Citat:
Ursprungligen postat av 60-talist
Typiskt svenskt att "anta" att han kanske inte är ett hot, men vem vet? Man måste väl alltid ta det säkra före det osäkra?
Han är ju misstänkt för något så ofattbart som att i princip slakta tre familjemedlemmar. Vad är man INTE kapabel till att göra då?
Jag skulle aldrig sitta nära denna man i en rättsal om han inte hade handfängsel eller vaktar kring sig. Han kan ju i princip ta en vass penna och göra vad han vill med. Spelar ingen roll om risken är 10 procent. Den finns och bör tas på allvar. Tycker jag.
Instämmer till fullo. Det vanliga är att häktade misstänka för grova brott bär handfängsel, som tas av först när personen sitter ned och dörrarna har stängts. Det skedde inget allvarligt denna gång, men facit har vi först i efterhand.
Det skedde en incident i anslutning till rättssalen i Falun under Mats Alm-rättegången tidigare i veckan. Obehöriga kom i kontakt med den misstänkte mördaren när han skulle slussas in i salen igen efter en paus. Ett rent misstag. Inget mer hände där heller. Men det
kunde ha gjort det.
När det gäller mycket mediauppmärksammade mord kan det i sig få utomstående att vilja hämnas; 'hjälpa till'. Var det inte just kamerablixtarna som fick RN att kasta toffeln och springa ifrån civilpolismannen? Man kan aldrig veta hur misstänkta reagerar på ett massivt mediauppbåd, och borde naturligtvis hålla dem handfängslade. Alltid.
Citat:
Ursprungligen postat av HC47
Har du någon länk? Jag har missat detta helt. Har hört lite om honom innan men inte läst något han sagt.
Du får söka upp programmet, efter 17, på sr.se.