Citat:
Ursprungligen postat av Leelooo
Den här användaren har gjort en väldigt överensstämmande bild av området, tom med eventuella övergivna byggnader. För övrigt så har det regnat mycket här dom senaste dagarna så frågan är ju hur bra dom spåren egentligen är. Och som sagt om dom nu tror att hon är i området någonstans varför drar dom inte igång en skallgångskedja?
(Jag kan inte öppna den där filen, vill inte ladda ner något nytt på just den här datorn heller. Kanske kan kolla in den en annan gång.)
Angående skallgångskedja sa de ju häromdagen att "Nej, det är bara aktuellt när man letar efter levande personer, detta är en mordutredning" (ungefär nånting sånt).
Supermysko hur de uttrycker sig om det här!
Det blev tidigt en mordutredning samtidigt som de sa att Marina kunde vara vid liv... men nu säger de alltså som de gör om att de inte letar efter en levande person.
Men det verkar ju som om de inte letade efter en levande Marina tidigare heller.

Hur kunde de utesluta att hon inte låg skadad i skogen, eller tagit en båttur och kantrat?
Visste man verkligen tvärsäkert att hon inte höll sig undan frivilligt, eller hölls fången av någon?
Och hur kan man utesluta självmord?