Citat:
Ursprungligen postat av
trustmeiamadoctor
Ja ett av de återkommande teman som förekommer i tråden. Tyvärr. Sen är vissa andra delar av domarna helt ok att hänvisa till.
Detta används som ett trumfkort vilket i sig förkastar hela vårdens version av händelseförloppet. För socialen går inte att lita på.
Så allt som kvarstår är då VHs version. Det är då inte undra på att man agerar som vissa gör i tråden.
Du kan aldrig tvinga en förälder att lägga in ett barn för observation utan vårdnadshavares godkännande. Brister alliansen så är det tyvärr bara orosanmälan som kvarstår för att få hjälp att hantera situationen kring barnet.
Doktorn, du verkar ju inte ens förstå skillnaden mellan en primärkälla och en sekundärkälla i en LVU-utredning!
Det handlar inte om att "förkasta vårdens version", det handlar om att läsa vad vården faktiskt har skrivit i sina journaler och intyg (primärkällan), i stället för att blint lita på socialtjänstens egna, vinklade tolkningar av vad de anser att läkaren har sagt (sekundärkällan).
Det socialtjänsten sysslar med i LVU-utredningar är alldeles för ofta ren visklek med myndighetsstämpel. En socialsekreterare ringer en läkare, tolkar samtalet fritt, skriver sin egen filtrerade sammanfattning i utredningen, och förvaltningsrätten sväljer sedan den sammanfattningen utan att granska de faktiska läkarjournalerna.
Att man inte kan lita blint på en LVU-dom beror på att domstolen aldrig gör en egen medicinsk bedömning, de fattar sitt beslut utifrån det underlag socialtjänsten serverar dem. Och när kommunens egna handläggare i detta fall slagit larm i en Lex Sarah-rapport om att utredningsunderlaget var felaktigt, då faller ju hela poängen med att hänvisa till domen.
Att kräva att man går till primärkällorna, alltså vad läkarna faktiskt intygat är inte att vara "oresonlig". Det är grundläggande källkritik och rättssäkerhet!