Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Skippa ditt fördomsfulla prat om födelseort och lön så kommer du längre. Du verkar drivas av fördomar mot alla och det ger dig ett sämre liv.
Vi är många i tråden som anser att dagens barn har det sämre än 1960-talets barn eftersom dagens är för hårt hållna. Fast dagens samhälle är betydligt säkrare än 1960-talets. Detta riskerar att göra svenska barn till snöflingor.
Håller du med eller inte?
Eller är allt detta oväsentligt mot att du får nämna något negativt om invandring? Ett favoritämne hos oerfarna som inte är ute och träffar folk, men kanske har jag fördomar.
Att SVT lyfter en studie om att barns rörelsefrihet har minskat från omkring 260 hektar på 1950-talet till ynka 0,3 hektar i dag är intressant. Men att använda den studien för att reducera hela frågan till ett trafikproblem blir en väldigt förenklad bild.
Studien bygger dessutom på intervjuer med endast tio familjer över flera generationer. Det kan ge värdefulla inblickar i hur just dessa familjer resonerar, men det är ett mycket begränsat underlag för att förklara varför föräldrar över hela Sverige känner en ökad oro och begränsar sina barns rörelsefrihet.
Självklart är trafik en faktor. Ingen ifrågasätter att föräldrar är rädda för att barn ska hamna i farliga trafiksituationer. Men det är svårt att hävda att trafik skulle vara hela förklaringen till den oro som många föräldrar beskriver.
Intressant nog finns även ett citat i SVT:s egen artikel där en pappa beskriver att man i dag är mer medveten om vilka problem som finns i samhället och att det skapar en större oro. Det resonemanget handlar uppenbarligen om mer än bara trafik. Det handlar om den omvärld som barnen ska röra sig i och hur föräldrar uppfattar tryggheten i samhället.
Det stöds också av Brottsförebyggande rådets (Brå) nationella trygghetsundersökningar, där en stor del av befolkningen uppger oro för brottsligheten och där otryggheten är betydligt högre i vissa områden.
Problemet uppstår när man plockar ut en enda faktor ur en begränsad studie och använder den som en komplett förklaring till en större samhällsutveckling. En studie kan bidra med en del av bilden, men den är inte hela bilden.
Verkligheten är större än en enskild SVT-artikel, och människors oro försvinner inte bara för att man väljer den förklaring som passar bäst för stunden.
Källa:
https://bra.se/statistik/statistik-fran-enkatundersokningar/nationella-trygghetsundersokningen