Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
https://www.facebook.com/share/v/1EpMLofKjV/
Samma problem här.
https://www.facebook.com/share/v/1EpMLofKjV/
Bra sagt av mannen i klippet vem han än är.
Det är helt och hållet mamman som skapar traumat för barnet
Hon förstår det bara inte..
Mamman verkar helt enkelt fullständigt oförmögen att se vart det här leder.
Det hon inte tycks tänka på är att A inte kommer vara fem eller sex år för alltid. Han kommer bli äldre, kunna läsa handlingarna själv och sätta ihop vad som faktiskt hände under hans uppväxt. Han kommer kunna se vem som försökte träffa honom, vilka domar som fanns, varför umgängena gång på gång inte blev av och varför det till slut krävdes viten och polishämtning.
Han kommer också kunna sätta sina egna minnen i ett annat sammanhang. Hur det pratades om pappan hemma, hur laddade överlämningarna blev och hur han själv drogs in i de vuxnas konflikt.
Det är kanske den delen mamman borde fundera mest på. Ett barn kan som femåring ta över den vuxnes oro och världsbild. En femåring kan inte överblicka fem års vårdnadstvist. Det kan däremot en femtonåring eller tjugoåring som börjar läsa domarna och ställa frågor.
Och sådana här föräldrar finns förstås av båda könen. Föräldrar som blir så upptagna av konflikten och sin egen övertygelse att barnets relation till den andra föräldern blir något som ska vinnas eller förloras.
Det allvarliga här är att det inte bara är min eller någon annans magkänsla efter att ha läst hennes Facebook. Efter fem års processer, flera utredningar, medlare, umgängesstöd, verkställighetsmål och hundratusentals kronor i viten kom tingsrätten fram till att hon systematiskt motarbetat umgänget, saknat insikt i hur hennes eget agerande påverkat A och inte kunnat tillgodose hans behov av en relation till båda föräldrarna.
Den här mamman är helt enkelt inte klok.
ps. jag tror att mannen i klippet är pappan ds.