Fick en sån där tv-modul från comhem för 2 år sedan kanske men har inte fått den att funka ännu. Nu har jag köpt en ännu nyare tv och då är frågan om man ska be comhem om en ny sån där modul eller om en ny box istället? Har den gamla silverboxen sen 10 år tillbaka kanske med scart och bilden blir elakt dålig får jag säga. Vill gärna kunna spela in från viasat och liknande men på samma gång har man hört att det här Tivo grejen inte är så bra heller? Vill inte ha en ny box om den också suger. Dock borde det bli bättre bild än med gamla scartsladd Samsungboxen tycker man. Det jag hört är att bara HD-kanalerna ger bra bild medans vanliga ger rätt kass bild? Och att man måste binda upp sig på andra kanaler för att få den där boxen?
Kollar mer eller mindre bara Viasat Fotboll och sen NFL på tv 10, så man vill ju inte ha massa andra kanaler. Den här Motorolaboxen dom har för baspaket är den ett alternativ tro? Som sagt vill kunna spela in matcher och ha bra bild på tv:n. Just nu har jag bara medium 8 favoriter eller vad det heter som jag främst beställde för att få tv4 sport..den dom tog bort från en senare dom aporna och gjorde till betalkanal. Kanske ska man överge comhem helt? Eller kan man få vettig bild och sånt även hos dessa klåpare som skickar trasiga tv-moduler? Fan vet..en läskigt ny tv har jag i alla fall.
Ringer man comhem så vet man ju att dom bara kommer att föreslå det som dom tjänar mest pengar på i längden. Locka med hur otroligt bra deras trasiga eller undermåliga grejer är