Citat:
Ursprungligen postat av Orzion
Att vi har våldtäkter i Sverige beror på att vi har våldtäktsmän som våldtar människor. Det beror inte på att vi har en relativt öppen invandring eller någon annan anledning, det beror heller inte på vilken hudfärg någon har. Det beror på att en människa bestämmer sig för att våldta en annan människa sen kan dessa människor vara ifrån olika delar av världen men det är alltid samma direkta anledning bakom varje våldtäckt dvs en människa bestämmer sig för att våldta en annan människa.
1. Ingen i tråden har sagt att bara män av annan etnicitet än europisk våldtar
2. Ingen i tråden har sagt att hudfärg förklarar varför svarta överrepresenterade i våldtäktsstatistiken.
3. Det sista du säger - om att det är individen som beslutar om han eller hon skall våldta eller ej stämmer. Men det innebär inte att man kan disskutera bakomliggande orsaker till varför människor av viss etnicitet är överrepresenterade i brottstatistiken och i synnheten brott med sexuellt motiv och där offren (I USA) faktiskt är vita kvinnor.
4. Inte ens de mest hårdföra social konstruktivister eller ens liberaler skulle säga att våldtäkt har en och samma orsak. Det är ungefär lika obildat som de här västerländska marxistiska feministerna i FI som tror att patriarkatet ser likadant ut vart än i världen det råder.
Jag förstår inte varför du är så upprörd. Det är ju sant att svarta män löper större risk än judiska, vita och asiatiska män att våldta. Det är ockå sant att vita amerikanska kvinnor är offer för en svart våldtäktsvåg - precis som det är santa att svarta kvinnor är extremt säkra i vita mäns sällskap (betydligt säkrare än hos svarta män) Det finns inget kontroversiellt i detta.
Det som är kontroversiellt är hur dessa skillnader har uppstått.