2026-09-09, 14:27
  #10657
Medlem
14 år?? Jisses….

Luktar mellanmjölk 2011 igen.

Jävla hån mot anhöriga. Jag va inställd på livstid.
__________________
Senast redigerad av Haimmler 2026-09-09 kl. 14:31.
Citera
2026-09-09, 14:32
  #10658
Medlem
PeterNosters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Malmens1
Klart som fan de överklagas han vill inte sitta

Vill han sitta längre?
Citera
2026-09-09, 14:36
  #10659
Medlem
Skulle inte bli förvånad om hovrätten friar. Är det verkligen juridiskt möjligt att döma någon för medhjälp om det inte ens är bevisat att flera personer varit inblandade i brottet?

23 kap. 4 § Brottsbalken


Citat:
Om ansvar är föreskrivet för en viss gärning, ska inte bara den som har utfört gärningen utan även den som har främjat gärningen med råd eller dåd dömas till ansvar. Detsamma gäller för en gärning som är straffbelagd i annan lag eller författning, om fängelse är föreskrivet för gärningen.

Den som inte är att anse som gärningsman döms, om han eller hon har förmått annan till utförandet, för anstiftan av brottet och annars för medhjälp till det.

Varje medverkande bedöms utifrån det uppsåt eller den oaktsamhet som ligger honom eller henne till last. Det som är föreskrivet om ansvar för en gärning av syssloman, gäldenär eller annan i särskild ställning gäller även för den som tillsammans med honom eller henne har medverkat till gärningen.

Denna paragraf gäller inte om något annat följer av vad som är föreskrivet för särskilda fall.
Citera
2026-09-09, 14:41
  #10660
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av israelisinnocent
Var 14 år max för medhjälp?

Han tjänar väl på att överklaga, kan verkligen hovrätten döma hårdare?

Om han överklagar går det ytterligare tid och han riskerar då att medhjälparna träder fram och pekar ut honom som den aktiva mördaren. Ju mer publicitet desto större risk.

Eftersom paret mördats likadant, samma tid, samma ställe utgår tingsrätten från att det är samma person som har utfört båda morden.

TR dömde enligt åklagarens alternativa gärningsbeskrivning.
Citera
2026-09-09, 15:17
  #10661
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Angeliqa
Om han överklagar går det ytterligare tid och han riskerar då att medhjälparna träder fram och pekar ut honom som den aktiva mördaren. Ju mer publicitet desto större risk.

Eftersom paret mördats likadant, samma tid, samma ställe utgår tingsrätten från att det är samma person som har utfört båda morden.

TR dömde enligt åklagarens alternativa gärningsbeskrivning.

Det enda som saknas i den tilltalades berättelse är att han namnger medhjälparna: Alfons Åberg och Pettson & Findus.

Allmänheten tvivlar, men hovrätten skriver i den kommande domen att: det kan inte uteslutas.

Citera
2026-09-09, 15:52
  #10662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av twoeggs
Medhjälp till mord. Vilket skämt svenskt rättsväsen är. Är ju uppenbart han sitter och ljuger och hittar på saker med tanke på hur han motsäger sig själv och ändrar historien. Ett helt normalt beteende att vara ute på promenad och helt plötsligt hamna mitt i brottsplatsen, sen börja släpa runt på de avlidna, ta tillhörigheter och kasta i skogen m.m... Men självklart är ju han inte den huvudskyldige..

Tror du missat en viktig detalj. Det är åklagaren som ska bevisa att GM är skyldig till mord. Sådana bevis finns tydligen inte.
Citera
2026-09-09, 15:59
  #10663
Medlem
Maulcas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blablabla78
Tror du missat en viktig detalj. Det är åklagaren som ska bevisa att GM är skyldig till mord. Sådana bevis finns tydligen inte.
Hovrätten köper inte detta, bevisningen är alldeles för svag för en fällande dom, det är inte bevisat att han mördat paret. Därmed ska han omedelbart försättas på fri fot. Att han sedan befunnit sig på platsen betyder inte att han mördat paret. Självklart skulle varje man kvinna undra varför det ligger någon utan att kunna ta hand som själv kanske försökte han rädda livet på G eftersom hans DNA fanns på hennes kropp. Tror inte i min vildaste fantasi att han ville stjäla något.
Citera
2026-09-09, 16:05
  #10664
Medlem
Grevens sammanfattningar - del 2
Uppdaterad: 9 september 2026, kl 16:05

DOM - Tingsrätten. Meddelad 9 september 2026

JJ döms för medhjälp till två mord. Påföljden bestäms till fängelse i 14 år.


Alternativ 1:
https://files.catbox.moe/mx8tua.pdf
(Credd: upplysa)



Alternativ 2:
https://file.kiwi/835fe667#OLdTPSPugx5xq7xP8pmp6A
(Credd: eatshiet)



Pressmeddelande från domstolen:

Tingsrätten har idag dömt en person för medhjälp till två mord. Påföljden bestäms till fängelse i 14 år.

En man var åtalad för två fall av mord sedan hans DNA hittats på ett av offren. Mannen har berättat att han inte kände offren och att han befann sig på platsen av en slump. Han har också berättat att han såg en kvinna ligga på marken, trodde att hon var död och släpade in henne i en ladugård av rädsla för att bli misstänkt för brott. Han har också hanterat hennes handväska i vilken hans DNA också hittades. Han vet inget om det andra offret.

Tingsrätten har kommit fram till att inget bevis sett för sig självt är sådant att det är styrkt att mannen är gärningsman, men den samlade bevisningen är sådan att han i vart fall har gjort sig skyldig till medhjälp till mord. Med tanke på att de båda offren dödades på samma plats, vid samma tillfälle och på samma sätt anser tingsrätten att mannen gjort sig skyldig till medhjälp till båda morden. Påföljden bestäms till 14 års fängelse som var den strängaste tidsbestämda påföljd som kunde dömas ut 2005.

Mannen ska också betala skadestånd till de anhöriga med totalt ca 250 000 kr och till staten för utbetald brottsskadeersättning med 120 000 kr.

– Utredningen har varit omfattande och den samlade bevisningen gör att det inte finns någon annan rimlig förklaring till att den åtalades DNA hittats på ett av offren än att han varit delaktig i de båda morden., säger Anita Enocksson, f d rådman.



FUP (förundersökningsprotokoll)



Alternativ 1:
https://gofile.io/d/3fZmCoGS
(Credd: mjayz)

Alternativ 2:
https://delafil.se/1ab60b32f262b226/Fup_Bratt%C3%A5s.pdf
(Credd: T34Panzer)

Alternativ 3:
https://limewire.com/d/li3kP#zLJDr5MVqM
(Credd: T34Panzer)

Alternativ 4:
https://mega.nz/file/mZgVkBAD#g_KmaD8DxkeDdTc4mI8dC4pu_fy0KVsPMBjVM0etc w0
(Credd: Hirdman)

Alternativ 5:
https://archive.org/details/fup-brattas
(Credd: Hirdman)

Alternativ 6:
https://ia601809.us.archive.org/35/items/fup-brattas/Fup_Brattas.pdf
(Credd: Hirdman)





Tack till Foerhued, som var den första att ladda upp FUP i tråden.


Tilläggsprotokoll

- Det finns ett tilläggsprotokoll sedan tidigare, aktbilaga 52, inlämnat till domstolen samma dag som FUPen/stämningsansökan.
- Det finns dessutom ett tilläggsprotokoll, inlämnat till domstolen måndagen 17 augusti (om DNA-träffarna på Gerds handväska).


Aktbilaga 52: https://ibb.co/9HqCgmNV
Anmälan, Huvudanmälan

Mediauppgifter
Uppgifter om brotten och utredningen i TV
Sammanställning av uppgifter ur öppna källor

Förhör
Förhör Iris Sundk*ist 140528 11:45
Förhör med annan, Lindgren, Ann-L*uise Margaretha 2:a förhöret
PM kontroll av uthyrningslägenheter
Förhör 1:a förhör, L*nnart Sjödahl 051020 14:00

NFC
NFC - Extrahering av data - Sakkunnigutlåtande

Övervakningsfilm - bankomater
PM Granskning övervakningsfilmer bankomater
Protokoll Bild/-ljudundersökning, bildförbättring U002
Protokoll Bild/-ljudundersökning, bildförbättring U003
Övervakningsbilder från bankomat Nybrogatan

Förhör misstänkt
Förhör med misstänkt, Jacobsson, Nils Johan Dialogutskrift förhör 9

Personalia


Aktbilaga 112: https://ibb.co/tM6RVsPJ
NFC redovisning (DNA) 2026-08-13 underskriven.pdf
NFC redovisning (DNA), komplettering 2026-08-14 underskriven.pdf

PM
Hantering av strumpor samt väska av kriminalteknik
Avrapporteringspm
Tjänsteanteckning

Förhör
Förhör med annan, Lock*er, Per Johan
Förhör med annan, Pede*sén, Olof Christer Kriminaltekniker
Förhör misstänkt

Personalia

Aktbilaga 126: https://ibb.co/MkJGt4BV
Mobiltelefon
NFC redovisning (IT-analys) 2026-08-19 underskriven.pdf
Maskad Jämförelse samtalslistor

Handväska
PM Beslagshantering
NFC redovisning (DNA) 2026-08-17 underskriven, Redovisning Sakkunnigutlåtande
Inkommande skrivelse 2026-08-17 NFC.pdf, Beställning av forensisk undersökning - höger sko, axelremsväska
Inkommande skrivelse 2026-08-17 NFC.pdf, Beställning av forensisk undersökning - sko, väska

Personalia


(Credd samtliga tilläggsprotokoll: KomTillGullmars)




Dagboksblad
https://pixeldrain.com/u/4nwWXsUv
(Credd: banal)



Skicka gärna flera alternativa länkar om du har laddat upp FUP:en på annan host/sida, så lägger jag till länkarna här!
Citera
2026-09-09, 16:05
  #10665
Medlem
Grevens sammanfattningar:
Uppdaterad: 9 september 2026 kl 16:05
FUP/DOM/Åtal:
Del 1: Stämningsansökan/åtal 7 augusti
Del 2: FUP och DOM
Del 3: Intressant ur FUP (bl.a. 50 bilder)
Polisarbete och domstol:
Del 4: Gripandet. Polisarbete. Domstol fram till åtalet.
Del 5: Domstol från och med åtalet

Del 6: Rättegångsdag 1
Del 7: Rättegångsdag 2
Del 8: Rättegångsdag 3
Del 9: Rättegångsdag 4
Den misstänkte:
Del 10: MGM. Bilder. Vittnesmål om MGM:s personlighet. Psykisk hälsa.
Del 11: MGM. Studier. Sysselsättning. Inkomst. Boende genom åren. Namnbyten. Familj/släkt.
Del 12: MGM. Tidslinje livet
Citera
2026-09-09, 16:19
  #10666
Medlem
När kan ljudet från rättegången tänkas att publiceras?
Citera
2026-09-09, 16:42
  #10667
Medlem
Celestrons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av honn
Minst medhjälp. Möjligheten finns att någon annan begått morden. Men han hjälpte i såna fall till att dölja morden, om han inte själv mördade dem

Det finns förstås också en möjlighet att ett UFO landade och tog paret av daga, men det är ju inte särskilt troligt..

För att uttrycka det rent ut; Inte en chans att någon annan var där!

Men den här logiken som tingsrätten använt kan ju varenda mördare hävda att dom dom fått en chock när dom kom till platsen, upptäckt ett x antal mördade brottsoffer, och varit så chockade att dom inte kommit sej för att ringa varken ambulans och polis, utan istället fått för sej att dom måste flytta(!?) på offren!

Självklart kan vi inte ha ett sånt "rättssamhälle"!

Det är ju ställt utan några som helst RIMLIGA!! tvivel att han ensam mördat!!

Hur faan läser nämdemännen lagen???
Citera
2026-09-09, 16:47
  #10668
Medlem
smickras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SmartSkalle
Han fick snarare knappt 10 år eftersom man tyvärr bara sitter av 2/3 av straffet.
Den egentliga fängelsetiden man sitter borde publiceras istället för nuvarande idioti där allmänheten tror att de sitter hela strafftiden.

3/4 på straff längre än 6 år.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in