Citat:
Ursprungligen postat av
TorsteniSthlm76
Han sov? Satt med telefonen? Höll på med annat?
Jag tror (ren gissning) snarast att lotsen tog ett ansvar som gick långt utöver lotsens roll och därmed ger befälhavaren möjlighet att skylla på lotsen.
1. Åklagaren nämnde att misstankarna väger lika tungt mot lots och befälhavare
2. SHK nämner att de vidare kommer att "undersöka bland annat hur arbetet på Misje Verdes brygga fördelades och fungerade"
För att vara tydlig, det är normalt att lotsen tar över roder/autopilot. Det är också normalt att lotsen väjer för fartyg. I denna situation vilar ansvaret fortfarande på befälhavaren. Det finns fall där lotsar helt sonika styrt fartyg på grund (Trelleborg om jag minns rätt) men ändå friats.
I ren spekulation, här talar vi om en situation där befälhavaren gått på ett längre toalettbesök eller ätit middag utan avlösning från styrman. Skulle vara intressant att se liknande fall.