Citat:
Ursprungligen postat av Neonight
Cigarren brann rätt så jämt. Tabbade mig lite genom att låta den ligga i tuben lite för länge, kan vara därför den brann lite ojämnt?
En del cigarrer brinner helt enkelt ojämnt. Beror på kvaliteten. Kan skilja ganska mycket på två identiska cigarrer ur samma låda, tyvärr.
Vissa tillverkare har jämnare kvalitet än andra. Det betalar man för.

Romeo y Julieta brukar funka hyggligt för mig, även om jag stött på dåliga exemplar även där.
Självklart spelar konditionen sin roll. En för torr, eller för fuktig, cigarr får sämre egenskaper både smakmässigt och gällande hur den brinner.
Sedan kan det nog spela in var man röker cigarren. Själv brukar jag ibland unna mig en cigarr i bilen, speciellt under långa resor. Har då alltid fönstret nedkört ett par centimeter för att dra ut röken.
Har aldrig lyckats få någon cigarr att brinna rakt under de förhållandena. Verkar som om det svaga draget i kupén räcker för att den ska brinna snett. Och har den väl börjat dra snett är det lögn i helvete att få ordning på den igen.
Var det blåsigt ute när du puffade?