Citat:
Ursprungligen postat av
litesliten
Tja, i Stockholm finns ju Joakim
Larsson som bromskloss.
https://www.stockholmsfria.se/artikel/113214
"
Stockholms stora bostadsbolag ska bygga bostadsrätter i områden där hyresrätter dominerar. Enligt ytterstadsborgarrådet Joakim Larsson (M) är Rinkeby ett aktuellt område och syftet är att få fler upplåtelseformer som gör områdena ännu mer attraktiva."
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/stockholm/moderaterna-fler-bostadsratter-i-jarva
"– Under den
förra mandatperioden, när Moderaterna styrde, satsade man mer än 20 miljoner på konsulter för att övertala folk att ombilda i Järva. Man lyckades få till en ombildning i Tensta. Det visar att människor varken har råd eller vill."
https://fastighetsnytt.se/2018/02/m-kommunal-graddfil-till-bostader/
"–
Om staden tränger ut privata aktörer riskerar byggtakten att avta och utbudet att minska, vilket gör att stockholmarna får vänta ännu längre på en hyresrätt, säger Joakim Larsson (M), oppositionsborgarråd i Stockholms stad.
Partiet menar att
den politiska majoriteten ger kommunala bolag en gräddfil på bostadsmarknaden."
Ganska
uppenbart att Alliansen i allmänhet och moderaterna i synnerhet har en nollvision för
Allmännyttan. Fult ord ? Egennytta låter i vart fall inte bättre.
1. Har ingen aning om vem mr. Larsson är, sorry, sorry.
2. Det där ligger utanför vad ett kommunalråd har befogenhet att bestämma. Även om alla väljare personkryssade vederbörande så skulle denne inte ha makt att besluta vad som tidningen påstår att denne säger.
3. Lyllo de konsulterna. Var de partikollegor?, hederliga människor kan bli sjuka av att läsa om hur skattebetalarnas pengar spenderas.
4. Det kommunala planmonopolet är någon form av kvarvarande dinosaurie som försöker vara nyttig. Eftersom kommunen inte har några egna resurser kapabla att resa mer än ett egnahemshus av billigare sort torde byggbolagen ha en betydande fördel vid förhandlingsbordet så länge politikerna vill bygga något av mer betydande volymer.
5. Det där är mest ett desperat skrik i mörka natten för att de i opposition upptäckt Mehr:s gamla spel för att socialisera Sverige enligt trotskys lära. Det gick essentiellt ut på att lura de avsevärt mer korkade liberalerna att delta i leken "det kommunala planmonopolet". Eftersom Mehr räknat ut denne vann valkastningstärningskastet ca. 70% av gångerna så var det ju enkelt att räkna ut att Mehr skulle kunna socialisera varje kommun med ca. 90% chans inom två val och med mer än 95% chans inom tre val.
5.1. Poängen är alltså att skrikarna vill att byggbolagen ska stämma kommunen för konkurrensproblematik med hjälp av EU. Detta inträffar inte under Mehrs modell eftersom byggbolagen är fullt sysselsatta med att bygga byggnader som Mehr bestämmer.
5.2. Sedan hade Mehrs modell en hel del "buggar". Riksarkivet har en hemsida om Mehr där de hänvisar till "svårare problem". Sådana förelåg dock inte i de delar av Stockholms stad där arrende förelåg och Konungen överlämnat kontrollen till kommunen.
6. Regleringssystemen har skapat mer problem än nytta. Allmännyttan torde enbart behövas avseende pensionärer, LSS och som buffert för inrikesflyttar samt möjligen avseende rättsverksamhet och egenverksamhet. Det handlar alltså om en ganska liten mängd lägenheter i det stora hela. Hyresverksamheterna skulle precis som tidigare vara en privat sfär med möjligheter till många olika prisområden. Vill sedan någon kommun bygga mer allmännyttiga bostäder än så finns det ingen anledning att hindra den saken - däremot borde planmonopolet tas ifrån kommunerna och överföras på markägarna.
7. Nu är debatten helt över så nu för du debattera med övriga, "för ja e så otroligt uttråkad av detta forum" etc. osv.