Citat:
Ursprungligen postat av
dudelidu
Nä men snart, är så jävla sliten asså. Måste nog boka upp hela semester så man gör vettiga saker och inte super och tar andra droger. Kanske drar till min mor i staden där jag bodde innan så jag inte kan dricka, fast där går det lättare att få tag i andra tunga droger
Hm, nej det är ju inte bättre du går över till andra droger istället för alkoholen heller.
Du kan inte be om att få åka på behandlingshem över sommaren? (Om du är inskriven på en beroendemottagning kanske de kan ordna sådant? Eller är det bara soc?) Låter ju inte bra att du är varken hemma eller hos morsan nu då.
Kämpa på!
Citat:
Ursprungligen postat av
MjShamona
Jag gillar att supa när det är varmt.
“Gräsklipparölen” är ju så fin. Jag dricker “bara” en gång i veckan, så jag har väl egentligen inga problem.
Vad är värst för alkisar, sommarölen eller juletider/nyår, när hela Systemet är fullproppat som Bangkoks gator?
När jag drack så är ju sommaren, julen, nyår, midsommar egentligen en helt vanlig dag fast man slipper hymla med att man super.
När jag slutade dricka så funkar en iskall alkoholfri öl också på sommaren fint, men julen var lite kämpig första två åren faktiskt.