Citat:
Ursprungligen postat av
Dreas
Tror du att ration aminosyror spelar roll? Så länge leucinmängden är tillräcklig vet man inte hur det optimalt bör se ut kortsiktigt. Och rent praktiskt kunde man lika gärna skita i EAAt.
Nä, det har du rätt i och för sig då ration mängden beräknas på den aminosyra det består minst av. Nu när jag tittade närmare på produkten så var den rätt bra laddad med bcaa.
Dock kan jag bara jämföra med den jag kör från Musclepharm då jag inte provat någon annan.
Den TS vill ha info om är relativt begränsad, den har dom tre aminosyrorna som inte kroppen kan producera naturligt men annars inte så mycket att hurra över. Då får man fråga sig själv vad man är ute efter.
Om vi jämför med :
http://www.bodybuilding.com/store/musclepharm/amino1.html
Denna innehåller en mindre mängd av aminosyrorna som inte produceras naturligt, men har ändå en sammanlagd mängd på 10.000 MG aminosyror. Den är även berikad med diverse tillsatsar som motverkar dehydration (hittar inte ordet på svenska) i cellerna. På detta så har den även magnesium som sägs främja upptagandet av dessa näringsämnen, samt andra vitaminer.
Det gäller att kolla på allt i en helhet imo och fundera över vad man vill ha ut från produkten.
Edit: Den andra du länkar TS är mer mångsidig imo. Den ger dig fler aminosyror fast mindre av dom som inte kroppen kan producera naturligt. Vad vill du ha ut av produkten?
Edit2: Sen kan jag tillägga att jag är inte utbildad på något vis inom detta område, men jag besitter ändå en del kunskap. Allt jag säger behöver inte vara rätt, något som Dreas är duktig på att påpeka och jag reserverar mig för rätten att ha fel.