Citat:
Ursprungligen postat av
TornstromMy
Någon som kan sia om ett straff?
Jag tippar på någonstans mellan maxstraff för grovt vållande till annans död (6 år) och maxstraff för olaga frihetsberövande (10 år).
Citat:
Ursprungligen postat av
delart
Strålande info! Tack!! Har du varit på plats idag? Hur verkar hon?
Nej, har inte befunnit mig på plats, bor för långt bort.
Citat:
Ursprungligen postat av
Suggan.
Vet du eller någon annan om media är på plats för liverapportering?
Jag har inte sett någon liverapportering.
Citat:
Ursprungligen postat av
Mellanting
Att föräldrarna avstått från att vittna förvånar inte mig det minsta. De har väl glömt barnbarnet nu och istället äter de väl söndagsmiddagar med dottern och pojkvän och får tulpaner och chips. Säkert är hundvalpen med. Ingen anhörig som verkar vilja stå upp för flickan. Vidrigt.
Det är i och för sig möjligt att åklagaren valt bort att höra dem då deras vittnesmål inte skulle stärka bevisläget (dvs. övrig bevisning är tillräcklig), eller till och med riskera att försämra det (föräldrarna misstänkts kunna skydda Emma genom sina vittnesmål, närstående avlägger ej ed). Om de hade varit villiga att vittna och kunnat lämna uppgifter till Emmas fördel så hade antagligen försvaret kallat dem. Det mest sannolika bör vara att de inte är villiga att vittna.
Stämningsansökan:
https://nippydrop.com/v/J47VHOn6
Tilläggsprotokoll:
https://nippydrop.com/v/ptc9i0VR
Beslut om att lägga ner förundersökning angående mordbrand:
https://nippydrop.com/v/1hi32Zl8
Särskild personutredning (Kriminalvårdens yttrande):
https://nippydrop.com/v/mvJpNYyb