stog som ansvarig för den lägenhet där det påstås ha funnits en massa avlyssningsutrustning? Borde också ha varit ytterst betrodd, i alla fall om man frågar rätt personer.
Så det där jag tänkte med att det skulle krävas bearbetning för att få igenom dessa herrar säkerhetskontrollen för jobbet, grudnat på deras politiska inställning, det var nog fel.
En möjlighet man kan tänka sig är ju att kontrollen görs. Den som får göra kontrollen blir osäker och frågar någon om råd. Vem skall man fråga? Varför inte galme Åke, han har ju massor av kontakter, han måste ju veta, eller hur?
Men, min nya ståndpunkt är i huvudsak att IG och CGÖ rimligen borde kommit igenom den här kontrollen utan problem eller påtryckningar.