Citat:
Ursprungligen postat av
Kernaya
Psykoterapeuter anvnder terapi och handledning fr att bearbeta sina patientmten. Det r vldigt vanligt och inget konstigt. Man ska inte kalla det fr "vrd" - det r en ventil fr att orka med jobbet. Det r om jag inte minns fel ocks ett krav under utbildningen. Dremot ska inte hela personalgruppen g hos samma person - det kan ge sdana sektliknande situationer som visas i programmet idag, det r dr det brister.
Det r ju inte orimligt att man med ett sdant yrke kan behva std, samtidigt kan man d undra varfr andra vrdgivare som stlls infr oerhrt svra situationer inte gr i regelbunden terapi.
S kallad egenterapi r inte helt okontroversiell. Framfrallt r det inriktningen p terapin under utbildningen som ifrgastts. Olika lrosten har olika perspektiv.
Stockholms universitets psykologiska institution (Dr Christiansson r en av professorerna) har dessa krav p sina studenter. Det handlar om mnga timmars terapi. Intressant lsning fr den som orkar.
http://www.psychology.su.se/utbildni...terapi-1.27224
I Stockholm r kravet r att minst 60% av terapin sker hos samma terapeut. Hamnar man hos en karismatisk tokstolle r det inte s konstigt att om man frgas av den personens ider.