Citat:
Ursprungligen postat av
cloudminds
Du tänker för snävt, du måste tänka kring Comhems hela värdekedja. Vad de levererar till dig och vad de får in i intäkter av dig, det är det enda som räknas. Sedan hur det är uppdelat i avgifter spelar ingen roll. Alla företag tjänar mer på vissa kunder, mindre på andra. På mig tjänar Comhem 500kr/månaden och de har de gjort i 3 år, vilket blir drygt 18000 jag betalat för internet och ett par kanaler. Vad tror du jag har kostat Comhem under den tidsperioden? Jag gissar: inte en krona över 1000kr netto.
Nu tänker du lite snävt också. De har byggt ett nät för att kunna leverera hem till dig, eller köpt nät, eller hyr de in sig på ett nät. De underhåller även ditt nät, jag tror sannerligen på några kronor över 1000
Däremot så tjänar de självklart pengar på att få leverera tjänster till dig, de är ju ett vinstdrivande företag. Inte röda korset vi pratar om.
Jag håller fortfarande med dig om att 99:- kan de bjuda på, absolut. Däremot, som jag sagt tidigare, att sitta och tjata bort varje avgift etc etc etc, ÄR snålt enligt mig. Men det är ju återigen, MIN åsikt.