Citat:
Ursprungligen postat av kalle2525
SVT, Veckans brott, 2012-03-06
Jag frvnades av att Christer Sammens, kammarklagare, fr att urskulda hktningen av den oskyldiga sambon till brottsoffret, lmnade ut uppgifter, som borde vara integritets (sekretess) skyddade, om sambon. Han gr sig drigenom, enligt min uppfattning, skyldig till ytterligare en felbehandling av sambon.
Jag r ocks frvnad att SVT slppte igenom detta
Det var klart ondigt och ursktas inte av att media hade rotat fram uppgifterna 2005. Tommie tvingades snllt st med mssan i handen framfr tv-kameran och svenska folket och medge att han varit lite strulig tidigare.
Tvrtom fick det Sammens att framstlla sig sjlv som, om mjligt,
nnu osmartare. Typ vi gr inte p fakta om aktuellt brott/mord - vi lter oss pverkas s starkt av en misstnkts brkinblanding under ungdomsren (som sonats och r totalt irrelevant fr mordet p Anna) att vi frblindas av det och lser in honom flera mnader i ondan. Att TK anhlls gr jag med p, men de kunde ha fattat tidigare, som GW sa, och ltit det bli ett kortare frihetsbervande (jmfr Nicklas Jangestig). S han hade ftt g p sin sons mors och egen sambos begravning!
Sammens kan bilda klubb med Kaj Linnas klagare. Qwast r skert ordfrande.
Vi som dmer tokfel och skiter i konsekvenserna fr de drabbade.