Citat:
Ursprungligen postat av Obolensky
Vem skulle kunna bjussa på en explicit uträkning av ovan uppgift?
Per 3,5hg 48kr. Nina 4,3hg 60kr.
Nina har köpt 0,8 hg mer och betalat 12 kr mer. så 0,8 hg kostar 12 kr.
så priset per hekto är 12/0,8 = 15 kr/hg
Nina betalade 60 kr, så hon handlade 60/15 = 4 hg godis. Hennes våg visade 4,3 alltså vägde asken 0,3 hg.
Tror detta stämmer.