Citat:
Ursprungligen postat av
ursprungligen
Vas byggde det ryktet på?
På vakum. En tidigare aktiv användare på forumet gjorde en sammanställning över "vad som är mystiskt" med Palmemordet och där ingår Stig i en av punkterna:
"Mystiskt också att Stig jobbade i huset. Stig som mest arbetade med att rita hatbilder på Palme för den lilla sekten EAP. Stig var bra på kroknäsor. Konstigt att Stig stämplade ut från jobbet 20 meter från mordet just en minut innan mordet. Han som satt hela kvällarna och ritade hatbilder på Palme, med Palme på skytte-måltavlor och sånt. Konstigt kanske att jobba över till halv elva denna fredagskväll. Mystiskt att Stig behövde ljuga för polisen om vad han gjort innan på kvällen förresten."
https://pastehtml.com/view/1deuipp.rtxt
Trots flertalet uppmaningar från andra användare om en källa presenterades en sådan aldrig, trots upprepade löften om att så skulle ske.
Då listan innehåller en hel del andra grova felaktigheter, samt uppenbara påhitt, finns skäl att inta ett försiktigt förhållningsätt till "uppgiften".
Listan lanserades på forumet i februari år 2011:
(FB) Mordet på Olof Palme - 28 februari 1986
Lennart Gustafsson satt 33 år i utredningen, så möjligheten finns att han fått uppgiften, troligtvis via omvägar, från Flashback och av någon som tagit "krashkursen" för fakta.