Citat:
Fattar inte att det finns vuxna människor som ser fram emot denna kommersiella dynga. Visst, tonåringar som sitter och fantasirunkar om att vara kriminell blatte vill säkert spela detta men vuxna?
Serien pekade för över tjugo år sen med Vice City och sen blev det stegvis sämre. GTA5 var värsta skit spelet, typisk linjär mainstream dynga där spelutvecklaren har blivit för stor och inte längre bryr sig om sina kunder. GTA6 kommer att vara samma skräp. Pass.
Serien pekade för över tjugo år sen med Vice City och sen blev det stegvis sämre. GTA5 var värsta skit spelet, typisk linjär mainstream dynga där spelutvecklaren har blivit för stor och inte längre bryr sig om sina kunder. GTA6 kommer att vara samma skräp. Pass.
Fast det där säger nog betydligt mer om din egen inställning till spel än om GTA-serien. 😂
Att du personligen inte gillar GTA V eller tycker att serien blev sämre efter Vice City är helt fine. Smaken är subjektiv. Men att dra slutsatsen att vuxna människor som ser fram emot GTA VI är ”tonåringar som fantasirunkar om att vara kriminell” är ju bara ett ganska pinsamt försök att förminska andra människors intresse.
Jag är själv vuxen och har spelat GTA sedan GTA 1. För mig handlar hypen inte om att ”vilja vara kriminell”, lika lite som folk som spelar Call of Duty vill springa runt och skjuta människor eller folk som spelar FIFA vill bli professionella fotbollsspelare. Det handlar om spelvärlden, berättandet, tekniken, friheten och framför allt den utveckling som Rockstar har stått för genom hela serien.
Och att påstå att GTA V var ”linjär mainstream-dynga” är faktiskt ganska märkligt. Du kan absolut ogilla spelet, men GTA V gav dig tre huvudkaraktärer som du kunde växla mellan, en enorm öppen värld, mängder av aktiviteter, heists, flygplan, ubåtar, jakt, golf, tennis, fallskärmshoppning, företagande och ett helt onlineläge som fortfarande lever över ett decennium senare. Man behöver inte älska det, men att beskriva det som ett linjärt spel blir ju nästan att medvetet bortse från vad spelet faktiskt innehåller.
Och ”Rockstar bryr sig inte längre om sina kunder” är också en ganska intressant slutsats när Rockstar konsekvent har lagt enorma mängder tid och pengar på sina spel och dessutom fortsätter utveckla sina världar långt efter lansering.
Sen får du naturligtvis tycka att Vice City var seriens höjdpunkt. Det är en fullt rimlig åsikt. Men det är skillnad på:
”Jag tycker GTA slutade vara bra efter Vice City.”
och
”Alla vuxna som ser fram emot GTA VI är omogna idioter.”
Det första är en spelåsikt. Det andra är mest bara ett personangrepp.
Och om GTA VI faktiskt blir det spel som Rockstar har byggt upp under alla dessa år så kommer jag definitivt sitta där som en vuxen människa och njuta av det. 😄
Du kan däremot fortsätta skriva ”Pass.” på internet om du vill. Det är också ett alternativ. 😂