Citat:
Ursprungligen postat av HaquinSpegel
Kwasten uttalar sig om resningsbesluten i SVD. Även för en som inte är särskilt insatt utöver vad som lyfts i media och i denna tråden ser det ut som en sista strid att försöka behålla lite ära (om han nu haft nån).
http://www.svd.se/nyheter/inrikes/alla-hovratter-har-fel_7397310.svd
Han har retirerat till att ta på sig offerglorian, likna sig vid Galilei och skaka näven mot skyn.
Hur var det nu med ett av "morden"? Först hade TQ gömt kroppen någonstans. När den inte hittades hade påstod TQ styckat kroppen och sänkt den i en sjö. När de tömt sjön och konstaterat att inget fanns att finna, ändrade sig TQ igen och påstod att den var någon annanstans. Där hittade de slutligen "bevis" i form av benbitar. Det var alltså dessa "benbitar" som senare visade sig vara trä.
Ändå vill Kwasten påstå att domen var väl underbyggd? Man kan bara tänka sig den ångest TQ upplevde när han höll på med denna teater. Psyksjuk, förvirrad, neddrogad och omgiven av folk som bara ville utnyttja honom. Och det är bara en person. Vi har alla anhöriga. Annan personal inom polis och sjukvård och andra. För att inte tala om (det berättigade?) misstroendet mot rättsväsendet
Den här rättsskandalen har fått mördare att gå fria. Har dessa på grund av det här ungått rättvisan och kunnat mörda igen. Jag tänker på Ulf Olsson som tog livet av sig och som var fälld för två mord. Eller Anders Eklund som mördade Engla. Eller kanske någon som fortfarande är på fri fot.
Jag vet inte om Kwasten för sig själv erkänner vilken enorm skada han orsakat. Att han utåt inte kommer att medge något är klart. Tur att han i alla fall är pensionerad, för han var en farlig människa i sin yrkesutövning.