Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
Jo, det begrep jag. Men jag ville veta exakt vilka mänskliga rättigheter du anser att rasister bryter mot?
1) Mig veterligen finns det inget förbud mot att spekulera i folkslags generella IQ, eller dess kultur-prestationer? Eller hänvisa till den forskning som finns? Eller påpeka att det faktiskt finns både fysiska och psykiska skillnader generellt hos vissa folkgrupper?
Det har gjorts en ganska omfattande studie i korrelationen mellan BNP och IQ.
http://sv.wikipedia.org/wiki/IQ_and_the_Wealth_of_Nations
Resultatet var förstås intressant men läser man om detta ämne får man också klart för sig att denna omfattande studie innehåller en del brister. Jag tycker det är helt ok att hänvisa till detta material om man samtidigt också reserverar sig för och är medveten om vilka vetenskapliga brister denna studie har samt erkänner att svaren man levereras lämnar stora frihetsgrader av tolkning.
Här finns en intressant artikel. Jag påstår inte att jag håller med om allt som påstås, men den duger som alternativ fördjupning.
http://www.sourze.se/Varf%C3%B6r_inte_Afrika_10534926.asp
Vad beträffar de kulturella prestationerna hos olika folk. Hur långt tillbaks i tiden ska man gå tycker du ? Är det ok att erkänna Babyloniernas, Persernas, Mongolernas, Kinesernas och Arabernas storhet i förhistorisk tid ?
Och vilket du säkert redan känner till finns det försök till vetenskapliga förklaringar varför vissa områden på jorden fick ett utvecklingsförsprång.
https://www.flashback.org/sp7211418
Jag menar att man förenklar och gör det väldig enkelt för sig när man refererar allt till IQ men därmed inte sagt att alla folk skulle vara lika intelligenta. Det finns det väl ingen som tror på egentligen ? Det är t.ex bevisat att Azkhenazi judar är det smartaste folket på jorden. Och det finns säkerligen skillnader mellan Japaner och Svenskar och mellan Svenskar och Nigerianer. Frågan är hur intressant dessa skillnader är och vad man kan tillskriva dess konsekvenser.
Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
Mig veterligen finns det inget förbud mot att vara stolt över att tillhöra ett visst folk (svart, vit eller annan färg). Mig veterligen finns inget förbud mot att i första hand känna lojalitet mot det egna folket, den egna nationen?
Det finns givetvis inget likhetstecken mellan att vara nationalist och rasist.
Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
2) Jag tror nog att alla erkänner vad deras ögon ser: att negrer är människor, fast med annan hudfärg. Men däremot ser jag inget fel i att fråga sig varför i hela fridens namn svarta inte kan lyckas med någonting, som folkgrupp betraktat? Inte i Afrika. Inte i USA. Ingenstans. Överallt ser vi samma generelle beteende, vilket otvivelaktigt leder dem - som grupp - mot samhällets botten. Eller, om vi tittar på länder, mot bottenligan... om inte till och med den absoluta botten av misslyckade statsbildningar. Vad beror det på? Förtryck och krig är inga bra lösningar - ty det har vi i Europa varit bäst på att släppa lös på oss själva - i långt över 1000 år.
Jag tycker dina generaliseringar haltar rätt betänkligt. Det finns ju många exempel på framgångsrika negrer både i länder i vilka de lever som minoritet och men även majoritet. Varför länder sub-sahara fungerar sämre har många förklaringar tror jag. Demokrati och mänskliga rättigheter som vi ser som självklart i vår del av världen har inte funnits särskilt länge på den europeiska kontinenten heller. Men nu med lite erfarenhet av det statsskicket börjar vi bli ganska bra på det.
Jag är övertygad om att länder sub-sahara också kan fixa det om de goda krafterna släpps fram i dessa länder. Men det finns starka ekonomiska intressen till att så inte sker. Studera t.ex vapenhandeln och du får en fördjupande bild. Glöm inte heller bort hur många liv som går åt i Aidsepidemin och Malaria. Att skylla alla problem i Afrika på låg IQ tycker jag inte håller. Det finns 54 länder och 1800 språk i Afrika, klart som fan att det därmed finns en oerhörd potential för diverse problem.
Citat:
Ursprungligen postat av Cimmerian
Jag anser att DEN frågan är intressant. Inte minst med tanke på att man försöker inbilla oss i Väst att importen av tiotusentals negrer är BRA för oss, nyttigt, utvecklande, berikande... etc.
Ur det perspektivet kan man väl se det som att vi är kunder som blivit lovade en bra produkt, men som nu börjar bli misstänksamma och vill titta lite närmare på saken.
Jag är i vilket fall som helst inte inbillad det. Om man läst mina tidigare inlägg vet man att jag är en stark motståndare till invandring och det mångkulturella experimentet och den sociala och ekonomiska misär det skapat på sina håll i Sverige.
Jag anser att ett visst mått av solidaritet med andra folk kan vara en god och behjärtansvärd sak men den ska inte bedrivas på Svensk mark. Alla 100-tals miljarder som gått åt till att finansiera invandring till Sverige hade man kunnat bygga mycket stabilitet för i andra länder. Istället har vi fått problem och de länder i behov av hjälp har fortfarande problem. Vilka var vinnarna i den ekvationen ?