Citat:
Ursprungligen postat av
Uglo469
Absolut. Att lämna ut allmänna handlingar är centralt. Men då måste handlingen vara allmän och det är den om den är inkommen, upprättad eller förvarad. Är den inte allmän så finns det ingen handling att lämna ut.
Du ser alltså inte problemet med att en privatperson sitter med en handling som inte är diarieförd och rimligen inte heller allmän?
Ugglan, du har ju missförstått 2 kap. Tryckfrihetsförordningen helt!
En handling blir allmän när den är UPPRÄTTAD eller FÖRVARAD hos myndigheten. Handläggarnas Lex Sarah-anmälan är upprättad i kommunens avvikelsesystem och den blev en allmän handling i samma sekund som den färdigställdes och skickades in.
Diarieföringen enligt 5 kap. OSL är en skyldighet för myndigheten att registrera allmänna handlingar. Att kommunen slarvat eller mörkat diarieföringen gör inte att en upprättad handling magiskt upphör att vara allmän.
Att du försöker skylla kommunens eget registeringstrots på att handlingen "inte finns" är en juridiskt helt havererad slutsats. Handlingen är allmän, den är upprättad och den utreds nu.