Citat:
Ursprungligen postat av
Plantis789
Tån är bruten utan att hon brutit den och imorgon ska hon få gips? För en bruten tå? Har läkarna tröttnat och ger henne gips för att slippa henne? Måste ju vara något med foten också i så fall, inte bara tån?
Undrar fortfarande hur detta har hänt. Kan man verkligen få en bruten tå utan att man slår i något, tappar något, sparkar på något? Man måste väl märka när det händer? Man vaknar väl inte bara med en bruten tå?
Edit: självklart vaknar inte Alice med en bruten tå eftersom hon aldrig sover. Men ni förstår vad jag menar.
Skulle vilja se den bruttna tån, låter osannolikt att hon skulke gått med detta i 9-10 veckor utan att ha sökt vård. Visst först i början gjorde hon tydligen det och hon verkar ha fått de råd en vc normalt ger ut i det läget. Om det inte blir bättre är det ju upp till henne att ringa och meddela det.
Nu och med tanke på mitt senaste inlägg här kommer jag säkert låta lika sjuklig som Alice.
Jo man märker om man har en fraktur, även om det just inte gör ont när frakturen inträffar. Trillade i maj, hamnade på akuten och väl där fick jag se att två av mina fingrar var helt snedställda. Så jo hon måste kunna veta hur det gått till och att tån inte läkte som den skulle.