Citat:
Ursprungligen postat av f000l
Nuet representerar det ögonblick som alla upplevelser sker i. Jag skulle vilja mena att allt utspelar sig i detta beständiga ögonblick. När du skrev det där så skrev du det i nuet. När du läser det här, så läser du det nu. Har du någonsin upplevt någonting som inte upplevts i nuet och tror du att du någonsin kommer uppleva någonting utanför nuet? Minnen som ska representera förflutna former detta ögonblick har tagit upplevs nu, mentala projektioner som ska representera framtiden upplevs nu. Jag skulle t.o.m. kunna säga att om nuet inte fanns så skulle inte livet finnas, för de går inte att separera, allt upplevs i nuet, det här ögonblicket.
Blev lite flummigt uttryckt det där men sitt ett tag och se ifall du upplever någonting utanför det här ögonblicket. Formen som upplevs i nuet förändras men det upplevs alltid just nu.
Det här är intressant. Din beskrivning verkar intuitivt rimlig, men den är inte oproblematisk.
Ponera att nuet faktiskt är det ögonblick i vilket alla upplevelser sker. De flesta är väl överens om att alla upplevelser inte sker på samma gång, varför det måste finnas fler än ett nu. Låt oss då försöka fastställa hur många nu det finns under en viss tidsintervall t. Vid ett givet nu, låt oss kalla det x, som faller under tidsintervallet t gäller att tiden innan x och tiden efter x inte gärna kan tillhöra y, det följer av själva definitionen av nuet. Ett nu är ingen tidsperiod, utan en punkt på en tidslinje. Vi kan inte tala om nuet från igår tills idag, eller ens nuet från föregående sekund till denna, just eftersom nuet är en punkt; en avskiljare mellan då och sen.
Kanske kan vi definiera skillnaden från ett nu x till ett annat y som den minsta mellan en given punkt och nästa, men problemet här, där vi faktiskt definierat nuet som en tidsperiod, är att vi då kan finna en given punkt under denna period under vilken minsta möjliga förändring sker. Och det är just i en sådan punkt på en tidslinje vi i varje givet ögonblick befinner oss. Alla tidigare punkter och alla senare punkter existerar i den punkten inte, och de kan inte heller bevisas finnas då ett bevis, som allt annat hade förutsatt en tid under vilken vi kan bevisa tiden.
Jag vet inte om jag blir väl luddig nu, peka i så fall på de ställen där så är fallet så ska jag försöka förtydliga.